G.Skill F4-2400C15Q-16GRK test
Datum objave 08.06.2015 - Krešimir Matanović
G.Skill F4-2400C15Q-16GRK
Na test nam je stigao još jedan DDR4 memorijski kit namijenjen X99 platformi. Ovaj put testiramo najsporiji do sada, brzine 2400 MHz, koji je po G.Skillovim prodajnim brojkama i najpopularniji među kupcima. Nudi više od osnovne 2133 MHz brzine, a daje i lijepe overclocking mogućnosti. Dolazi kao i svi ostali u klasičnom blister pakiranju s tek nekoliko osnovnih informacija koje možemo vidjeti, no ionako se one najbitnije nalaze na samim modulima. Eh da, i G.Skill naljepnica je tu.
Do sada smo kod F4-3000C15Q-16GRR i F4-2666C15Q-16GRR kitova imali crvene heatspreadere (pasivne aluminijske hladnjake), a sada su nam stigli moduli s crnima. Konstrukcijski su identični ostalim na Ripjaws seriji. Rashladne sposobnosti su im vrlo dobre, a tek kod overclockinga i podizanja napona se preporučuje prisilno hlađenje u obliku zračne struje, koja je ionako poželjna i u cijelom području oko LGA2011-v3 odnosno VRM-a. Visina hladnjaka (modula) je 40 mm što je kompatibilno s velikom većinom hladnjaka na tržištu.
G.Skill u ponudi ima čak deset quad channel DDR4 memorijskih kitova brzine 2400 MHz (Ripjaws 4 i Value), kapaciteta 16, 32 i 64GB i latencija C14 ili C15. Svima im je zajednički radni napon od 1.2V (JEDEC), a on je identičan i kod 2667 MHz kitova. Tek se iznad tih brzina u XMP 2.0 profilu primjenjuje 1.35V napon. Naš kit nosi oznaku F4-2400C15Q-16GRK što ukratko znači kako je riječ o 4x 4GB (16GB) kitu brzine 2400 MHz, C15 latencije i crne boje heatspreadera (K).
Kit podržava XMP 2.0 profil po kojem radi na 2400 MHz pri 1.2V i latencijama od 15-15-15-35-2N. JEDEC profil je identičan u svemu osim brzini koja je 2133 MHz. Kitovi koje smo ranije testirali su imali identične osnovne latencije kao i ovi dok je primjerice tRFC bio ponešto drugačiji, uz neke druge koje ovdje u CPU-Z-u nisu prikazane.
Svaki memorijski modul teži 45 grama, a već spomenuta ukupna visina od 40 mm mu osigurava visoku kompatibilnost s hladnjacima. Crni su se moduli odlično uklopili na našu X99 Gaming G1 matičnu ploču, a tek je korišteni Noctuin D15 hladnjak i njegov veliki vanjski ventilator imao problema s visinom modula. Zbog korištenja toga velikog ventilatora uvijek je potrebno izdići ga iznad same konstrukcije hladnjaka i na taj način mu povećati visinu. Kod velikih kućišta to naravno nije problem koliko kod onih manjih. tj. užih. Bilo kako bilo, zanimljivi testovi su pred nama, a pogotovo oni koji uključuju overclocking.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Alibaba, AliExpress iskustva?Objavljeno prije 4 minute
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 17 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 19 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 37 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraNovosti
Posljednji dani rasprodaje za Praznik rada! Doživotni Office 2021 Pro već od 35,24 €! Iskoristite najbolju cijenu za Microsoftove licence odmah!
Kolege već koriste XLOOKUP kako bi ubrzali rad s podacima dok ste vi zaglavljeni s ručnim filtriranjem. Dok se drugi opuštaju tijekom blagdana, vješti profesionalci već su iskoristili Godeal24 rasprodaju za Praznik rada kako bi nadogradili... Pročitaj više
Facebook testira "degradiranje" nekorisnog sadržaja
Meta trenutno testira gumb Downvote na nekim računima kako bi smanjila nekorisne komentare na Facebooku. Kada više ljudi pritisne gumb Downvote na komentaru posta, bit će manje vidljiv. Predstavnik Mete rekao je da je za razliku od prethodn... Pročitaj više
FBI nudi nagradu od 10 milijuna dolara za hakersku skupinu Salt Typhoon, navodno povezanu s Kinom
FBI nudi 10 milijuna dolara za informacije o hakerskoj skupini Salt Typhoon – evo zašto je to velika stvar. Američki FBI nedavno je ponudio nagradu do 10 milijuna dolara za informacije koje bi dovele do identifikacije ili uhićenja članova h... Pročitaj više
Huawei tiho razvija moćne AI čipove unatoč pritisku SAD-a
Prema Wall Street Journalu (WSJ), Huawei ubrzava razvoj svojih moćnih AI čipova, s očekivanjem zamjene dijela Nvidijinih vrhunskih čipova. Ovaj potez nastavlja pokazivati otpornost kineske industrije poluvodiča na napore Sjedinjenih Država... Pročitaj više
Zašto sve više zemalja želi zabraniti društvene mreže djeci?
Zabrane dolaze polako, ali sigurno. I ne, nije riječ o nekoj moralnoj panici – ovaj put su zabrinuti znanstvenici, roditelji, psiholozi… i sad sve više i više vlada. Društvene mreže su, kažu mnogi, novi toksin za djecu i mlade – i možda je... Pročitaj više
Sve novosti