Ned, 12.02.2012.

RSS feed

 Novosti
Lenovo objavio financijske rezultate
·····················································
Intel Solid-State Drive 520
·····················································
G.Skill Ares
·····················································
Emilio Ghilardi odlazi iz AMD-a
·····················································
ASUS DRW-24B5ST
·····················································
AMD Financial Analyst Day
·····················································
Otvoren prvi Lenovo Exclusive Store u Hrvatskoj
·····················································
Shuttle XPC Barebone SZ68R5
·····················································
AMD Radeon HD7950
·····················································
Na tržištu novi Core i5 desktop i Celeron mobilni procesori
·····················································
ASUS HD 7970 DirectCU II
·····················································
Bill Gates uručio stipendije hrvatskim studentima
·····················································
AIDA64 v2.20
·····················································
Nikad slabija prodaja Atoma
·····················································
AMD Opteron 6200 serija osvaja nagrade

 Članci
G.Skill RipjawsZ F3-14900CL9Q-16GBZL - overclockerski san ····················································· SteelSeries premium igrača oprema – za gamere samo najbolje ····················································· Hitachi Touro Desktop 3TB/To & Mobile 500GB/Go - backup preko USB 3.0 ····················································· ASUS Radeon HD7970 - nova single-chip kraljica ····················································· Test MSGW X79 konfiguracije ····················································· Fractal Design Arc, Core 3000, Define Mini i Define R3 ····················································· Seasonic M12II Bronze 750W i Thermaltake Toughpower XT Platinum 1275W – dvojac iz budućnosti ····················································· Noctua NF-F12 Focused Flow test ····················································· Canyon X-Ray Messenger Bag, CNL – MS007X miš & CNL – HP03X slušalice ····················································· AMD Graphics Core Next & Southern Islands
 Download
Catalyst 11.12 Vista i 7 driveri + CCC (64-bit) ····················································· Catalyst 11.12 Vista i 7 driveri + CCC (32-bit) ····················································· Catalyst 11.12 WinXP driveri + CCC (64-bit) ····················································· Catalyst 11.12 WinXP driveri + CCC (32-bit) ····················································· ForceWare 280.26 WHQL Vista i 7 za GF serije 6, 7, 8, 9, GT200, GT400 i GT500 (32-bit) ····················································· ForceWare 280.26 WHQL Vista i 7 za GF serije 6, 7, 8, 9, GT200 i GT400 (64-bit) ····················································· ForceWare 280.26 WHQL WinXP za GF serije 6, 7, 8, 9, GT200, GT400 i GT500 (32-bit) ····················································· ForceWare 280.26 WHQL Vista za GF serije 6, 7, 8, 9, GT200, GT400 i GT500 (64-bit) ····················································· GPU-Z v.0.5.3 ····················································· CPU-Z v1.57.1
Članci  
    Kategorije         Svi članci         Top hardware         Pretraživanje    

PC Power & Cooling Silencer 750 Quad CrossFire Edition
09.01.2008.
    « Prev  : Stranica 2 od 4 :  Next »      By ::  Denis Arunović 
- Specifikacije i konstrukcija -

PC Power & Cooling je dosta konzervativan proizvođač koji polaže sve u kvalitetu svojih proizvoda, a time i u korištenje provjerenih konstrukcijskih metoda. Silencer je tako hlađen samo jednim ispušnim 80-milimetarskim ventilatorom što je ujedno i metoda hlađenja koja se prepororučuje u samoj ATX specifikaciji.Ventilator ima automatsku kontrolu vrtnje koja zavisi o temperaturi napajanja, a prema službenim specifikacijama buka koju generira varira između 26 i 40 dB(A). Osim ventilatora i strujnog priključka, na stražnjoj se strani napajanja nalazi i prekidač za uključivanje napajanja računala.

Atraktivna crvena boja privlačit će poglede

Jedan jedini 12-voltni rail - stara škola ostaje stara škola

Etiketa sa specifikacijama napajanja postavljena na gornji dio kućišta, a ne na bok. Napajanje ima aktivni PFC sklop, može se pohvaliti 0.99 faktorom snage, a prima ulazni napon između 100 i 240 V uz frekvenciju 50-60 Hz. Ono što će iskusnijima odmah upasti u oči je činjenica da ovo napajanje ima samo jedan 12-voltni rail koji podržava maksimalnu jakost struje od 60 ampera. To je ujedno i razlog zašto nigdje nije naznačeno da je Silencer kompatibilan s ATX 2.2 specifikacijom. Naime, ATX specifikacija zahtjeva dijeljenje vodova u napajanju tako da niti na jednom snaga ne prelazi 240 VA što će reći da kroz niti jedan 12-voltni vod ne smije teći struja veća od 20 ampera (12 x 20). Razlog ovakvog ograničenja je u teoriji sigurnost, no u praksi se pokazalo da implementacija ograničenja snage na vodovima nije dovela do smanjenja nezgoda pri radu s napajanjima, a istovremeno je osjetno zakomplicirala posao izrade napajanja. Shodno tome, većina proizvođača napajanja prisiljena je koristiti smjernice ATX specifikacije, dok samo oni s najvećim renomeom (tipa PC Power & Cooling) i dalje proizvode napajanja onako kako im iskustvo nalaže - s jednim snažnim railom. U slučaju Silencer 750 Quad napajanja ovaj rail maksimalno može podnijeti 60 ampera, dok su vrijednosti na 5-voltnom i 3.3-voltnom railu osjetno skromnije (obzirom da struju s ovih railova troši jako malo komponenti). Još jedna vrlo zanimljiva brojka na etiketi je snaga. 750 vata je optimalna snaga napajanja dok je ispod ove vrijednosti istaknuta vršna snaga napajanja koja iznosti 825 vata. Ove vrijednosti su također garantirane na temperaturi između 0 i 40 celzijevih stupnjeva.

Jamstvo Silencer 750 Quad napajanja u hrvatskim trgovinama je dvije godine, a sam proizvođač pak nudi tri godine više, dakle pet godina. Nažalost, da bi iskoristili ovo tvorničko jamstvo morat ćete kontakirati direktno proizvođača što za domaće korisnike nije baš trivijalan ili jeftin postupak.

Silencer 750 Quad CrossFire Edition
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCI-E
2 / 2
Molex
8 ( 3 / 3 / 2 )
Floppy
1
SATA
6 (tri po kabelu)
PFC
Active
Snaga
750 W (825 W peak)
+3.3V
24 A
+5V
30 A
+12V1
60 A
+12V2
-
+12V3
-
+12V4
-
Cijena
1.306 kn
Jamstvo
2 u HR (5 godina tvorničko)

PC Power & Cooling nije baš ljubitelj modularnih napajanja odnosno onih kod kojih se kabeli naknadno priključuju na konektore zavisno o potrebama korisnika. Ovaj stav je smekšan nakon akvizicije tvrtke od strane OCZ-a, no na Silenceru su ipak implementirani klasični kabeli. Kabeli su vrlo dugi tako da niti korisnici s najvećim kućištima s njima neće imati problema, a svi su omotani u plastičnu mrežicu. Doduše, kabeli na kojima su molex i SATA konektori nisu potpuno opleteni no to je prihvatljivo obzirom da se mrežica smanjuje fleksibilnost kabela, a kako je na ovim kabelima više konektora, fleksibilnost je od presudne važnosti.

Arsenal PCIe konektora u mirovanju...

...i u pogonu

Shodno visokoj snazi i namjeni, očekivali smo da će Silencer imati zaista jako dobar izbor konektora. Tako i bijaše. Tu je u prvom redu 24-pinski ATX konektor (nažalost fiksni, no malo tko bi ovo napajanje kupio za staru ploču s 20-pinskim utorom), 4-pinski P4 konektor, 8-pinski EPS12V konektor, 8 molex konektora (dvije grane s tri konektora, jedna s dva konektora i jednim floppy konektorom), 6 SATA konektora (tri po grani), dva 6-pinska PCIe 1.0 konektora i dva 8-pinska modularna PCIe 2.0 konektora. PCIe 2.0 konektore s osam pinova trenutno rabi samo Radeon HD 2900 XT, no dobre su šanse da će snažnije kartice koje se budu pojavile na tržištu slijedeće godine također rabiti ovaj konektor. Naravno, ovo je ujedno i napajanje koje se promovira kao idealno riješenje za CrossFire, pa je sasvim logično da ima točno one konektore kakvi se nalaze na najmoćnijim Radeonima. 8-pinski konektori su modularni, sastoje od se 6-pinskog i 2-pinskog komada plastike tako da ih je moguće rabiti i na karticama koje imaju samo obične PCIe konektore.



 « Prev  :  Skoči na  :  Next »  
::  Isprintaj članak  ::  Vaš Komentar  ::  Top 





  Anketa
Na matičnu ploču trošim...
...500 - 1000kn.
...1000 - 1500kn.
...1500 - 2500kn.
...manje od 500kn.
...više od 2500kn.


  VI&MI
  » Pišite Nam!


  Worldwide
Suradjujemo sa:

ABIT
Albatron
AMD
AOpen
Apacer
ATi
Chaintech
Club3D
Cooler Master
Connect3D
Corsair
EPoX
Gainward
Gigabyte
Hitachi GST
Infineon
Kingmax
Leadtek
nVidia
Sapphire
Silverstone
Soltek
Spire
TerraTec
Western Digital

(c) 1999-2012 :: PC Ekspert Team :: Sva prava pridrzana. ISSN 1334-2940