Sub, 17.05.2008.

RSS feed

 Novosti
Arctic Cooling RC
·····················································
OCZ DIY program za gamere
·····················································
Arctic Cooling Freezer 7 LP
·····················································
OCZ Reaper HPC DDR3
·····················································
VIA EPIA PX5000EG
·····················································
RV770 na tržištu 18. lipnja
·····················································
Technomax Supervikend
·····················································
HP press konferencija
·····················································
Accelero XTREME 9800
·····················································
BiostarT Power N750
·····················································
Intel Bloomfield procesor i X58 čipset
·····················································
Proglašeni hrvatski finalisti Imagine Cupa 2008 natjecanja
·····················································
MSI Titan 700
·····················································
Quimonda masovno proizvodi GDDR5
·····················································
Zotac nForce 750a

 Članci
Prvi pogled - Antec MX-1 ····················································· PEAK 8800GT 512MB - best buy ····················································· Prvi pogled - Foxconn Destroyer 780a SLI ····················································· Scythe Mugen, Mine Rev.B i Ninja mini - mini roundup ····················································· RaidSonic Icy Box IB-MP303 i IB-3218StU-B - ledene kutijice ····················································· Thermaltake V1 - lepeza ····················································· Point of View GF 9800GX2 - kalorifer ····················································· Prvi pogled - Gigabyte GA-EP45-DS3R ····················································· Tyan Toledo i3210W (S5211) - Workstation u serverskoj koži ····················································· Arctic Cooling Freezer 7 Pro & Alpine 7 Pro - Intelaši
 Download
Catalyst 8.4 Vista driveri + CCC (64-bit) ····················································· Catalyst 8.4 Vista driveri + CCC (32-bit) ····················································· Catalyst 8.4 WinXP driveri + CCC (64-bit) ····················································· Catalyst 8.4 WinXP driveri + CCC (32-bit) ····················································· GPU-Z v.0.1.9 ····················································· ForceWare 174.53 WHQL Vista za GF (32-bit) ····················································· ForceWare 174.53 WHQL WinXP za GF (32-bit) ····················································· VIA Hyperion Pro 4-in-1 v.513a ····················································· Mem Test v1.70 - boot CD ····················································· CDBurnerXP Pro v4.0.015

Članci  
    Kategorije         Svi članci         Top hardware         Pretraživanje    

Antec TruePower Quattro 850 - električna osa
25.03.2008.
    « Prev  : Stranica 2 od 4 :  Next »      By ::  Denis Arunović 
- Opis i karakteristike -
Quattro 850 je dizajniran vrlo agresivno što je čista suprotnost u odnosu na dizajn modela NeoPower o kojem smo pisali prije nekoliko tjedana. Kućište napajanja je crno, a ukrašeno je žutim prugama po uzoru na način ukrašavanja trkaćih automobila. Ovakav dizajn nažalost ne dolazi do izražaja ako imate kućište u koje se napajanje montira na klasičan način, iznad matične ploče, no srećom kod mnogih se modernih high-end kućišta napajanje ugrađuje na donji dio kućišta. Naravno, poželjno je da kućište ima prozor od pleksiglasa na bočnoj stranici i interno osvjetljenje.

Kao i model NeoPower 550W i crno-žuti Quattro hlađen je samo jednim 80-milimetarskim ventilatorom koji je smješten na stražnjoj strani napajanja. Ovaj ventilator vuče zrak iz kućišta, provlači ga preko elektronike u napajanju i naposlijetku izbacuje van iz računala. Kako bi buka napajanja ostala na prihvatljivoj razini, brzina ventilatora regulirana je automatski, zavisno o tome kolika je temperatura unutar napajanja odnosno koliko je ono opterećeno. Tijekom testiranja ovaj se ventilator pokazao jako dobro rješenje, unatoč malenom promjeru. Naravno, treba imati na umu da zbog načina mjerenja performansi, napajanje nismo forsirali do krajnjih granica što bi zasigurno rezultiralo i povećanjem buke ventilatora.

Na prednjoj strani napajanja vidimo nekoliko fiksnih kabela te ukupno pet jednakih konektora za modularne kabele. Tri crna konektora namijenjena su priključivanja kabela s molex i SATA konektorima, a dva crvena za kabele s PCIe konektorima. Također vidimo da je lim na ovom dijelu kućišta perforiran rupicama kako bi napajanje moglo "disati" odnosno ventilator uvlačiti zrak iz kućišta. Korištenje okruglih rupica nije optimalan u kontekstu maksimizacije protoka zraka (obično se koriste šesterokuti po uzoru na oblik pčelinjih saća), no jasno je da je ovo svjesno napravljen ustupak dizajnu.

Što se tiče fiksnih kabela, to su glavni 24-pinski ATX konektor, 4-pinski ATX12V konektor, 8-pinski EPS12V konektor te dva modularna 8-pinska PCIe konektora koje je moguće razlomiti u oblik 6 + 2 te ih koristiti na karticama koje imaju samo 6-pinske konektore za dodatno napajanje. Činjenica da je ovoliko kabela fiksno spojeno na napajanje umanjuje razinu modularnosti, pa je jasno da će u većini računala biti nužno neke od ovih kabela ručno skriti kako bi se poboljšao protok zraka i urednost unutrašnjosti računala.

Kad je pak riječ o modularnim kabelima, s njima je iz napajanja moguće dobiti do devet molex konektora, osam SATA konektora, dva floppy konektora ili dva dodatna PCIe konektora. Imajte na umu da je na crvene konektore na napajanju moguće spojiti i kabela za molexe i SATA konektore jer ipak ne trebaju svi četiri PCIe konektora za komponente u svojem računalu. Kao i fiksni kabeli i modularni kabeli su uredno opleteni crnom mrežicom koja je na krajevima fiskirana debelim gumenim obujmicama. Različitih konektora ima dovoljno i dobro su odabrani, pa tu Antecov Quattro bilježi još jedan plus.

8-pinski PCIe konektor dobro će doći onima koji uvijek moraju imati najsnažniju karticu u kvartu

Antec TruePower Quattro 850
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCIe
2 / 4
Molex
9 (3 / 3 / 3)
Floppy
2
SATA
8 (3 / 3 / 2)
PFC
Active
Snaga
850 W
+3.3V
25 A
+5V
30 A
+12V1
18 A
+12V2
18 A
+12V3
18 A
+12V4
18 A
Cijena
oko 1.400 kn
Jamstvo
5 godina

Deklarirana snaga napajanja iznosi 850 vata koji su raspodijeljeni na šest railova - četiri 12-voltna raila, 3,3-voltni i 5-voltni rail. Maksimalna snaga na 12-voltni vodovima iznosi 768 vata, dok je ostatak railova moguće opteretiti s do 180 vata. Sve navedene vrijednosti napajanje je sposobno isporučivati kontinuirano na temperaturi od 50 celzijevih stupnjeva što će reći da u tipičnim kućnim uvjetima ovo napajanje može isporučiti još više snage. Napajanje je opremljeno digitalnim aktivnim PFC sklopom i zadovoljava certifikat 80Plus što će reći da nudi efikasnost veću od 80%. Korištenje aktivnog PFC sklopa također znači veliku tolerantnost u odnosu na ulazni napon iz gradske mreže.

Prema UL oznaci, napajanje je izradio Antec, no kako ova firma nema vlastite pogone za izradu napajanja već ih samo dizajnira, samu je proizvodnju za Antec obavila tvrtka Enhance. Shodno deklariranoj snazi, napajanje je certificirano za napajanje SLI konfiguracija što ujedno znači i da neće imati problema niti s računalima čiji grafičkih podsustav čine ATI-jeve kartice u CrossFire polju.

Cijena Antecovog modela Quattro 850 u hrvatskim trgovinama iznosi oko 1.400 kn što je dosta, no i dalje na razini većine ostalih brand name napajanja sličnih specifikacija. Ipak, treba imati na umu da je u inozemstvu cijena ovog napajanja nešto niža u odnosu na cijene u domaćim trgovinama. Antec na napajanje nudi petogodišnje tvorničko jamstvo koje je, koliko znamo, moguće ostvariti i direktno u hrvatskim trgovinama.



 « Prev  :  Skoči na  :  Next »  
::  Isprintaj članak  ::  Vaš Komentar  ::  Top 





  Anketa
U idućem izvještaju sa nekog informatičkog sajma želim:
Više slika hostesa
Više slika hostesa i hardvera (zajedno)
Više slika hardvera
Uopće me slike i sajmovi ne zanimaju


  VI&MI
  » Pišite Nam!


  Worldwide
Suradjujemo sa:

ABIT
Albatron
AMD
AOpen
Apacer
ATi
Chaintech
Club3D
Cooler Master
Connect3D
Corsair
EPoX
Gainward
Gigabyte
Hitachi GST
Infineon
Kingmax
Leadtek
nVidia
Sapphire
Silverstone
Soltek
Spire
TerraTec
Western Digital

(c) 1999-2008 :: PC Ekspert Team :: Sva prava pridrzana. ISSN 1334-2940