Kuhler 620 je već jako dugo na tržištu, a model za ovu godinu kojeg danas testiramo je njegova četvrta iteracija. Zbog toga u imenu i nosi naziv v4, koji je zaslužio između ostalog i zbog četvrte generacije bakrene jezgre (cold plate) koja je s vremenom usavršavana od strane proizvođača ovoga hladnjaka – Aseteka. S obzirom da su ovakvi hladnjaci zatvorenog tipa već dugo u mainstream vodama, sve više proizvođača ih proizvodi ili prodaje pod svojim brandom. Antec nije izuzetak, a uz ostale proizvode u svojoj ponudi vodeni hladnjaci lijepo zaokružuju cjelokupan portfolio. Ako kupujete Antec kućište i napajanje, nekako je prirodno uz njih uzeti i hladnjak koji je kompatibilan sa svim današnjim socketima. Dizajn kutije se nije znatnije mijenjao još od 2011. godine, a iz grafike na njemu saznajemo sve bitne informacije.

Hladnjak je solidno zaštićen u recikliranoj kartonskoj kutiji, a cijevi i baza s pumpom su dodatno zaštićeni najlonskom vrećicom. S obzirom da 620 podržava mnoštvo socketa, upute koje dolaze s njim su detaljne i uz tekstualni dio nalazi se i detaljan grafički opis instalacije. Sama instalacija nije previše komplicirana a postupak ovisi od socketa do socketa. Ipak, i početnici bi se trebali lako snaći uz pomoć uputa. Antec na Kuhler 620 daje trogodišnje limitirano jamstvo.

Kuhler 620 je klasične konstrukcije s radijatorom dimenzija 151 x 120 mm x 27 mm (Š x V x D), gumenim cijevima dužine 330 mm i kućištem vodene pumpe i bakrene "hladne" ploče. Ovakav dizajn je poznat i od ostalih proizvođača/brandova i tu zapravo nema ničeg novog. Konstrukcija hladnjaka je aluminijska s nosačima za 120 mm ventilatore smještenim na obje strane. Rešetke su vrlo gusto razmještene pa je nužan ventilator s visokim statičkim pritiskom. Kućište pumpe zajedno s hladnom pločom je visoko 27 mm, a kućište je promjera otprilike 60 mm. Na to treba dodati i nosiće za montažu, te ulaze za cijevi koji dodaju oko 20 mm.

Hladna bakrena ploča je pričvršćena sa osam vijaka i dolazi s već postavljenom termovodljivom pastom. Iznad nje se nalazi pumpa za vodu i kontrolna elektronika. Pumpu za vodu priključujemo na ploču putem tro-pinskog konektora, a hladnjak dolazi i s konektorom za ventilator (kućište je za konektore širine četiri pina ali su fizički prisutna samo dva). Elektronika kontrolira brzinu okretaja ventilatora u ovisnosti o potrebi, tj. zagrijavanju procesora. Ovo naravno možemo prepustiti i BIOS-u matične ploče, s tim da smo primijetili da je kontroler na hladnjaku malo konzervativniji po tom pitanju, tj. voli držati okretaje ispod maksimuma kako bi se smanjila buka. Kvaliteta materijala i izrade je sasvim zadovoljavajuća, a tek smo manje bili zadovoljni s jednim dijelom nosača za AMD procesore, no o tome kasnije. Gumene cijevi koje povezuju radijator s pumpom/bazom su dovoljno duge (330 mm), a vrlo su fleksibilne što olakšava ugradnju i smještaj hladnjaka u kućište. Ukupna težina hladnjaka iznosi 600 grama.

Antecov ventilator je malo jednostavnije konstrukcije, a po tvorničkim podacima brzina mu varira između 1450 i 2000 RPM. Dimenzija je 120 mm x 25 mm, a proizvođač navodi protok zraka od 81.3 CFM. Po našem je mišljenju ventilator najslabija karika ovoga paketa, zbog jeftinije/jednostavnije konstrukcije i visoke brzine vrtnje što neminovno povećava buku (proizvođač ne navodi podatak o buci). Zbog toga ćete u našem testu vidjeti usporedbu sa jednim Noiseblockerovim modelom, po pitanju performansi ali i količine buke. Montaža ventilatora se preporuča u PULL konfiguraciji pri čemu radijator ide s unutarnje strane kućišta a ventilator s vanjske. Mi smo testirali na stolu pa ćete vidjeti i PUSH i PULL testove.

S obzirom da Kuhler 620 podržava sve današnje tipove socketa, kit za montažu se sastoji od više dijelova. Tu su okviri za pričvršćivanje zasebno za AMD i Intel, kao i donji nosači, a vijci se razlikuju za LGA1366/2011 i ostatak socketa, uz što dolaze i meke podloške za donje nosače, vijci za ventilator te ostali sitni dijelovi. S Intelove strane su podržani LGA 2011/ 1155 / 1156 i 1366 socketi, a s AMD strane AM2/ AM3/ AM2+/ AM3+ i FM1.

Mi smo hladnjak testirali na tri dostupne platforme – LGA1155, LGA2011 i AM3+. Montaža hladnjaka nije komplicirana ali traži malo pažnje i vremena od korisnika. U ovisnosti o platformi, orijentacija plastičnog nosača za vijak može se izvesti na dva načina – prvi za LGA1366/2011 i AM2/3 te drugi za LGA115x. Jednom kada smo postavili vijke za montažu na gornji nosač potrebno je složiti i donji nosač tj. umetnuti metalne tubice u odgovarajuće rupe, pri čemu ovaj postupak jedino ne moramo raditi u slučaju montaže na LGA2011. Za LGA2011 imamo posebne vijke i dovoljan je jedino gornji nosač. Jedini problem na koji smo naišli je bio kod donje ploče za AMD u kojoj se metalna tubica počela okretati u svom ležištu kada smo hladnjak skidali. Meka plastika i očito malo "lufta" u ležištu krivci su što skidanje baš i nije proteklo glatko. Ovo nam se desilo na dva ležišta od četiri pa je ipak krivac materijal. U svemo ustalom konstrukcija je bila vrlo čvrsta i pouzdana.