Asus GTX780 STRIX OC  Asus GTX780 STRIX OC

Nakon prošlotjednog testa STRIX PRO slušalica, donosimo test još jednog proizvoda iz te nove Asusove serije – GTX780 STRIX OC Edition grafičku karticu.Kao što znamo, Nvidia je GTX780 kartice predstavila u svibnju prošle godine, dakle prije malo više od godinu dana. Već u studenom iste godine došla je i nasljednica u obliku GTX780 Ti kartice, no GTX780 se otada ipak zadržala na tržištu, a sada joj je Asus udahnuo novi život kroz ovu STRIX verziju.

Asus GTX780 STRIX OC Asus GTX780 STRIX OC

Uz karticu dolazi standardan Asusov bundle za ovu klasu. Sastoji se od jednog SLI mostića, DVI-to-VGA adaptera, napojnog adaptera, brzih uputa za korištenje, te naravno medija sa upravljačkim programima i aplikacijama (GPU Tweak). Kartica je po običaju izvrsno zaštićena u debeloj pjeni i antistatičkoj vrećici.

Asus GTX780 STRIX OC Asus GTX780 STRIX OC

U STRIX-u tako kuca staro GTX780 srce (srezani GK110 čip), koje ima 2304 stream procesora, 192 teksturne jedinice i 48 ROP-ova. Osnovni je takt tvornički podignut na 889 MHz, a Boost takt iznosi 941 MHz. To je između 3 i 4.5% više od referentnog modela, te u potpunosti odgovara Asusovoj ranijoj GTX780 DirectCU II OC kartici, iz koje je ova naravno i nastala. Ipak, na PCB-u se ovaj put nalazi čak 6GB memorije za razliku od 3GB koliko je bilo na DCU II OC modelu, a brzina je jednaka – 1502 MHz, odnosno 6.08 Gbps efektivno. Službene brojke o performansama govore o 42.7 Gigapiksela/s i 170.7 GigaTeksela/s propusnosti, te 288.4 GB/s propusnosti memorije koja s čipom komunicira preko 384-bitne sabirnice.

U svom osnovnom dizajnu i principu, ova je kartica vrlo slična GTX780 DirectCU II OC modelu, što znači kako se na crnom PCB-u nalazi masivni aluminijski hladnjak s debelim bakrenim toplovodnim cijevima koje prolaze kroz aluminijske listove i s lijeve i s desne strane, ali i kroz bazu hladnjaka imaju direktan kontakt sa grafičkim procesorom. Na tom masivnom aluminijskom hladnjaku se nalaze dva velika ventilatora koji su zaduženi za otpuhivanje prenesene topline s komponenata na PCB-u u okolinu.

Asus GTX780 STRIX OC Asus GTX780 STRIX OC

Ono po čemu je STRIX poseban i po čemu se razlikuje od ostalih GTX780 kartica je novi algoritam koji upravlja radom ventilatora. Čitava je stvar zamišljena tako da se do otprilike 65°C za GPU ventilatori uopće ne vrte i pri tom ne stvaraju apsolutno nikakvu buku. Ovo je vrlo korisno u svim trenutcima u kojima se ne igramo, jer doprinosi tišini cjelokupnog sistema. U trenutku kada kartica dosegne ciljanu temperaturu ventilatori se pale i održavaju temperaturu u prihvatljivim granicama.

U praksi to radi na način da se na oko 70°C (podaci izvučeni iz GPU-Z-a), ventilatori naglo zavrte sve do oko 2.200 okretaja i pri tom stvore popriličnu buku, da bi par trenutaka kasnije brzina pala na oko 1.300 okretaja pri čemu se i buka smanji na prihvatljivih 45 dB. Ovo nije scenarij u svim igrama, ali u većini jest. U onim rjeđim slučajevima, poput Bioshocka, ventilatori se odmah zavrte na između 1.100 i 1.300 okretaja i zadržavaju tu razinu, pri čemu se maksimalna temperatura GPU-a kreće na oko 71°C. Sve u svemu sistem funkcionira solidno, premda bi voljeli da se ventilatori u početku ne zavrte do maksimuma, tj. da Asus malo izgladi tu krivulju porasta broja okretaja.

Asus GTX780 STRIX OC Asus GTX780 STRIX OC

Kao i DCU II OC model, i ova ima VGA Hotwire priključnice napojnih regulatora u koje se mogu zalemiti žice za hardverski nadzor napona procesora, memorije i PLL-a. Super Alloy napojna jedinica je kontrolirana od strane DIGI+ kontrolera, te ima deset faza. Za dodatno se napajanje energijom brinu jedan šest i jedan osam pinski PCIe Power konektor što TDP diže na 300W. Video izlazi su dva DVI-a, te HDMI i DisplayPort izlazi. Kartica podržava 4-way SLI kombinaciju, uz podršku za DX11.1 i OpenGL 4.3 API-i, te 3D Vision, 3D Vision Surround, CUDA i PhysX tehnologije. S GPU Tweak nudi mogućnosti podizanja taktova GPU-a i memorije, nudi i promjenu brzine vrtnje ventilatora, promjenu maksimalne snage grafike (TDP-a) na 110% te promjenu napona grafičkog procesora.