asus_h170m_e_d3_1 asus_h170m_e_d3_2

Ovo je prva H170 ploča s kojom se susrećemo i ujedno prva koja podržava DDR3 memoriju. Skylake procesori, tj. njihov memorijski kontroler inače ima službenu podršku za DDR4 i DDR3L memoriju koja bi trebala imati radni napon 1.35V. Prema Intelovim je uputstvima, dugoročno štetno korištenje 1.5V DDR3 memorije zbog povišenog napona kojem je izložen procesor. No, na ovo možemo gledati kao i na overclocking – i on je naime dugoročno štetan za CPU. Asus trenutno ima šest H170 ploča u ponudi koje ulaze u Signature i Pro Gaming serije. Od toga su tri s DDR4, te tri s DDR3 podrškom, a protežu se od mini-ITX, preko Micro ATX pa do ATX veličina. Ploča koju danas testiramo je tzv. “great-value” Micro ATX model s podrškom za DDR3 memoriju a dolazi sa zadovoljavajućom količinom opreme koja će biti dostatna za jedno prosječno Skylake računalo.

asus_h170m_e_d3_3 asus_h170m_e_d3_4

Bundle koji dolazi s pločom u skladu je s njenom cijenom i nije pretjerano bogat. Tu ćemo naći samo one osnovne stvari kao što je zaštita za stražnje I/O portove, zatim dva SATA 6 Gbps kabela, jedan vijak za M.2 uređaje, upute za instalaciju i korištenje, te medij s upravljačkim programima, aplikacijama i OEM verzijom antivirusnog softvera.

asus_h170m_e_d3_5 asus_h170m_e_d3_6

Ploča je uATX formata i dimenzije su joj 24.4 x 22.4 cm. Layout je poprilično jednostavan i logičan jer ploča nema mnoštvo opreme, pa su inženjeri imali relativno lak posao. S dizajnerske strane ploča prati ostatak Signature serije s crnim PCB-om, crnim i sivim utorima, te prepoznatljivim hladnjakom koji se nalazi na H170 čipsetu. S obzirom da je napojna jedinica relativno jednostavne izvedbe, a slabiji Skylake procesori nisu naročiti potrošači, Asus je ovdje odlučio zaštedjeti na VRM hladnjacima, kako bi zadržali cijenu ploče čim prihvatljivijom. Kada je u pitanju kvaliteta izvedbe ona je na dosta visokoj razini, kao što smo kod Asusa uostalom i navikli, a tu je i 5X Protection tehnologija – Surge Protected Networking, Overvoltage protection, Stable Power Supply, Overcurrent protection i Stainless Steel Back I/O.

asus_h170m_e_d3_7 asus_h170m_e_d3_8

Napojna je jedinica 4 + 3 fazna, ima digitalni VRM kontroler i dostatna je za pogon svih Skylake procesora – overclocking na H170 nije podržan pa tu bojazni nema. Oko socketa je dovoljno mjesta za hladnjake, čak i one najveće, jer je prvi PCIe socket dovoljno odmaknut. DIMM utora su četiri, a kao što smo rekli podrška je za dvokanalnu DDR3 memoriju i to maksimalnih 64 GB brzina do 1866 MHz (OC). Na gornjoj strani ploče nalazimo i uobičajene EPS 12V te ATX 24-pinske konektore za napajanje, zatim konektore za ventilatore te interni USB 3.0 konektor. Pod tu gornju stranu spada i M.2 Socket 3 (x4, 32 Gbps) utor s podrškom za uređaje dužina 42, 60 i 80 mm koji se nalazi točno iznad prvog PCIe utora.

asus_h170m_e_d3_9 asus_h170m_e_d3_10

Donji dio ploče je malo napučeniji, a s lijeve strane počinje s audio dijelom u kojem je centralni Realtekov ALC887-VD2 osam kanalni HD Audio CODEC. Audio jedinica ima zaštite kako bi se osiguralo precizno odvajanje analognih i digitalnih signala, ima odvojene dedicirane PCB slojeve za lijevi i desni kanal, a korišteni su i japanski audio kondenzatori. Na tom dijelu nalazimo i nuvotonov Super I/O kontroler, dok je Realtekov RTL8111H gigabitni LAN kontroler smješten malo iznad. Ploča ima jedan PCIe 3.0 x16 utor, jedan PCIe 3.0 x1 (maksimalno x4), te jedan pravi x1 PCIe 3.0 utor. Uz to, tu je i jedan legacy PCI utor za starije tipove kartica koje su još u upotrebi. Na donjem dijelu ploče je čitava plejada internih konektora – COM, LPT, 2x USB 2.0, USB 3.0, TPM i F_Panel.

asus_h170m_e_d3_12 asus_h170m_e_d3_11

Stražnji panel otkriva dva USB 2.0 i četiri USB 3.0 porta što ukupnu USB podršku diže na 8x USB 3.0 i 6 x USB 2.0. Tri su video izlaza – VGA, DVI-D i HDMI za integriranu grafiku procesora, a tu je i LAN port, audio izlazi te dva legacy porta – PS/2 za miša i tipkovnicu. Ploča ima podršku za ukupno četiri SATA 6 Gbps uređaja od čega su dva orijentirana okomito a dva vodoravno i nalaze se na donjem desnom dijelu ploče tik do UEFI-a i BIOS čipa (128 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS). Kada smo kod UEFI sučelja ono je slično ostatku Signature serije, pregledno je, brzo i jednostavno se koristi. Opcija ima pregršt unatoč činjenici kako H170 ne podržava overclocking. UEFI podržava CrashFree BIOS 3, EZ Flash 3 i EZ Mod. Softverska je podrška također klasična za Asus (AI Suite 3, Fan Xpert 2+, Ai Charger itd.).