Asus Matrix Platinum GTX980 Asus Matrix Platinum GTX980

Asus nam je na test poslao svoju najbržu, a svakako i jednu od najbržih uopće GTX980 kartica na tržištu. Matrix Platinum je još od prvog HD7970 modela sinonim za maksimum tehnologije u Republic of Gamers seriji koju Asus može pružiti u datom trenutku. Ova je Platinumka je napravljena na ne-referentnoj platformi, tj. PCB-u Asusovog dizajna, s pojačanom napojnom jedinicom od 14 faza i DIGI+ VRM kontrolerom, a spremna je i za ekstremni overclocking tj. hlađenje tekućim dušikom ili pak helijom. Za to se koriste tehnologije kao što su Memory Defroster koji rješava problem cold bug-a, Safe Mod koji VBIOS vraća u početno stanje jednom pritiskom tipke, zatim dodatni Molex konektor za napajanje, pa izložene mjerne točke napona itd. No, krenimo redom.

Asus Matrix Platinum GTX980 Asus Matrix Platinum GTX980

Kao i uvijek, ROG pakiranje je ekskluzivnije, a uz karticu dolazi standardan i ne previše bogat bundle koji se sastoji od dodatnih napojnih adaptera, s obzirom da joj treba 2 x 8-pina, zatim medij s aplikacijama i upravljačkim programima, kratke upute za instalaciju i jedna ROG metalna naljepnica.

Asus Matrix Platinum GTX980 Asus Matrix Platinum GTX980

Platinumka je out-of-the-box hlađena poznatim Asusovim DirectCU II hladnjakom koji kombinira toplovodne cijevi debljine 10 mm s direktnim dodirom na GPU, s masivnim aluminijskim hladnjakom visokog stupnja disipacije te dva masivna CoolTech ventilatora hibridnog dizajna s multidirekcionalnim hlađenjem. Uz ovo, tu je i zaseban hladnjak na MOSFET-ima, ali i debela aluminijska ploča sa stražnje strane. Sve ovo rezultira hladnim radom čak i pod najvišim i dugotrajnim opterećenjem pa smo tako izmjerili maksimalnu temperaturu grafičkog procesora od samo 64°C, što je izvrstan rezultat za ovako moćan čip. Pri tome su se ventilatori vrtjeli na oko 1500 okretaja u minuti i nisu stvarali visoku buku.

Posebnost hladnjaka je i tzv. Load Indicator, tj. LED sistem koji svijetli u četiri stupnja u ovisnosti o opterećenju kartice. On se nalazi na vrhu rashladnog sistema što ga čini lako vidljivim i na stolu i u kućištu. Za dodatno napajanje kartica koristi dva osam-pinska PCIe konektora, te jedan Molex koji koristimo za ekstremne oblike hlađenja.

Asus Matrix Platinum GTX980 Asus Matrix Platinum GTX980

Čip koji pogoni karticu je naravno GM204 koji broji 16 SMM-a, 2048 CUDA jezgri (shadera), 16 geometrijskih jedinica, 128 teksturnih i 64 render back-enda. U njemu se nalazi 5.2 milijarde tranzistora na površini od 398 mm kvadratnih, a proizvodni je proces 28 nm. Asus je ovaj moćni čip ubrzao u odnosu na referentne vrijednosti (osnovni takt referentnog modela je 1126 MHz, a boost 1216 MHz), pa sada osnovni takt iznosi čak 1241 MHz, dok je boost takt 1342 MHz. Pregledom GPU-Z loga nakon svih testova koje smo napravili utvrdili smo kako GPU zapravo pod opterećenjem najčešće radi na vrijednostima između 1366 i 1392 MHz.

Asus Matrix Platinum GTX980

Video memorije ima 4GB (GDDR5), dok se komunikacija GPU-om odvija putem sabirnice širine 256-bita. Kao što znamo otprije, GM204 koristi treću generaciju memorijske kompresije (Delta Color) što podiže propusnost za 25%, u odnosu na 7Gbps na koliko memorija radi.

Platinumka donosi podršku za sve tehnologije koje podržavaju i ostale GTX980 kartice i tu novosti nema. Video izlazi su jedan DVI-I, jedan HDMI 2.0 te tri Display Porta, a maksimalno je moguće simultano spojiti do četiri monitora. Još jedan zanimljivi softver koji Asus donosi je GPU Tweak Streaming uz pomoć kojeg možemo podijeliti akciju igre koju trenutno igramo s ostalima i to u realnom vremenu.