Asus_G751JY_04

Prije više od mjesec dana najavili smo test Asus ROG G751JY gamerskog prijenosnika, a nakon podužeg testiranja napokon smo s vama spremni podijeliti svoje rezultate i zapažanja.

Prva stvar koju ćete svakako primijetiti dimenzije su i masa. Radi se o prijenosniku težine 4.24kg na što još morate dodati 0.7kg koliko teži adapter. Osim mase, u obzir treba uzeti i dimenzije – G751JY osjetno je veći od svakog 17″ prijenosnika s kojim se možete susresti na našem tržištu, ali iza te veličine skrivaju se i vrhunske performanse.

Asus_G751JY_06

Nakon ovih brojki trebali bi redefinirati naziv ovog računala i umjesto prijenosno računalo zvati ga prenosivo računalo. Pohvala ide Asusu koji uz G751JY isporučuje svoj ROG ruksak pa traženje adekvatnog ruksaka nije potrebno.

Kućište i kvaliteta izrade

 Asus_G751JY_05

Kućište je izrađeno od plastike što u ovom slučaju nije loše jer se radi o čvrstoj plastici. Uvijanje nismo primijetili na nijednom dijelu baze prijenosnika, a čitava površina je matirana. Unatoč stabilnosti i čvrstoći, kućište ima jednu veliku manu – magnet je za otiske, a primjer toga vidjet ćete na gotovo svakoj slici ove recenzije. Dizajn nam se sviđa te djeluje čak i dosta smireno (ako zanemarimo crvene fan grillove) i futuristički za jedan gamerski prijenosnik. Što se kućišta tiče, Asusovi inženjeri odradili su vrlo dobar posao i u odnosu na prijašnje predstavnike G serije, vidi se vrlo velik napredak u kvaliteti izrade.

 Asus_G751JY_07

U odnosu na prethodnike, G751 ima i redizajnirane nosače ekrana. Sam ekran je čvrsto na mjestu te nema praznog hoda, a kao što vidite na slici – dodana je aluminijska ploča i na poklopac ekrana koja, osim što dodaje dozu elegancije čitavoj stražnjoj strani prijenosnika, osigurava i dodatnu čvrstoću poklopcu ekrana, ali – uvijanje je i dalje prisutno kada otvaramo prijenosnik držeći ga samo za jednu stranu.

Ekran

 Asus_G751JY_08

S obzirom da se radi o high end gaming prijenosniku, G751 dolazi s Full HD AH-IPS ekranom, maksimalna osvijetljenost iznosi 300cd/m², a 6bitna matrica prikazuje 262K boja. Možda će na prvu djelovati malo, ali boje su uistinu žive te možda čak i mrvicu prezasićene. Kutovi gledanja su odlični i u skladu s reklamiranih 80˚. Input delay nismo primijetili, kao ni ghosting efekt. Sve u svemu, odličan panel koji neće nikoga razočarati.

Tipkovnica i touchpad

 Asus_G751JY_09

Tipke tipkovnice imaju osjetno veći hod nego što smo susreli kod ostalih prijenosnika, ali daleko je još to od zasebnih tipkovnica za stolna računala (što je u našem slučaju pohvalno s obzirom da smo se možda i previše naviknuli na tipkovnice prijenosnika). Intenzitet i boja pozadinskog osvjetljenja odlično su pogođeni i u potpuno mračnoj prostoriji pružaju i više nego dovoljno svjetla, a jedini prigovor je što su tipke možda mrvicu premekane. Osim standardnih multimedijskih tipki dostupnih kombiniranjem FN i F1-F12 tipki, imamo tri makro tipke, prečicu za pokretanje Steama kao i tipku za ShadowPlay snimanje.

 Asus_G751JY_10

Programiranje makro tipki izvedeno je putem aplikacije ROG MacroKey.

 Asus_G751JY_11

Nakon niza prijenosnika sa (zlim) clickpadima, G751JY dolazi kao osvježenje. Običan touchpad radi precizno i podržava geste, dedicirane tipke imaju pristojan hod, a dijagonala mu iznosi gotovo 12cm.