asus_x550jk_1

Asus X550JK je prijenosnik iz Asusove najpristupačnije serije, ali unatoč tome naš testni model sa sobom donosi zavidne performanse za cjenovni rang u kojem se nalazi. Koji kompromisi su bili potrebni kako bi se zadržala niska cijena uz hardver koji se nalazi unutra čitajte u nastavku.

asus_x550jk_3

X550 serija Asusovih prijenosnika u sebi sadrži sve od Atoma pa do Core i7 procesora, ali jedno im je svima zajedničko – plastično kućište i povoljnija cijena u odnosu na konkurenciju. Ono po čemu se naš X550JK ističe ispred konkurencije je Core i5 4200H, koji nudi mnogo više performansi nego ULV procesori koji se nude u ovom cjenovnom rangu te svima dobro poznata nVidia GeForce 850M koja se inače pronalazi tek u skupljim prijenosnicima.

Kvaliteta izrade i izgled

asus_x550jk_2

S obzirom na cijenu i ugrađene komponente očite su uštede u izradi kućišta. Samo kućište je dovoljno stabilno i čvrsto, uvijanja oslonca za ruke nema, ali tipkovnica se prilikom agresivnijeg tipkanja uvija. Iako su nosači ekrana dovoljno čvrsti, sam poklopac ekrana bi ipak mogao biti malo čvršći, ali uz otvaranje prijenosnika držeći poklopac na sredini, problema nema. Sve u svemu riječ je o solidno izrađenom prijenosniku s ništa lošijom izradom od konkurencije.

asus_x550jk_4

Sam ekran ne oduševljava pretjerano, kutevi gledanja su dovoljni da nije potrebno stalno namještati ekran. Boje su nažalost dosta isprane. Sve u svemu radi se o standardnom ekranu HD rezolucije kakvog koristi ova klasa prijenosnika. Zvučnici su nas čak ugodno iznenadili, naravno i dalje se radi o prijenosniku, ali prilikom slušanja glazbe i gledanja videa zvuk je djelovao bogatiji nego što smo očekivali. Kamera je VGA rezolucije stoga ne očekujte čuda, a integrirani mikrofon će svoj posao odraditi kvalitetno.

asus_x550jk_5

Tipkovnica je standardnog Chiclet dizajna same tipke su jako mekane i kratkog hoda. Zamor prilikom pisanja ove recenzije na njoj nismo osjetili, ali uvijanje jesmo. Prijenosnik ne koristi standardni touchpad već clickpad, znači nemamo dedicirane tipke. Donji dio je podijeljen u dvije zone za lijevi i desni klik. Clickpad je dovoljno čvrst i prilikom korištenja dijela osjetljivog na dodir ne dolazi do slučajnog “klackanja”.