asus_x99_deluxe_II_1 asus_x99_deluxe_II_2

Nakon testa slabije opremljene X99-A II ploče, na red dolazi jedan brzinski test Deluxe II verzije koja donosi bogatu opremu. Nova ploča, za razliku od stare Deluxe-ice ima U.2 port, zatim četiri USB 3.1 porta (tri Type A i jedan Type C), a tu je i AURA LED osvjetljenje, header za priključenje AURA LED stripa, AC WiFi i Bluetooth, HyperM.2 x4 kartica te ThunderboltEX 3 kartica.

asus_x99_deluxe_II_3 asus_x99_deluxe_II_4

Deluxe-ica dolazi u raskošnoj dizajniranoj velikoj kutiji. Na vanjskim je stranama vidljivo kako ploča izgleda, te su objašnjene neke od tehnologija, dok je ispod poklopca na prednjoj strani moguće vidjeti ploču i saznati još pokoji detalj o njenim mogućnostima i opremi. Bundle je po običaju bogat a sastoji se od debelih korisničkih uputa, Q-shielda odnosno zaštite za stražnje I/O portove, tu je osam SATA 6 Gbps kabela, jedan 2-way/3-way SLI mostić, jedan M.2 X4 bracket, jedan M.2 vijak, instalacijski alat za procesor, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, ASUS 3T3R dual band Wi-Fi pokretna antena (Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac), dodatna kartica za ventilatore (3x 4-pina) i jedan termistorski kabel.

asus_x99_deluxe_II_5 asus_x99_deluxe_II_6

U bogatoj je opremi i jedna HYPERM.2 X4 kartica M Key dizajna koja podržava samo PCIE SSD uređaje tipa 2230/2242/2260/2280/22110. Tu je i ThunderboltEX 3 kartica sa jednom Thunderbolt 3/USB 3.1 Type C portom, jednim Type A USB 3.1 portom i jednim Mini DisplayPort IN portom. Kartica osigurava brzine transfera do 40 Gbps, a moguće je lančano vezati do šest uređaja na jedan port.

asus_x99_deluxe_II_7 asus_x99_deluxe_II_8

Na prvi su pogled X99 Deluxe i Deluxe II vrlo slične, i potrebno je dobro oko kako bi se spazili detalji koji su različiti. Boje, layout, plastični pokrov preko stražnjeg I/O-a i audio jedinice – sve je identično. Tek je dizajn i boja hladnjaka drugačija. Na staroj je ploči boja bila antracit, a sada je aluminijsko siva. I dizajn je ponešto drugačiji ali kao do sada oni na VRM-u su spojeni debelom toplovodnom cijevi, baš kao i donja dva koji pokrivaju PCH i kontroler ispod CPU socketa. Hladnjaci su efikasni i adekvatno hlade elemente čak i pri dužim opterećenjima, a jače se počnu grijati kada krenemo s overclockingom. Layout ploče je dobro posložen, sve je na svom mjestu, baš kao i kod starog modela. Neki su elementi drugačiji, poput ojačanog SafeSlota, ili pak U.2 slota koji je na mjestu gdje su bila dva horizontalna SATA porta.

asus_x99_deluxe_II_15

Zanimljivo je kako se neki od elemenata poput TPU kontrolera, ASMedijinog ASM1184e PCIe preklopnika (jedan upstream Gen. 2 port u četiri downstream Gen. 2 porta), zatim ASM1142 USB 3.1 kontrolera itd. Ujedno, i donja ploča rashladnog sistema na VRM jedinici se tu nalazi i hladi step down konvertere (buckove) koji se nalaze s donje strane.