Bliži nam se kraj 2006. godine, a to znači i da smo se više blizu predstavljanju prvih grafičkih kartica kompatibilnih s Microsoftovom DirectX 10 specfikacijom koja će biti i baza operativnog sistema Windows Vista. Rupu u smjeni generacija grafičkih kartica odlučili su iskoristiti i ATI i NVIDIA. Američki proizvođač grafičkih riješenja napravio je to s predstavljanjem GeForcea 7950 GX2 postavivši nove rekorde u performansama jedne grafičke kartice. ATI je u trku odučio ući sada sa svojom novom serijom grafičkih kartica Radeon X1950.

Novi ATI-jev proizvod baziran je na jezgri R580+ koja je arhitekturalno identična starijoj jezgri R580 na kojoj su bazirani Radeoni X1900. Nova revizija čipa sa sobom donosi samo manje interne promjene koje rezultiraju nešto nižom potrošnjom te optimizacijom performansi pri radu s novim tipom memorije – GDDR-om četvrte generacije. Kao što neki od vas već znaju, već je memorijski kontroler na R580 čipovima nazivno bio kompatibilan s GDDR4 memorijom. S novom generacijom čipova ATI je ovu podršku iskušao i praksi. Konkretno, novi high-end čipovi su upareni s 512 MB Samsungove GDDR4 memorije koja radi na taktu od jednog gigaherca (efektivno 2 GHz s obzirom da se radi o DDR-u). Isti će se tip memorije naći i na nadolazećim rješenjima oba proizvođača. Nova memorija sa sobom donosi viši radni takt i nižu potrošnju u odnosu na GDDR3 (radni napon je 1,5 umjesto 1,8 volta), no istovremeno i rast latencija, što je bilo i za očekivati.

Ukupno su predstavljena dva modela Radeon X1950 kartica – XTX i CrossFire. Jedina razlika među njima je podrška za CrossFire dok su taktovi jednaki – 650 MHz za GPU (jednako kao i kod Radeona X1900 XTX) te 1 GHz za memoriju (2 GHz DDR).

Nova serija grafičkih kartica dolazi s novim referentnim hladnjakom koji je osjetno modificiran u odnosu na hladnjake koje smo imali prilike vidjeti na Radeoni X1900. Novi hladnjak je po dizajnu vrlo sličan riješenjima tvrtke ARTIC COOLING. Turbinski ventilator postavljen na krajnji desni dio kartice propuhuje zrak preko masivne bakrene baze s toplovodnim cijevima.

Unatoč drugačijem dizajnu, ATI nije osjetno uspio smanjiti buku svojeg referentnog hladnjaka

Nažalost, unatoč našim očekivanjima ovaj hladnjak se također ne može pohvaliti efikasnošću kao niti prethodni ATI-jevi referentni hladnjaci. Premda je u globalu nešto tiši od svojih prethodnika, automatska regulacija vrtnje i dalje je vrlo agresivna pa ventilator često mijenja brzinu pri radu u 3D aplikacijama. Buka pri maksimalnom opterećenju je vrlo izražena čak i kada se radi o jednoj kartici, dok budućim korisnicima CrossFire konfiguracija možemo preporučiti nabavku čepića za uši. Ako pak ne možete nabaviti čepiće, vjerojatno će poslužiti i sir (ako je za vjerovati protagonisitima odlične engleske serije Alo Alo koja se trenutno vrti na malim ekranima u Hrvatskoj). Što se tiče rada u 2D okruženju, na buku hladnjaka nemamo zamjerki.

Za korištenje CrossFire se i dalje koristi vanjski kabel

Što se pak samo CrossFirea tiče, princip je ostao jednak – i dalje je potrebno imati CrossFire Master karticu na kojoj je smještena logika za kombiniranje renderiranih sličica dva grafička adaptera te poseban konektor za vanjski kabel kojim se povezuju dvije kartice. Konektor je ostao jednak kao na starijim Radeonima X1900 što će reći relativno nespretan za korištenje.