meanIT VR2 naočale_naslovnica

Iako je tehnologija virtualne stvarnosti (VR – virtual reality) daleka vizija koju opisuje metasvemir, uz kontinuirani razvoj  prodire u sve sfere života. Već dugi niz godina postoji mnogo proizvoda na različitim razinama, a ovih dana isprobali smo kako je doživjeti virtualnu stvarnost gledanja video zapisa i igranja igara  uz pomoć pametnog telefona i Virtual Reality 2 naočala s mehaničkom regulacijom, tvrtke Intelkom d.o.o.,   proizvođača i distributera meanIT uređaja.

Specifikacije:

  • max kut gledanja 102°
  • gledanje 3D filmova, aplikacija i igranje igara
  • veličine smartphonea koje podržava: 4.5″ – 6″
  • stereo slušalice sa 3.5 mm priključkom ; (potreban adapter za slušalice za iOS uređaje)
  • podesiva fokalna udaljenost
  • ugrađena akcijska tipka
  • kotačić za podešavanje fokusa i razmak zjenica
  • kompatibilnost s Android i iOS uređajima

Dizajn

Kad je riječ o dizajnu, meanIT VR2 naočale nisu poput pametnih EDITH s “opasnom” AI tehnologijom, a koje su debitirale u filmu Spider-Man: Far From Home. Izgledom su bliske Samsung Gear VR modelu.

meanIT VR2 naočale_slika1

meanIT VR2 naočale_slika2

Imaju stereo slušalice koje u dizajn pomalo unose osjećaj glomaznosti.

meanIT VR2 naočale_slika3

Elastične široke trake za glavu (dvije bočne i gornja) podesive su duljinom unutar određenog raspona.  Fiksiraju se otvorima i čičak trakom. Čini se kao dobro rješenje jer se time trake ne mogu lako zapetljati u kosu, za razliku od kopče.

Sprijeda je pretinac za umetanje pametnog telefona s otvorima na obje strane. Ovi otvori ne samo da olakšavaju uključivanje i isključivanje mobitela, već rješavaju problem odvođenja topline u zatvorenoj unutrašnjosti tijekom upotrebe. Međutim, nema brige da bi mobitel mogao ispasti, oštetiti se ili ogrepsti.  Proizvođač je učinio sve da se to ne dogodi.

meanIT VR2 naočale_slika4

Dodani su prilagodljivi nosači širine telefona od 4,5 – 6 inča (ili 90 x 175 milimetara) i na kontaktne površine  fina guma i spužva.

meanIT VR2 naočale_slika5

U donjem dijelu su mehanički kotačići namijenjeni prilagodbi leća u odnosu na razmak zjenica (udaljenosti između lijevog i desnog oka) ili samog mobitela od očiju za postizanje što bolje oštrine. Sviđa nam se što su na dohvat ruke.

meanIT VR2 naočale_slika6

Unutrašnji prostor maske  je relativno velik, čak i za oni koje nose dioptrijske naočale.

meanIT VR2 naočale_slika7

Kontaktni dio za lice ima debelu meku podstavu kako bi se osigurala udobnost korištenja i učinkovito izoliralo  vanjsko svjetlo. Odvojiva je za provođenje pranja, čišćenja i po potrebi dezinfekcije.

meanIT VR2 naočale_slika8

Urez koji dodiruje nos iznad gornje usne mogao bi nekima uzrokovati nelagodu svojom tvrdoćom dok naliježe na područje.

meanIT VR2 naočale_slika9

Desno je 3,5 mm audio priključak za spajanje na mobitel kako bi se izvor zvuka prenosio slušalicama uređaja.   Dobrog su učinka slušanja. Na naočalama se nalazi i akcijska tipka kojom se može djelovati na  sadržaj koji se gleda.

Kako funkcioniraju  meanIT VR2  naočale za virtualnu stvarnost?

Sve se temelji  na plastičnim lećama vidnog polja od 102 stupnja. Dijele zaslon mobitela na dva dijela i pri tome jedno oko ne vidi ono što je vidljivo drugom oku. Volumetrijska 3D slika dobiva se zbog činjenice da svako oko vidi svoju sliku.

meanIT VR2 naočale_slika10

Kako bi se doživio najbolji VR efekt u igrama ili YouTube zapisima, poželjan je mobitel 2K ili 4K zaslona.   Koristi li se 1080p rezolucija prikaz može izgledati zrnasto, upravo kao da izbliza gledate vanjske elektronske reklamne panoe. Ali teško je pronaći nešto bolje za cjenovnu kategoriju. Unutar ovih virtualnih naočala nema   žiroskopa za praćenje okretaja glave već se koristi onaj u mobilnom telefonu.

Konačno, treba imati na umu da bi se tijekom korištenja mogao javiti određeni osjećaj nelagode u očima, zamor ili vrtoglavica  što je također čest problem kod  uređaja virtualne stvarnosti. Zato ih se ne preporučuje  koristiti  duže od 45 minuta i raditi pauze.

Zaključak

Za razliku od najjednostavnijeg i prilično nespretnog Google Cardboarda kartona, 3D meanIT VR2 naočale su one kojima biste trebali započeti svoje upoznavanje  i istraživanje  virtualne stvarnosti. U jednostavnim VR igrama, videozapisima ili onima od 360 stupnjeva, osjećat ćete se kao pravi sudionik u svemu što se događa. Međutim, vrijedi zapamtiti da je pametni telefon taj koji ima glavni utjecaj na kvalitetu slike unutar virtualne stvarnosti.

Također, nisu teške i dobro sjedaju na licu. Prednost im je  u odnosu na neke konkurentske proizvode što  imaju prilagodbu ne samo udaljenosti od leća do zaslona, već i  udaljenosti između samih leća.

Sve u svemu, 3D meanIT VR2 naočale ostavile su dobar dojam. Štoviše, imaju i prihvatljivu cijenu od 199,00 kn. Kupnja vrhunskih VR naočala prikladna je samo ako imate igraću konzolu ili računalo visokih performansi, za sve ostalo, dovoljne su i ovakve.