Ipak, onaj AMD-ov poslovni štand nam također nije promakao budući da smo već prvog dana sajma imali dogovoren intervju s Pierrom Brunswickom, regionalnim potpredsjednikom marketinga i prodaje za područje CIS-a (Rusija i ostale države iz CIS-a), istočne Europe i Turske. Nažalost, kako to obično biva po Murphyevom zakonu, nismo uspjeli snimiti razgovor budući da je naš iPAQ u kritičnom trenutku odbio poslušnost (čitaj isključio se usred razgovora). Srećom, naša vlastita memorija nas još uvijek služi. :) S obzirom na ovo imajte na umu da odgovori na naša pitanja nisu prenesena od riječi do riječi.

Krenimo s najaktualnijim događajima, koji je razlog promjene datuma lansiranja R600 serije grafičkih procesora?

Da bi predstavljanje ovako važnog proizvoda uspjelo, za to mora biti spreman cijeli eko-sistem dakle i mi i naši partneri. Iz tog smo razloga odlučili da je datum predstavljanja bolje malo pomaknuti i izvesti ga na najbolji mogući način. Odgoda nije velika i očekujemo da će predstavljanje nove serije DX10 kompatibilnih grafičkih procesora biti u periodu između CeBIT-a i Computexa.

Kakve se performanse očekuju od novih grafičkih čipova?

Kao što vjerojatno znate, naš se grafički čip s unificiranom shaderskom arhitekturom nalazi u Xboxu 360 tako da imamo veliko iskustvo s razvojem hardvera nove generacije. R600 je logičan nastavak u odnosu na Xenos. Očekujemo da će performanse biti bolje od performansi rješenja koja su trenutno prisutna na tržištu, no moram naglasiti da naš cilj nije direktno nadmetanje s NVIDIA-om. Naš pravi protivnik je Intel, a u tom kontekstu NVIDIA je jedan od naših partnera. U jednom trenutku ćemo bolje performanse imati mi, u jednom trenutku NVIDIA, to je sasvim razumljivo. Bitno je da krajnji korisnik ima mogućnost napraviti izbor i odabrati najbolji proizvod koji odgovara njegovim potrebama.

Mislite li da će potrošnja grafičkih kartica u jednom trenutku naglo pasti kao što se dogodilo s procesorima?

Mislim da to zavisi o tržišnom segmentu. Ako je riječ o rješenjima najmijenjenim najzahtjevnijim korisnicima, mislim da potrošnja još uvijek nije problem budući da su takvi korisnici ionako koriste druge komponente s visokom potrošnjom. Uz to, riječ je o jednom računalu, pa potrošnja ne predstavlja toliki problem. S druge strane, kad govorimo o prijenosnim računalima, poslovnim računalima i serverima, smanjivanje potrošnje je doista prioritet. Upravo je na ovo usmjeren i naš projekt Fusion (integriranje funkcija grafičke kartice u procesor).

Ove godine planirate predstaviti novu generaciju Athlona 64 kodnog imena Barcelona. Kakve performanse možemo očekivati u odnosu na Intelov Core 2?

Barcelona je naš prvi četverojezgreni procesor i od ove tehnologije imamo velika očekivanja. Performanse bi trebale biti odlične pogotovo u testovima koji emuliraju opterećenje u realnim uvjetima. Problem s analiziranjem performansi je to što mnogi testovi zapravo ne iskorištavaju procesor na način kao što to radi stvarni softver. Konkretno, problem je u veličini podataka koja je kod softvera koji se obično koristi za testiranje relativno malena što odgovara Intelovim procesorima koji imaju veliki cache. Kada količine podataka s kojima procesor treba manipulirati postanu veće od cachea, performanse Intelovih procesora padaju dok naše performanse ostaju konzistentne zbog brzog integriranog memorijskog kontroler, nativnog višejezgrenog dizajna i HyperTransport tehnologije. Mogućnosti Barcelone će također doći do izražaja kod virtualizacije s obzirom da nam integrirani memorijski kontroler omogućava osjetno bolje performanse putem hardverskog DEV-a (Device Exclusion Vector) i označenog (tagged) TLB-a (Translation Look-aside Buffer).

Koliko nam je poznato novi će procesori koristiti i novi socket pod imenom Socket AM2+. Da li to znači da stare matične ploče nisu iskoristive u kombinaciji s novim procesorima?

Ne, novi će se procesori moći koristiti na starim matičnim pločama uz odgovarajući BIOS. Ipak, neke mogućnosti ipak neće biti podržane u kombinaciji sa starim matičnim pločama, a to je u prvom redu HyperTransport 3.0. Sve u svemu korisnici imaju mogućnost izbora – ostati na staroj platformi i koristiti novi procesor ili preći na Socket AM2+ što sa sobom donosi i određene beneficije.

Što je s podrškom za DDR3?

Podrška za DDR3 će biti implementirana kada za to bude bilo potrebe odnosno kada cijene dovoljno padnu, a popularnost ove memorije poraste. Na isti način smo napravili prelazak s prve na drugu generaciju DDR-a i smatramo da je to najbolji pristup za naše korisnike.

AMD-ovi prihodi u zadnjem kvartalu prošle godine nisu bili baš blistavi. Čak kruže i glasine da se netko sprema preuzeti AMD. Da li bi nam također mogli reći kakva je situacija s novim fabom čija se izgradnja planira u New Yorku?

Moram vas ispraviti, prihodi su bili dobri budući da su porasli u odnosu na prošlu godinu. Nismo zadovoljni s profitom, ali to je posljedica preuzimanja ATI-ja te rata cijenama. Jedan dio prihoda smo izgubili i na račun ATI-jevih čipseta za Intelove procesore što je sasvim razumljivo. Očekujemo da će se situacija poboljšati paralelno s prelaskom na 65-nanometarski proizvodni proces.

Što se tiče glasina o akviziciji AMD-a, to su samo glasine. Netko je vjerojatno počeo špekulirati na bazi toga što tražimo investitore i partnere oko projekta izgradnje faba u Fishkillu. To je sasvim normalno kad je riječ o tako velikim projektima čija cijeni iznosi 5 do 6 milijardi USD. Što se tiče same izgradnje, još uvijek nije ništa definitivno odlučeno, no imamo tim ljudi koji radi na projektu.