Mada meteorolozi kažu da ovogodišnje ljeto neće biti toliko pakleno vruće kao ono prošlogodišnje, solidan rast temperature u odnosu na ostala godišnja doba garantira veće probleme sa hlađenjem naših računala. Ovaj problem možda toliko ne mući vlasnike prosječnih konfiguracija i korisnike koji ne overclockiraju svoje komponente, koliko entuzijaste koji se trude izvući maksimum performansi iz svojih konfiguracija. Overclockirane komponente jednostavno traže više struje, a time disipiraju više topline od komponenti koje rade na tvorničkim postavkama. Baš ovakvim, ekstremnijim, korisnicima namijenjen je najnoviji Cooler Masterov high-end hladnjak za procesore Athlon 64 i Pentium 4 (Socket 478), pod imenom Hyper 6.

Hyper 6 se krije u povelikoj kutiji sa ručkicom

Brojka u njegovom imenu potječe od činjenice da je baziran na heat-pipe konceptu pri čijoj je implementaciji korišteno šest toplinskih cijevi. Hladnjaci bazirani na tehnologiji toplinskih cijevi za Cooler Master nisu ništa novo budući da je tvrtka i prije koristila ovaj koncept prijenosa topline na starijim modelima svojih hladnjaka. Za hardverske rookie – koncept prijenosa topline pomoću toplinskih cijevi zasniva se na promjeni agregatnih stanja tekućine koja je zapečaćena u svakoj pojedinoj toplinskoj cijevi. Tekućina se zagrijava i isparava pa se onda ta para kondenzira (vraća u tekuće stanje) na hladnijem dijelu cijevi. Kondenzirana voda nakon toga ponovo curi prema toplijem dijelu cijevi gdje se grije, pa isparava…jasno vam je gdje ovo ide.

Hladnjak je opremljen sa svim potrebnim sitnicama za montažu

Hyper 6 dolazi u paketu adekvatnom opremom. Dakle tu je sve što bi vam moglo zatrebati pri instalaciji hladnjaka – od termovodljive paste do vijaka namijenjenih pričvršćivanju pločice na kojoj se nalazi potencijometar za kontrolu brzine ventilatora u 3.5” utor na kućištu. Kao što se dalo pretpostaviti, i ovaj hladnjak za fiksiranje na procesor koristi posebno ležište za razliku od uobičajenih hladnjaka za procesore Pentium 4 i Athlon 64. Konvencionalno ležište prije instalacije Hypera 6 valja skinuti sa ploče što je kod nekih matičnih ploča (većinom za Athlone 64) dosta velik problem. Naime, neki proizvođači postolja za hladnjak na matičnu ploču osim sa vijcima pričvršćuju sa ljepilom pa prije kupovine Hypera 6 ili nekog sličnog hladnjaka obavezno provjerite kakva je situacija sa vašim hardverom. Novi se Cooler Masterov hladnjak na svoj posebni nosač pričvršćuje na sličan način kao klasični hladnjaci za Pentium 4 (Socket 478, dakako), samo što su za samo fiksiranje umjesto četiri plastične kukice korištena dva metalna osigurača čiji se krajevi uglavljuju u predviđene rupe na nosaču. Ali (heh, heh), možda smo malo preuranili sa dijelom o instalaciji…pogledajmo radije sam hladnjak malo pobliže.