Corsair, koji je nekad bio poznat samo po odličnim radnim memorijama, već duže vrijeme uspješno kroči SSD stazama i dobro se drži na tome tržištu. Razlog je svakako ažurno izdavanje novih proizvoda baziranih na najnovijoj tehnologiji, te široka ponuda koja će zadovoljiti svaki džep. Za dvije svoje Force 3 serije (običnu i GT), Corsair se odlučio za najnoviji SandForceov SF-2281 kontroler i tako ponovno tržištu ponudio vrlo konkurentne uređaje. SandForce je čest izbor za diskove visokih performansi, a ukoliko niste znali ova kalifornijska tvrtka sa 100 zaposlenih je osnovana 2006. godine, s isključivim ciljem razvoja SSD kontrolera. Nemaju svoju tvornicu za proizvodnju čipova, ali danas isporučuju kontrolere za preko 20 tvrtki koje proizvode solid state diskove. Corsair je sa SandForceom od početka, a mi smo testirali njihov Force 120GB disk sa SF-1222 kontrolerom krajem prošle godine. Corsair s ovom novom serijom nije drastičnije mijenjao način pakiranja, a za svaku je pohvalu bundle koji sadržava aluminijski 2.5" na 3.5" adapter s pripadajućim vijcima.

Force serija kao što smo napisali dolazi u klasičnoj izvedbi kakvu danas i testiramo, te u GT verziji koja umjesto asinkronih koristi sinkrone NAND čipove. Diskovi u obje serije dolaze u 60, 120 i 240GB izvedbama. Nama je na test stigla 120GB verzija, kodnog naziva CSSD-F120GB3. Disk dolazi u potpuno crnom aluminijskom kućištu (anodized) koje ima i ulogu heatsinka. Dimenzije kućišta ovoga 2.5" diska su standardne – mjeri 100 mm u dužinu, 70 mm u širinu i 9 mm u visinu. Masa je oko 80 grama. Radni napon je 5V, potrošnja električne energije u mirovanju oko 0.5W, a u radu oko 2W. Proizvođač deklarira maksimalne brzine prijenosa preko SATA 6Gbps sučelja (podržano je i 3Gbps) od 550MB/s za čitanje, te 510MB/s za zapis. Uz to, deklarirano je i 85.000 IOPS-a (4k aligned) u nasumičnom zapisu (mjereno I/O Meter-om). Korištenjem asinkronog NAND-a proizvođač je uštedio na cijeni, no stoga će Force 3 serija gotovo sigurno imati nešto slabije performanse od GT verzije.

Kada tiskanu pločicu SSD-a uklonimo iz kućišta najprije primjećujemo osam kanalni SandForceov SF-2281VB1-SDC kontroler u 256-pin TFBGA pakiranju koji podržava maksimalni kapacitet diska od 512GB za MLC NAND, te do 128GB za SLC NAND. Sa sigurnosne strane podržava AES-256 i 128-bitnu enkripciju podataka, te opcionalno TCG OPAL. Podržava i poznate NCQ, SMART te TRIM tehnologije. Velike nazivne brzine transfera ovaj kontroler postiže zbog specifičnog načina zapisa, tj. korištenja kompresije podataka u realnom vremenu i još nekoliko on-the-fly tehnika (Write Amplification faktor iznosi 1.05x). Umjesto spremanja svakog bita, SandForce kontoler sprema samo one jedinstvene i reference na njih, čime je eliminirano dupliciranje bitova, a zapis podataka je i do 40% manji nego obično. Osim samog kontrolera, na pločici se s obje strane nalazi šestaest 64Gbitnih (8GB) Micronovih 25nm NAND čipova s asinkronim sučeljem. Ukupan kapacitet je tako 128GB, pri čemu je 8GB rezervirano za RAISE tehnologiju SandForce kontrolera (slično kao spare area koja se koristi za zamjenu loših blokova i tzv. wear leveling). RAISE (Redundant Array of Independent Silicon Elements) tehnologija tako služi za zaštitu i povećanje pouzdanosti, a ima sličnosti sa RAID-om. Kapacitet diska formatiranog u NTFS iznosi 111.8GB. Toliko u opisu i krenimo na testove.