Prošle smo godine testirali dva Inspirona iz Special Edition serije, te jedan klasičniji 5520 model koji su svi spadali u desktop replacement kategoriju zbog diskretne grafike i moćnijih 35W i 45W Ivy bridge procesora. Tada smo se dobro upoznali s kvalitetama ove Dellove serije, i zaključili kako su prijenosnici dobrog omjera uloženog i dobivenog pogotovo po pitanju performansi i vrlo solidne kvalitete kućišta. U veljači ove godine smo pak testirali model 5521 koji je bio poseban po tome što ga je pogonio ULV Ivy Bridge sa 17W TDP-om. Ovaj model koji je danas pred nama, kao i njegov veći brat 17R, pogoni upravo ULV procesor iz nove Haswell serije. Uz to, oba modela imaju i diskretne Radeon grafičke kartice. Indigo Blue 5537 koji je pred nama Dizajnerski se ništa značajne nije mijenjalo, i jedine prave izmjene su zahvatile unutrašnjost. Sve rečeno za kvalitetu materijala i izrade kod ranijih testova Inspiron prijenosnika vrijede i za ove.

S obzirom da oba danas testirana prijenosnika dolaze s predinstaliranim Ubuntu operativnim sistemom, na radnoj se površini iznad tipkovnice nalazi tek jedna tipka za paljenje, i ovdje su izostavljene quick launch tipke s desne strane karakteristične za Windows modele. Šarke su metalne i vrlo kvalitetno izvedene, a pružaju dobar otpor pri otvaranju i zatvaranju. Ekran je TFT LCD sa LED pozadinskim osvjetljenjem. Dijagonala mu je 15.6" a rezolucija poznatih 1366 x 768. Ekran je glossy, a kvaliteta prikaza je identična kao i kod 5520, te 5521 modela. Pozadinsko je osvjetljenje ravnomjerno raspoređeno, vjernost boja je prosječna, a odziv je solidan. Iznad ekrana je ugrađena i 1Mpix web kamera kao i mikrofon.

Kao i gornja ploha ekrana i radna je površina aluminijska, kvalitetne je izvedbe i završne obrade, te se ne uvija. Kao i stariji Inspironi, cijeli prijenosnik je prijenosnik vrlo čvrst i kvalitetno napravljen, a tek se aluminij na gornjoj strani poklopca lagano uvija. Tipkovnica je kao i ranije chicklet tipa, i nije najidealnije rješenje za dugotrajno pisanje dok će za svakodnevne kućne zadaće biti i više no dobra. Tipke su dovoljno velike i za veće prste, a njihov je otpor solidan. Multimedijalne tipke su u gornjem redu i pozivamo ih pritiskom na standardnu Fn tipku. Touchpad je dovoljno velik, prihvaća multitouch naredbe, a dvije su donje tipke dovoljno velike i pri pritiskanju pružaju dobar otpor.

Specifikacije 15R:

  • Model: 5537-5480
  • Boja: Indigo Blue
  • Ekran: 15.6" HD LED Truelife display (1366 x 768), s integriranom HD kamerom
  • Procesor i Čipset: Intel i3-4010U (dvije jezgre, HyperThreading, 1.7GHz, 3MB L3, 15W), Lynx Point-LP
  • Grafička kartica: AMD Radeon HD 8600M 2GB GDDR5 (Sun); Intel HD Graphics 4400 (Turbo do 1000MHz)
  • Radna Memorija: Single-Channel Samsung 4GB DDR3L-1600
  • Tvrdi disk: ST500LT012-1DG142 (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
  • Zvuk: Realtek ALC283, Waves MaxxAudio 4.0, 2x zvučnik, digitalni mikrofon
  • LAN, WLAN: Realtek gigabit Ethernet Controller, Dell Wireless 1705 802.11b/g/n (2.4GHZ)
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0
  • Eksterni portovi: HDMI, LAN RJ-45, Power, headphone/ headset /speaker out, 2x USB 3.0 , 2 x USB 2.0, 8-in-1 Card Reader (MS, MS PRO, MMC, SD, xD-Picture, MMC plus, SDHC, SDXC)
  • Baterija: 6 ćelijska Litij Ionska 65Wh
  • OS: Linux Ubuntu 12.04
  • Optički pogon: PLDS DVD+-RW DU-8A5HH
  • Masa: preko 2.35 kg
  • Dimenzije (Š x D x V): 376 x 259 x 24.9 sprijeda/ 31.3 straga mm
  • Garancija: 36 mjeseci

Matična ploča s Lynx Point-LP čipsetom u ovome prijenosniku ugošćuje Intelov i3-4010U procesor koji je ULV tipa, s radnim naponom od 0.7V i TDP-om od samo 15W. Dvije su fizičke i četiri logičke jezgre u njemu (HyperThreading), a radni takt mu je 1.7GHz (Turba nema). Procesor ima i integriranu HD4400 grafiku koja radi na osnovnom taktu od 350MHz, s maksimalnim Turbo taktom na okruglih 1GHz. Procesor između ostalog podržava QuickSync, FDI te AVX 2.0. S obzirom da integrirana grafika nije rješenje na kojem se možete bezbrižno igrati, u ovaj je prijenosnik ugrađena AMD-ova Radeon HD 8670M grafika sa 2GB GDDR5 memorije. To omogućuje sasvim glatko igranje nekih starijih naslova na nativnoj rezoluciji. Radna je memorija u single channel konfiguraciji, ima je 4GB te radi na 1600MHz. Tvrdi disk je klasičan Seagateov kojem se ploče vrte na 5.400 okretaja, a kapacitet mu je 500GB. Ostatak je hardvera sastavljen od Realtekovog ALC293 audio kontrolera, Dell 1705WLAN-a, Bluetootha, a tu su i dva USB 3.0 te dva USB2.0 konektora, HDMI port itd.

Raspored po bokovima se također nije mijenjao pa se na desnom nalazi jedan USB 2.0 konektor, DVD/RW uređaj i Kensington lock. Na lijevom se boku nalaze konektori za slušalice/mikrofon, USB utori (1 x USB2.0 i 2xUSB3.0), LAN konektor (RJ-45), HDMI konektor, te DC konektor. Hlađenje prijenosnika je vrlo dobro riješeno sa usisnim rešetkama na dnu i ispušnom na boku. 15W procesor se ne zagrijava previše i rashladni sistem postaje bučniji tek kada opteretimo diskretnu grafiku, no i tada je to u sasvim prihvatljivim granicama. S prednje se lijeve strane nalaze LED-ice statusa. Prva svijetli kada je prijenosnik uključen, druga kada je tvrdi disk u funkciji, treća je indikacija za punjenje baterije a četvrta za bežičnu mrežu. Na samoj sredini prijenosnika se smjestio 8-u-1 čitač multimedijalnih kartica s podrškom za MS, MS PRO, MMC, SD, xD-Picture, MMC plus, SDHC i SDXC kartice. Poklopac, tj. ekran inače na tijelo prijenosnika nasjeda sa gumenim nožicama, a šarke ga čvrsto drže pripijenog uz tijelo.

Baterija je šest ćelijska kapaciteta 65Wh, pa bi autonomija zbog nižeg TDP-a procesora i raznih optimizacija u teoriji trebala biti bolja od 5521 modela koji je na našem testu izdržao 301 minutu. Uz prijenosnik dolazi i 90W strujni pretvarač, a s obzirom da dolazi s predinstaliranim Ubuntu OS-om nema posebnog medija s upravljačkim programima. Ubuntu 12.04 radi vrlo dobro, glatko i zadovoljava sve potrebe korisnika a bez potrebe nabavke skupih licenci. Ipak, mi smo instalirali i Windows 8.1 operativni sistem kako bi napravili par testova. Kao i ranije moguće je napraviti sigurnosnu kopiju operativnog sistema na eksternu memoriju čime je moguće naknadno vraćanje u početno tvorničko stanje što smo naravno i iskoristili. Ipak, po instalaciji Windowsa 8.1 smo imali problema sa AMD-ovim driverima pri čemu nam ni jedna verzija nije omogućavala korištenje switchable grafike, pa taj segment nismo uspjeli testirati. U svemu ostalom, prijenosnik je radio besprijekorno.