Na početku teksta moramo se ispričati svim čitateljima na lošoj kvaliteti fotografija, pa smo ih (kako bi popravili opći dojam), nekoliko posudili sa službenih stranica Dell-a. Nažalost, u vrijeme testiranja nismo bili u mogućnosti doći u dodir s kvalitetnijim fotoaparatom, osvjetljenjem, fotografom koji zna što radi itd. No, krenimo s opisom. U svijetu informatike novopečena tvrtka ECOS poslala nam je tablet iz Dell-ovog postrojenja, nadaleko raspravljani tablet Streak. I dalje se vode rasprave jeli Streak smartphone ili tablet sa podrškom za GSM i 3G mrežu. Obzirom da ga Dell klasificira kao tablet, mi ćemo ga kao takvog i opisati.

Kao što sa posuđenih slika vidimo, Dell je dizajnirao vrlo neobičan tablet. Ne krade ideju drugima (poglavito Appleovom iPadu), već kreće nepoznatim vodama i stvara 10 mm tanak uređaj s ekranom od 5 inča ili po naški 12.7 cm. Prednja strana zajedno s ekranom, izrađena je od plastike, dok stražnju stranu krasi brušeni aluminij u crnoj ili crvenoj boji.  Kvaliteta izrade je na visini. Nema škripanja plastike niti neugodnog osjećaja pod prstima. Dell ovdje nije riskirao. Multitouchscreen dobro reagira na dodir i nema laga između zadane naredbe i izvršenja iste. Također dobar posao. Prije nego krenemo dalje sa našim dojmovima pogledajmo cjelokupne specifikacije uređaja:

























































Specifikacije preuzete sa proizvođačevih stranica
CPU Qualcomm Snapdragon 1GHz
Memorija

512 MB ROM, 512 MB RAM, 16GB Micro SD ( podržava do 32 GB)

Operativni Sistem Android v1.6, nadogradivo na 2.2
Podržane mobilne mreže GSM/GPRS/HSDPA/HSUPA (posljednja nedostupna u HR )
Ekran

Gorilla Class – 5“ (12.7 cm), 800 x 480 piksela, TFT LCD – multi-touch

Baterija Li-Ion, 3.7V, 1530 mAh
Dimenzije i masa

152.9 x 79.1 x 10 mm, 220 grama

Kamere

stražnja 5.0Mpix sa auto fokusom i prednja VGA

Podržani video formati

H.263 / H.264, .3GP, MPEG4, WMV

Mogućnosti spajanja WLAN 802.11b/g, Bluetooth 2.0 (EDR), USB 2.0
Ostalo Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, e-compass, GPS, Capacitive sensor keys

Po prvom uključenju Streaka početna inicijalizacija traje oko jedne minute, nakon čega nas je pozdravio je kvalitetan ekran koji osim iste takve slike nudi i skoro nesalomljivo staklo. Naime, Dell koristi takozvani Gorilla Class Screen – super otporan stakleni ekran kojega malo što može oštetiti. Nažalost, zbog povratka Streaka ECOS-u nismo mogli sami isprobati navedene tvrdnje, međutim malko Google-anja je potvrdilo naše sumnje. Naime, saznali smo kako su neki koristili Gorilla Class Screen umjesto čekića da zabiju čavao u drvo! Ekran je ostao neoštećen. Fotografija na ekranu je panoramska, tako kada „listate“ radnim podlogama mijenja se pogled na panoramu grada. Malo, ali čovjeka veseli.

Nakon kratkog razgledavanja početnog ekrana i radnih površina krenuli smo dublje u razgledavanje mogućnosti Streaka sa softverom koji dolazi predinstaliran. Tu se nalazi, usudili bi se reći, klasičan izbor programa za ovaj tip uređaja. Od podrške za e-mailove preko reproduktora muzike/filmova (moramo naglasiti da je DivX reprodukcija moguća, uz ponešto muke i par suza) do QuickOffice paketa koji služi za pregledavanje uredskih dokumenata. Ipak, krenimo redom. Prvo što smo pokrenuli bio je web preglednik.

Veličina ekrana omogućava vrlo ugodno surfanje. Nažalost brzina preglednika mogla bi biti i malko bolja. Navodno riješeno u Android 2.2, ali nismo bili u mogućnosti provjeriti jer je uređaj bilo potrebno vratiti u tvorničkom stanju. :smrc: Naravno, podrška za Flash nije izostala tako da je moguće surfati bez ograničenja do mile volje. Za sve koji vole forume, tu je solidna virtualna tikovnica za duge postove. Moramo priznati da nam je trebalo vremena da se u potpunoti priviknemo. Iako je u teoriji sve na logičnom mjestu i dovoljne velličine, u praksi mi koji imamo ćevape umijesto palaca griješimo ponešto. Po tome nam se više sviđala podrška na Apple proizvodima. Međutim, nakon sat vremena vježbe pisalo se bez zadrške. Zahvaljujući širokom ekranu na desnoj se strani nalazi numerička tipkovnica. Opet treba malo privikavanja, ali funkcionira. Nije baš da se može ugodno pisati veći tekst, ali za svakodnevnu komunikaciju dobro radi.

Nakon zadovoljavanja potrebe za surfanjem bacili smo pogled na aplikaciju YouTube koja, tko bi to reko, vrti YouTube filmiće. Očekivano radi svoj posao bez zadrške.  Kad je proradila svijest kako se previše zabavljamo, a premalo radimo, krenuli smo provjeriti kako radi preglednik Office dokumenata. Na slici se nalazi Excel tablica veličine pet stupaca. Streak u ovom slučaju prikazuje 3 stupca što je dovoljno da se uz malo lijevo-desno/gore-dolje scrollanja dođe do potrebne informacije. Word dokumente prikazuje u punoj širini bez gubitka čitljivosti na ekranu. Naravno, sve bi to bilo daleko zadivljujuće  da se dokumenti mogu i editirati. Nismo provjeravali, međutim ne sumnjamo kako postoje komercijalni paketi koji dopuštaju manipulaciju dokumentima. Isto tako, WiFi printanje zahtijeva 3rd party aplikacije. Nerealno je očekivati ovakve stvari besplatno, no to ne znači da ne možemo sanjati.