Kutije sa dva starter set-a različitih generacija

Kada umrežavamo računala kod kuće obično nam nisu dostupni mrežni kablovi jer nisu standardna stvar koja se ugrađuje sa instalacijama. Također nam nije praktično naknadno provući mrežne kablove kroz stan i postaviti pristupne utičnice u svaku sobu. Uglavnom zato što bi nam roditelji ili bolja polovica takvo što izričito zabranili pritom sebično odbivši shvatiti naše stajalište kako je barem jedan utp kabel po sredini hodnika čista nužda i da ćemo to za dan-dva pospremiti, časna riječ. U provlačenju kabla kroz stan može nam se ispriječiti i pokoji noseći zid koji je tvrdoglavo otporan na bušenje a navodno ga, iz nekih razloga, nije mudro srušiti.

Cijena mrežnih kablova/utičnica i njihovog provođenja kroz zidove bi nas također mogla odvratiti od naše namjere a na kraju bi se većina najvjerojatnije odlučila za nadžbuknu kanalicu sa cat.5e kablom, koja se neće uvijek „stopiti“ sa zidom. Zato je za mnoge spas predstavljao dolazak WLAN ADSL router-a koji su omogućili kućnom korisniku bežično umrežavanje uz minimalne zahtjeve na okolinu a mogli ste ga nabaviti od ISP-a za jednokratnu paprenu sumu ili ga unajmiti za stalnu mjesečnu ratu. Međutim WLAN unatoč svojim prednostima nije doskočio baš svim problemima jer postoji veliki broj kuća i stanova gdje se signal nije prostirao baš kako smo to očekivali, uglavnom zbog armiranobetonskih ili vlažnih zidova koji upijaju WLAN signale i degradiraju vezu ali i zbog drugih izvora EM zračenja u našem susjedstvu.

Za neobavezno surfanje internetom i čitanje e-mail poruka desetak megabita propusnosti je bilo dovoljno ali sve više kućanstava posjeduje više od jednog računala i pristup internetu je sve brži pa nam je i WLAN postao tijesan. Ljudi koji su razmišljali ovim problemima sjetili su se da ipak postoji jedna diskretna bakrena žica koja ulazi u gotovo sve prostorije u stanu a svi je već imamo ugrađenu u zidove. Naravno, radi se o žicama kojima se distribuira električna energija i koje originalno nisu bile predviđene za druge svrhe tako da je broj problema koje se mora svladati prije nego što se počnu njima slati podaci dosta velik. Devolo AG iz Aachena u Njemačkoj, od 2003. godine proizvodi seriju uređaja koji koriste kućne električne instalacije kako bi stvorili jednostavnu i sigurnu kućnu računalnu mrežu propusnosti do 200 Mbps i „dometa“ do 300m. Ideja je svakako dobra, jednostavno i bez muke provesti računalnu mrežu do igraće konzole ili od ADSL Routera do udaljenih dijelova kuće, sve dokle seže električna mreža.