ECS-ova H67H2-M dolazi u kutiji manjih dimenzija, prikadnoj mATX matičnoj ploči. Atraktivnom kutijom dominiraju razne naljepnice označavajući razne mogućnosti ploče, između kojih je i podrška za poboljšani overclocking integriranog grafičkog čipa u procesoru, posebno hlađenje, stabilna regulacija napona, kao i tri puta veći udio zlata u pinovima socketa. Na pozadinskoj strani kutije nas dočekuje još natpisa koji pojašnjavaju kojim se sve (ECS-ovim) tehnologijama ova ploča može pohvaliti, kao i osnovne specifikacije na devet različitih jezika. Čitava kutija također ima završni finiš koji daje poseban "bling-bling" efekt kako bi ju što lakše uočili na polici u trgovini.

Kutija je podijeljena u dva dijela. U gornjem dijelu koji je od donjeg odvojen kartonskom pregradom se nalazi bundle, dok je ispod sama matična ploča. S pločom vas dočekuje priručnik, upute za instalaciju na devet različitih jezika, kao i medij s driverima i popratnim softverom (Norton Antivirus je također ubačen u paket). Nadalje, tu su i zaštitne kapice za backpanel konektore, eSATA PCI bracket, I/O limić sive boje, kao i četiri SATA konektore crne boje (s kopčama na krajevima). Matična ploča je zaštićena u spužvi i antistatičkoj vrećici koji ju štite od eventualnih oštećenja prilikom vađenja.

Kako i sam sufiks imena ploče daje naslutiti, radi se o ECS-ovoj micro-ATX ploči namijenjenoj prvenstveno HTPC sustavima. Temeljena je na Intelovom H67 čipsetu kako bi bili u mogućnosti iskoristiti integriranu grafiku iz Sandy Bridge procesora. Kao i kod ostalih ECS ploča iz Black serije, dočekala nas je ploča crnog PCB-a uz kombinaciju bijele i sive boje utora i slotova koji daju do znanja kako se radi o ozbiljnoj ploči ne samo na papiru i specifikacijama. Već na prvi pogled imate prilike vidjeti kako je layout komponenti na ploči praktički bez ikakve greške. Unatoč masivnom hlađenju nismo imali problema sa testnim Venomousom, no postoji mogućnost kako bi bilo nekih konflikata sa low-profile hladnjacima koji su niže građe. Taj smo problem imali prilike iskusiti u (pre)više navrata sa ECS-ovom P55H-AK matičnom pločom, koja nam je uvijek iznova zadavala muke kod testiranja low-profile hladnjaka. Ovdje bi se takav problem posebno osjetio jer je nerijetko korištenje upravo low-profile hladnjaka u HTPC konfiguracijama. H67H2 dolazi sa LOTES-ovim socketom, koji bi u kombinaciji s ECS-ovom tehnologijom većeg postotka zlata u pinovima socketa i DIMM slotovima davao bolje performanse u vidu opterećenja i bolju otpornost na više temperature.

Specifikacije ECS H67H2-M matične ploče
Podržani procesori Intel Socket 1155 for Intel 2nd Generation Core i7 Processor/Core i5 Processor/Core i3 Processor/
Support Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST)
Supports Intel Turbo Boost Technology 2.0
Čipset

Intel H67 Express Chipset

Memorija Dual channel DDR3 1333/1066 x 4 DIMMs, Max. 16GB
Utori za proširenja

1x PCIe2.0 x16 utor
2x PCIe x1 utora
1x PCI
utor

Multi-GPU podrška

Nema

Pohrana podataka

2 x Serial ATA 6.0Gb/s porta
3 x Serial ATA 3.0Gb/s porta
1 x eSATA 3Gb/s port

LAN

2x Realtek RTL8111E

Audio Realtek ALC892 8-Ch High Definition audio CODEC
Interni konektori 1x 24-pin ATX konektor
1x 8-pin EPS konektor
1x 4pin CPU_FAN konektor
1x 4-pin SYS_FAN konektor
1x 3-pin PWR_FAN konektor
3 x SATA 3Gb/s konektora
2 x SATA 6Gb/s konektora
1x Front panel switch/LED header
1x Front panel audio header
4x USB 2.0 headera
1x TPM header
1x Chassis intrusion header
1x onboard Buzzer
1x Power on gumb
1x Reset gumb
1x SPDIF out header
1x Clear CMOS header
USB 4x USB 2.0 + 8x USB 2.0 onboard
2x USB 3.0
BIOS AMI EFI BIOS (32Mb SPI ROM)
Format 244mm*244mm (Micro-ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Više manje standardna priča u ovom dijelu ploče. Memorijski kontroler novih Sandy Bridge procesora dolazi s podrškom za maksimalno 16GB 1333MHz memorije, tako da i ECS-ica dolazi s takvim specifikacijama. Na ploči se nalazi ukupno četiri DIMM slota koji su prigodno, u tonu ostataka ploče obojeni u bijelu, odnosno sivu boju. Valja napomenuti da je memoriju potrebno instalirati u bijele slotove, ukoliko koristite jedan ili dva memorijska modula. Poteškoća oko reinstalacije memorije ili grafičke kartice nema pošto su utori dovoljno udaljeni jedni od drugih. Inače ploča dolazi sa jednofaznom regulacijom napona za memoriju. Gornjim lijevim rubom ploče dominira masivno hlađenje ploče, a idilu "kvari" tek 8-pinski EPS konektor i nekoliko kondenzatora iza backpanela.

Po pitanju regulacije napona, ECS nije štedio pa si je dao truda, kako u izvedbi, pa tako i u adekvatnom hlađenju iste. H67H2-M dolazi sa šesterofaznom analognom regulacijom napona, koja se dijeli na nekoliko komponenti. Prve četiri "faze" odlaze na procesor, jedna na memorijski kontroler i L3 cache (VTT/IMC) i jedna na integriranu grafiku procesora. Po pitanju naponskih konektora na ploči, tu su 24-pinski ATX na desnom rubu ploče, odmah do DIMM slotova, kao i 8-pinski EPS koji je smješten u gornjem lijevom rubu ploče, tik do DVI/D-SUB izlaza. Diljem ploče možemo naći i nekoliko naponskih konektora za ventilatore. Radi se o jednom 4-pinskom CPU konektoru, te dodanom 4-pin i 3-pinskim konektorima za dodatne ventilatore. Nije ih mnogo, no pošto se radi o mATX ploči koje su namijenjene za manja kućišta, više ventilatora, vjerujemo, niti neće biti potrebno. Valja također spomenuti kako ploča dolazi sa kompletnom postavom aluminijskih kondenzatora.

Kao što to čini na svakoj ploči iz Black serije, ECS je ubacio svoje QoolTech III hlađenje. Potonje se odlikuje masivnim aluminijskim blokovima i heatpipeovima za prijenos topline. Najveći blok se nalazi na regulaciji napona procesora, dok se onaj manji nalazi na ostatku naponske jedinice (VTT, GPU). Dva bloka su povezana s dva heatpipea, a fiksirani su vijcima, što svakako pozdravljamo. Prije testiranja smo skinuli kompletno hlađenje kako bismo vidjeli kako blokovi nasjedaju na kritične točke. Pritisak je, zahvaljujući dobroj montaži, odličan, tako da hlađenje svoj posao u praksi odrađuje i više nego zadovoljavajuće. Posljednji dio slagalice hlađenja ploče se nalazi na donjoj desnoj strani ploče, gdje je smješten low-profile aluminijski hladnjak montiran push-pinovima, a hladi H67 čipset. Radi malog TDP-a, nešto više od ovog nije bilo potrebno, budući da se u radu tek lagano ugrije. Kao i u slučaju kod većine proizvođača, i ECS nažalost koristi "žvakaću gumu" u svrhu termalne provodljivosti, koju smo potom zamijenili normalnom termalnom pastom.

ECS H67H2-M dolazi sa ukupno četiri utora za proširenja. Radi se o jednom PCI-E x16 2.0 utoru, dva PCI-E x1 2.0 te jednom 32-bitnom PCI utoru. Samim time, ploča ne dolazi sa podrškom za Crossfire ili SLI. Raspored utora je dosta dobar tako da nećete izgubiti dragocjeni PCI utor u slučaju korištenja većih dual-slot grafičkih kartica, dapače, ostat će vam i jedan PCI-E x1 utor. Valja spomenuti kako H67 više ne podržava PCI slotove, tako da je dodatni PCI slot pogonjen ITE-ovim IT8892 čipom. Na ploči se nalazi ukupno pet SATA portova. Njih tri su bijele boje (SATA 3.0Gb/s), a dva sive boje (SATA 6.0Gb/s). Svi su utori pogonjeni Intelovim H67 čipsetom, i ne dolaze sa podrškom za RAID. Prva četiri porta su postavljena pod 90°, dok je peti postavljen vertikalno, no unatoč tome konflikata s dodatnim karticama i SATA kablovima ne bi trebalo biti. Za kraju, ECS je ubacio i jedan eSATA port (SATA 3.0Gb/s) koji je također pogonjen Intelovom logikom. ECS je i ovoga puta išao na varijantu bez IDE i floppy portova na ploči, koji su u današnje vrijeme zaista na zalasku.

H67H2-M dolazi sa ukupno 12 USB2.0 utora, od kojih se četiri nalaze na backpanelu (dva crne i dva crvene boje), dok se ostalih osam može dobiti preko dodatnih pin-outa na ploči. Posebnost jednog od njih (F_USB1) je u tome što pruža nešto više struje od običnih USB utora. Dotičnu tehnologiju ECS naziva EZ Chager, koja pruža tri puta više struje nego obični USB utori, dok su ugašeni. Ovo je posebice praktično za uređaje koji se pune preko USB utora. Nadalje, ploča dolazi s podrškom i za USB3.0 preko Eltronovog EJ168A čipa, koji pruža dodatna dva USB3.0 utora koji se nalaze na backpanelu ploče (klasične plave boje). S pločom dolaze i dva gigabitna porta koji su pogonjeni sa dva Realtekova RTL8111E čipa koji se nalaze na PCI-E sabirnici. Također, tu je i podrška za Dual Gigabit LAN with Teaming tehnologiju koja omogućava spajanje dva porta u jedan dvogigabitni link. Dodatni ITE-ov IT8893E čip je ovdje u svrhu monitoringa ploče. S pločom dolazi osmerokanalni zvuk koji je pogonjen Realtekovim ALC889 HD codecom. Za kraj spomenimo i ostale detalje na ploči. U donjem desnom dijelu se nalaze dvije tipke – za paljenje i reset ploče, koje svijetle plavom bojom. Pored hladnjaka za čipset se nalazi dvoznamenkasti POST display. Nasuprot njemu je smješten i zvučnik. Pražnjenje CMOS-a se obavlja preko crvenog jumpera na donjem rubu ploče, ili preko sitnog crvenog gumba na backpanelu. Baterija se nalazi pored prvog PCI-E x1 utora. Od ostalih pin-outa tu su oni za front panel audio, SPDIF out, TPM modul, te jedan za detekciju otvorenog kućišta (potrebno ga je uključiti u BIOS-u, ukoliko kućište ima mogućnost takve detekcije).