Kao što znate iz naslova, glavna tema ovog članka je Foxconna matična ploča 6100K8MA-RS. Riječ je o jeftinoj mATX ploči koja je bazirana na GeForce 6100 northbridgeu i NF 410 southbridgeu. Dakle riječ je o jeftinom rješenju namijenjenom ugradnji u jeftinija kućna računala. Ono što izlazi iz ovakvog koncepta je tip socketa koji nalazimo na ovoj ploči.

Riječ je o Socketu 939 koji trenutačno može udomiti samo relativno skupe Athlone 64/FX. S druge strane, valja naglasiti da je ova izjava točna isključivo za maloprodaju odnosno retail tržište. AMD od početka predstavljanja Semprona, proizvodi ove procesore i u Socket 939 pakiranju, no prodaje ih isključivo OEM proizvođačima računala (HP, Fujitsu-Siemens…). Dakle Socket 939 Semproni će se u jednom trenutku zasigurno pojaviti na tržištu, samo je pitanje kada. S obzirom na podržani tip procesora, nije nas mnogo začudilo što smo na ploči pronašli ukupno četiri memorijska utora. Sumnjamo da će ih itko iskoristiti, ali budući da ne smetaju ostalim komponentama…od viška glava na boli.

S obzirom na cijenu, bundle je sasvim OK

Oprema Foxconnove ploče realno nije nešto, ali je sasvim solidna s obzirom na njezinu cijenu. U kutiji se nalaze kabeli (SATA, IDE, floppy), pločica za stražnji dio kućišta, floppy disk sa SATA driverima, CD-ROM s driverima i punim izdanjem priručnika te veliki poster za brzu instalaciju.

Reprezentativni mATX

6100K8MA-RS je mATX ploča čiji se proizvođač očito držao specifikacija mATX formata. S tim ne mislimo na njene dimenzije (to su podrazumijeva), već na detalje poput razmještaja konektora na PCB-u kao i na stražnjoj strani ploče. Igrom slučaja smo ploču imali prilike ugraditi u par SFF (Small Form Factor) kućišta, pa znamo kako to izgleda u praksi. Za početak, raspored konektora na stražnjem dijelu ploče je takav da odgovara standardnom mATX rasporedu na ovakvim kućištima. IDE i SATA konektori na ploči su grupirani vrlo blizu i smješteni na sam rub ploče kako bi bilo što manje petljanja s kabelima. Naravno, ovakav razmještaj je poželjan i u klasičnom ATX kućištu, no u SFF kućištu posebno dolazi do izražaja. Jedina stvar koja odudara od konteksta je položaj 12-voltnog raila, koji je postavljen pri sredini ploče. Na kraju, hlađenje svih komponenti je pasivno – karakteristika hvale vrijedna u ovo vrijeme ultra-nabrijanih računala nakrcanih ventilatorima.

Siromašan stražnji dio s konektorima

Nažalost, Foxconnova ploču zbog čipseta na kojem je bazirana, a time i njenog tržišnog profila, ne krasi osobita opremljenost. Premda je ploča adekvatno opremljena za bilo koje klasično uredsko ili kućno računalo, nema sve potrebne komponente da bi bila baza nekakvom ozbiljnijem multimedijalnom ili Media Center PC-u. U prvom redu tu je nedostatak adekvatne integrirane grafičke kartice. GeForce 6100 nudi isključivo jedan analogni izlaz, bez TV-outa ili DVI-a.