Foxconn 6100K8MA-RS – strogo poslovno

Datum objave 18.11.2005 - Denis Arunović

Uvod

Nova nVidijina serija čipseta s integriranom grafikom se sastoji od četiri čipa koji se implementiraju u tri službene kombinacije (kombinacija = northbridge + southbridge). Dva su čipa odgovorna za komunikaciju s procesorom i PCI-E sabirnicom te integriranu grafiku. Riječ o čipovima GeForce 6100 i 6150 koji se razlikuju prema taktu (425MHz za GF 6100 i 475MHz za GF6150) te implementaciji dodatnih mogućnosti. Tako GeForce 6150 ima TV-out enkoder, nudi duple izlaze (VGA + DVI) te ima podršku za HD video.

Ono što je zajedničko ovim integriranim grafičkim jezgrama su arhitektura (DX9 SM3.0, 2 pixel shaderska cjevovoda, 1 vertex shaderska jedinica) te podrška za PureVideo akceleraciju videa. Pretpostavlja se da GeForce 6150 ima podršku i za dekodiranje H.264 formata (Blu-ray, HD-DVD), no feature tek mora biti omogućen nekim novim driverima. Zanimljivo je da je uz integrirane jezgre na matičnim pločama moguće rabiti i grafičke kartice bez obzira na proizvođača, što nam omogućava da na računalo spojimo više od dva monitora.

Što se tiče podrške za procesore, GF6100/GF6150 mogu raditi s Athlonima 64 (FX) i Sempronima. Implementaciji socketa (754 ili 939) zavisi o proizvođaču matične ploče. Podrške za Intelove procesore nema, a prema nVidiji je neće ni biti budući da tvrtka smatra da se na tržištu integriranih čipseta za Intelove procesore ne može natjecati s glavnim igračem na ovom tržištu - samim Intelom.

Što se tiče drugog, komunikacijskog, dijela čipseta, nVidia u ponudi ima dva rješenja - nForce 410 i 430. Oni se brinu za PCI sabirnicu, mrežni kontroler (430 podržava gigabitni, a 410 samo 10/100-megabitni), zvučni kontroler (sada je podržan i Intelov Azalia HD audio), SATA/IDE kanale te USB konektore (8 USB2.0). Treba napomenuti da NF 430 nudi 4 SATA kanala s podrškom za RAID 0, 1, 0+1 i 5, dok NF 410 nudi samo dva kanala s podrškom za RAID 0 i 1. Ruku na srce, podrška za RAID 0+1 i 5 polja nije ni najmanje zanimljiva budući da to ionako nitko neće koristiti na kućnom računalu. Zadnja razlika odnosi se na mrežni kontroler. Na NF 430 je gigabitni s nVidijinim ActiveArmor firewallom dok NF 410 ima samo klasično sučelje za 100-megabitni vanjski mrežni kontroler (naravno, bez AA).

Na kraju, kombinacije koje smo spomenuli na početku. Postoje ukupno tri: GF 6150 + NF 430, GF 6100 + NF 430 te GF 6100 + NF410. Prva je kombinacija namijenjena multimedijalnim računalima (DVD, video, glazba), druga kombinacija zahtjevnijim uredskim računalima, a treća kombinacija slabijim uredskim i kućnim računalima gdje je najbitnija niska cijena cijelog paketa.

Foxconn 6100K8MA-RS

Kao što znate iz naslova, glavna tema ovog članka je Foxconna matična ploča 6100K8MA-RS. Riječ je o jeftinoj mATX ploči koja je bazirana na GeForce 6100 northbridgeu i NF 410 southbridgeu. Dakle riječ je o jeftinom rješenju namijenjenom ugradnji u jeftinija kućna računala. Ono što izlazi iz ovakvog koncepta je tip socketa koji nalazimo na ovoj ploči.

Riječ je o Socketu 939 koji trenutačno može udomiti samo relativno skupe Athlone 64/FX. S druge strane, valja naglasiti da je ova izjava točna isključivo za maloprodaju odnosno retail tržište. AMD od početka predstavljanja Semprona, proizvodi ove procesore i u Socket 939 pakiranju, no prodaje ih isključivo OEM proizvođačima računala (HP, Fujitsu-Siemens...). Dakle Socket 939 Semproni će se u jednom trenutku zasigurno pojaviti na tržištu, samo je pitanje kada. S obzirom na podržani tip procesora, nije nas mnogo začudilo što smo na ploči pronašli ukupno četiri memorijska utora. Sumnjamo da će ih itko iskoristiti, ali budući da ne smetaju ostalim komponentama...od viška glava na boli.

S obzirom na cijenu, bundle je sasvim OK

Oprema Foxconnove ploče realno nije nešto, ali je sasvim solidna s obzirom na njezinu cijenu. U kutiji se nalaze kabeli (SATA, IDE, floppy), pločica za stražnji dio kućišta, floppy disk sa SATA driverima, CD-ROM s driverima i punim izdanjem priručnika te veliki poster za brzu instalaciju.

Reprezentativni mATX

6100K8MA-RS je mATX ploča čiji se proizvođač očito držao specifikacija mATX formata. S tim ne mislimo na njene dimenzije (to su podrazumijeva), već na detalje poput razmještaja konektora na PCB-u kao i na stražnjoj strani ploče. Igrom slučaja smo ploču imali prilike ugraditi u par SFF (Small Form Factor) kućišta, pa znamo kako to izgleda u praksi. Za početak, raspored konektora na stražnjem dijelu ploče je takav da odgovara standardnom mATX rasporedu na ovakvim kućištima. IDE i SATA konektori na ploči su grupirani vrlo blizu i smješteni na sam rub ploče kako bi bilo što manje petljanja s kabelima. Naravno, ovakav razmještaj je poželjan i u klasičnom ATX kućištu, no u SFF kućištu posebno dolazi do izražaja. Jedina stvar koja odudara od konteksta je položaj 12-voltnog raila, koji je postavljen pri sredini ploče. Na kraju, hlađenje svih komponenti je pasivno - karakteristika hvale vrijedna u ovo vrijeme ultra-nabrijanih računala nakrcanih ventilatorima.

Siromašan stražnji dio s konektorima

Nažalost, Foxconnova ploču zbog čipseta na kojem je bazirana, a time i njenog tržišnog profila, ne krasi osobita opremljenost. Premda je ploča adekvatno opremljena za bilo koje klasično uredsko ili kućno računalo, nema sve potrebne komponente da bi bila baza nekakvom ozbiljnijem multimedijalnom ili Media Center PC-u. U prvom redu tu je nedostatak adekvatne integrirane grafičke kartice. GeForce 6100 nudi isključivo jedan analogni izlaz, bez TV-outa ili DVI-a.

Zvuk, SATA i mreža

Situaciju s grafičkim podsustavom slijedi i zvučni podsustav koji je koncipiran na bazi Realtekovog 5.1-kanalnog čipa ALC655. Prema interno čip NF 410 podržava Intelov Azalia HD Audio standard, na matičnu ploču nije implementiran odgovarajući zvučni čip poput Relatekovog čipa ALC880. Dakle ponuđen je samo 5.1 zvuk preko analognih konektora preko slabog i relativno zastarjelog čipa - dovoljno za SOHO (Small Office/Home Office) uporabu, ali ne i za računalo koje bi trebalo biti multimedijalni centar doma. NF 410 čip implicira i štednju na mrežnom kontroleru pa na ovoj ploči nalazimo klasični, 100-megabitni, izveden preko vanjskog Realtekovog čipa RTL8201BL. Premda ploča nudi 8 USB konektora (četiri izvedena + četiri u obliku headera na PCB-u), nema firewirea što je opet nešto što ne možemo očekivati na jeftinoj ploči.

Prilično star i slabašan Realtekov audio čip ALC655

Na donjem dijelu ploče nalazimo dva SATA konektora koji su u kombinaciji s klasičnim IDE konektorima dovoljni normalnu i napredniju uporabu ploče. Tik do SATA konektora smješten je kratkospojnik za resetiranje CMOS-a i čip za BIOS. Na ploči je Foxconn rabio klasični Awardov BIOS koji se pokazao prilično problematičan u osnovnoj, tvorničkoj verziji. Nije bilo problema sa stabilnosti, ali su nedostajale određene memorijske postavke, a povisivanje frekvencije sabirnice u svrhu overclockiranja jednostavno nije radilo. Srećom, nadogradnja BIOS-a je popravila ove probleme.

SATA konektori i problematični BIOS

Istaknut ćemo osnovne karakteristike BIOS-a ove ploče (naravno, nakon nadogradnje na novu verziju). U prvom redu to su postavke za memoriju koje nisu toliko opširne kao na pločama za entuzijaste, no svejedno korisniku omogućavaju da izvuče adekvatne performanse iz memorije. Drugim riječima, moguće je mijenjati CAS, TRAS, TRCD i TRP, Command Rate, te odnos takta memorije u odnosu na brzinu sabirnice. Maksimalni podržani napon memorije je 2.85V, što je sasvim ok za ovakvu ploču.

Moguće je mijenjati takt glavne sabirnice, množitelj CPU-a (naravno, ploča podržava Cool'n'Quiet) te množitelj HT sabirnice. Maksimalni napon podržan na procesoru je 1,55V, što je standardna vrijednost propisana od strane AMD-a. Sve u svemu, ploča nudi solidne mogućnosti overclockiranja premda u principu nije namijenjena korisnicima koji se njime bave. Unatoč tome, mi smo sabirnicu ploče uspjeli "zavrtiti" na solidnih 273MHz, što uopće nije loš rezultat.

Zadnja zanimljiva stavka u BIOS-u je nadzor sistemskih parametara. Podržano je praćenje temperature i napona na procesoru, ambientalne temperature, napona na glavnim vodovima (+3.3V, +5V, +12V) te brzine ventilatora. Štoviše, moguće je uključiti i sistem za automatsku regulaciju brzine ventilatora zavisno o temperaturi procesora, što je još jedna od AMD-ovih preporuka, ovaj u pogledu tehnologije Cool'n'Quiet (tihi dio).

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron K8SLI (BIOS rev. R1.12)

Foxconn 6100K8MA-RS (BIOS - 07.10.2005.)

Procesor

AMD Athlon 64 3800+

Memorija

2 x 512 MB DDR400 Corsair, CAS2-2-2-5, Command Rate 1T

Grafičke kartice

GF6100 integrated

Driveri:: ForceWare 81.85

ATI Radeon X300

Driveri:: Catalyst 5.11

Muzička kartica Creative Labs Audigy
Kontroler

Integrirani nForce4 SLI/NF 410

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 NCQ, 160GB

CD-ROM

Pioneer DVR-106


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare v6.66

NF 430/410 v8.22

DirectX verzija 9.0c
PCMark 2005 v1.10, standard test
ScienceMark 2 final 32-bit version, automatic bench
SuperPI 4M test
Farcry

v1.33, 32bit, low and high qulity

The Chronicles of Riddick

v1.1, panoptical demo

Half Life 2

zadnja verzija (Steam update), custom PCE demo

X2 Rolling

standard benchmark, automatic quality off

Doom III v1.3, demo1, low quality

Prilično se dugo nismo igrali s matičnim pločama tako da smo donekle preradili i našu bateriju testova za ovaj tip hardvera. Uz to, treba imati na umu da smo pri testiranju Foxconnove ploče željeli vidjeti performanse integrirane grafičke kartice pa je većina testova fokusirana na tu analizu. Konkurencija integriranoj grafici je bila ATI-jeva Radeon X300 kartica s 128MB video memorije. Integrirani GeForce je "pod sobom" imao istu količinu memorije preuzetu od sistemske memorije. Kvaliteta prikaza u gotovo svim testovima je smanjena na prihvatljivu razinu te nisu korištene nikakve điđe ala AA i AF. Što se tiče brzine same ploče, usporedili smo je s našom budget SLI pločom K8SLI koju potpisuje Albatron.

Prije samih testova mala napomena koja se tiče Science Marka 2. Naime, prije smo rezultate ovog testa prikazivali u pravim vrijednostima koji izbacuje svaki pojedini podtest. Iz tog su razloga je u nekim testovima bio princip "više je bolje", a u nekim "manje je bolje". Sada slogan "više je bolje" vrijedi za segmente testa budući da smo počeli rabiti relativne rezultate testova koji izbacuje skripta za automatsko testiranje ove aplikacije.

 

PCMark 2005, ScienceMark i Super PI

PCMark 2k5

Score
Albatron
2942
  
Foxconn
2928
  
060012001800240030
00
 
CPU
Albatron
3464
  
Foxconn
3457
  
070014002100280035
00
 
Memory
Foxconn
4211
  
Albatron
4013
  
0800160024003200400042
50
 

Počet ćemo s mjerenjem performansi same matične ploče za što će nam poslužiti nova verzija PCMarka. Performanse ploča su vrlo slične, no malena Foxconnova ploča prednjači u memorijskom testu. Kao što vidimo, on ne utječe previše na završni rezultat (prikazan prvi u grafikonu) što je bilo i za očekivati.

ScienceMark 2

Moldyn
Foxconn
1084,04
  
Albatron
1076,23
  
0200400600800100011
00
 
Primordia
Albatron
927,13
  
Foxconn
896,71
  
020040060080010
00
 
Cryptography
Foxconn
1180,02
  
Albatron
1170,82
  
0200400600800100012
00
 
Memory Bench.
Foxconn
1584,33
  
Albatron
1469,72
  
03006009001200150016
00
 

Još jedan Marko, ali ovaj put znanstvenik. :) Foxconnova ploča i dalje tuče Albatronku u većini testova te posebno u memorijskom testu. Jedini izuzetak je test Primordia.

Super PI

4M test
Foxconn
180
  
Albatron
183
  
0357010514017518
5
 

Ako vam nije dosta računanja, pogledajte rezultate testa Super PI koji je u našem slučaju računao konstantu pi s četiri milijuna znamenki iza decimalnog zareza. Kao što vidimo, Foxconnova ploča i dalje pokazuje izvrsne performanse, premda su razlike zapravo vrlo malene.

X2, Farcry i Half Life 2

X2 Rolling

1024x768
Radeon X300
33,1
  
GeForce 6100
15,61
  
0 71421283
5
 

Eto nas i do testova koji muče grafičku karticu. Kao što vidimo, GeForce 6100 se baš nije proslavio budući da je za više od 50% sporiji od jedne od najjeftinijih PCI-E grafičkih kartica. Dakako, treba imati na umu da je cijena ove grafičke kartice i Albatronove ploče vrlo slična što objašnjava niske performanse.

Farcry

Low 800x600
Radeon X300
122,31
  
GeForce 6100
55,5
  
025507510012513
0
 
Low 1024x768
Radeon X300
78,89
  
GeForce 6100
36,47
  
015304560758
0
 
High 800x600
Radeon X300
34,34
  
GeForce 6100
22,07
  
0 71421283
5
 
High 1024x768
Radeon X300
24,81
  
GeForce 6100
15,29
  
0 51015202
5
 

Pregled performansi u Farcryu nam donosi još veće razlike u performansama testiranih grafičkih rješenja. Kao što vidimo, na integriranom se GeForceu moguće igrati samo u 800x600 s najnižim detaljima s kojima Farcry baš i ne izgleda kao Farcry. Prelaskom na visoku kvalitetu, framerate i dalje pada, no ne toliko drastično kao kod Radeona. Unatoč tome, jasno je da se GF 6100 nećete igrati u Farcryu.

Half Life 2

800x600
Radeon X300
58,07
  
GeForce 6100
33,2
  
0122436486
0
 
1024x768
Radeon X300
36,85
  
GeForce 6100
21,21
  
0 81624323
8
 

Half Life 2 je poznat kao prilično optimizirana igra koja radi na svakakvim "kantama". Dobar primjer za ovu tvrdnju su rezultati prikazani u gornjem grafikonu. Kao što vidimo, čak se je i s integriranom grafikom moguće igrati, ali samo u rezoluciji 800x600. Treba napomenuti da smo testirali s visokim detaljima, što govori u prilog iskoristivosti nVidijinog integriranog grafičkog čipa.

Doom III, Riddick i zaključak

Doom 3

Low 640x480
Radeon X300
40,8
  
GeForce 6100
20,6
  
0 8162432404
2
 
Low 800x600
Radeon X300
27,3
  
GeForce 6100
14,3
  
0 61218243
0
 

Stara je stvar da GeForce grafičke kartice haraju Doomom III. Čini se da to ne vrijedi i za integrirane grafičke kartice budući da Radeon X300 bez problema "vadi mast" GeForceu 6100. Primjetite da smo u Doomu rabili još niže rezolucije nego inače budući da se radi o ekstremno zahtjevnom 3D engineu.

Riddick

800x600
Radeon X300
32,4
  
GeForce 6100
21,13
  
0 71421283
4
 
1024x768
Radeon X300
21,66
  
GeForce 6100
13,68
  
0 4 81216202
3
 

U našem zadnjem testu GeForce 6100 ponovo pokazuje da se s njim nećete puno igrati. Ovaj put ni 800x600 ne pomaže, budući da i ova igra voli mučiti grafičke kartice poput Dooma.

Zaključak

Nema sumnje da je Foxconn ponovo napravio vrlo solidan proizvod prihvatljive cijene (premda ploča nema u domaćim trgovinama, pretpostavljamo da će koštati negdje između 550 i 600 kn). Ono što je upitno jest za koga je taj proizvod. Da je riječ o nešto skupljoj ploči koja na sebi ima kombiniran GeForce 6150 northbridge u kombinaciji s NF 430 southbridgeom, bilo bi jasno da se radi o savršenoj ploči za multimedijalno računalo. Ovako neke mogućnosti jednostavno fale, pa nam testirana ploča nije toliko zanimljiva za multimedijalnu namjenu.

Da je u trgovinama moguće kupiti jeftine Semprone za Socket 939, Foxconnovu bi ploču mogli prihvatiti kao vrlo zanimljiv temelj klasičnog kućnog računala. Nažalost, ove procesore u dućanima ipak nije moguće kupiti, pa nam i ova namjena otpada budući da su na tržište prisutne ploče s istim čipsetom, ali podrškom za osjetno jeftinije Socket 754 procesore. Sve u svemu, Winfast 6100K8MA-RS je u ovom obliku odlično rješenje za sistem integratore koji mogu nabaviti Socket 939 Semprone. Običnim korisnicima koji su se spremni zadovoljiti s integriranom grafikom preporučujemo da pronađu neku matičnu ploču zasnovano na istom čipsetu, ali s podrškom za Socket 754 procesore. Ako pak ciljate na ploču koja će činiti "srce" vašeg media PC-a, potražite ploču koja nudi kombinaciju čipova GeForce 6150 i NF 430.