Gigabyte GTX970 Gaming G1 Gigabyte GTX970 Gaming G1

Pri testu Gainwardove GTX970 Phantom smo zaključili kako je GTX970 u pravilu isplativija kupnja od GTX980 jer je jeftinija a i dalje nudi vrlo dobru igrivost na rezoluciji od 2560 x 1440. Naravno, u međuvremenu su se pojavile informacije kako taj čip ne može alocirati svih 4GB memorije kojih ima na raspolaganju, pa je recenzija ovakve kartice pomalo nezahvalna. U ovome smo članku i sami probali pronaći situaciju u kojoj će kartici “ponestati” VRAM-a premda su kupci to već i sami doživjeli ponajprije koristeći multi-monitor setup-e ili pak DSR tehnologiju. O ovome ćemo malo više nakon predstavljanja same kartice, koja dolazi u za Gigabyte vrlo standardnom pakiranju i s ne pretjerano bogatim bundleom.

Gigabyte GTX970 Gaming G1 Gigabyte GTX970 Gaming G1

Windforce hladnjak je jedan od najpouzdanijih aftermarket hladnjaka, barem prema nekim neovisnim istraživanjima, a to govori dosta. To znači kako je Gigabyte pogodio magičnu formulu za izdržljivost ventilatora, ne preveliku buku a i dalje vrlo učinkovito hlađenje. Na ovoj G1 kartici nalaze se tri dobro poznata ventilatora, smještena u aluminijski okvir koji ima i svoj stražnji dio i koji se pretvara u pasivni hladnjak za stražnju stranu kartice. Ispod okvira je smješten masivni aluminijski rebrasti hladnjak podijeljen u tri dijela koji su međusobno povezani četirima bakrenim toplovodnim cijevima. Uz mrvicu veću buku nego kod Phantom modela zbog brzine ventilatora koja doseže i 1.900 okretaja u minuti temperatura nikada ne prelazi 59°C što je izvrstan rezultat i čak 15°C niži nego kod Phantom kartice.

Gigabyte GTX970 Gaming G1 Gigabyte GTX970 Gaming G1

Grafički procesor kodnog imena GM204 na ovoj kartici radi na 1178 MHz osnovnog i 1329 MHz boost takta što je sasvim respektabilan tvornički overclocking. Prema onome što bilježi GPU-Z log, boost takt raste i do 1391 MHz. Istovremeno 4GB video memorije radi na referentnih 1753 MHz. Kartici su za dodatno napajanje potrebna samo 2x 6-pinska konektora, što znači kako je maksimalna snaga koju može povući 225 W, što će dobro doći prilikom overclockinga. Kartica ima čak šest video izlaza – dva DVI-a, tri DisplayPorta i jedan HDMI, pri čemu kartica daje sliku simultano na maksimalno 4 monitora. Kartica podržava poboljšanja u Multi-Frame sampled AA (MFAA), te tehnologije kao što su Dynamic Super Resolution (DSR), Voxel Global Illumination (VXGI), G-Sync, DirectX 12 i sve ostalo viđeno kod novih Maxwella.

3.5 GB problem

 gb_gtx970_g1_11

Već sada oko dva tjedna, poznat je i tzv. 3.5 GB problem, u kojem je Nvidia sama priznala da GTX970 čip ima problema s iskorištavanjem 4GB VRAM memorije pa su ju particionirali na jedan veći 3.5 GB dio i drugi manji 0.5 GB dio. Sada su konačno poznate i prave specifikacije ovoga čipa jer je Nvidia priznala kako GTX970 ima 56 ROP-ova umjesto 64 i 1.7MB L2 memorije umjesto 2MB kao što su inicijalne specifikacije govorile. Zbog konstrukcije čipa, zajedno s gašenjem SMM-a pri “pretvorbi” GTX980 u GTX970, “nestao” je taj dio L2/ROP clustera. Nvidia tvrdi kako se dogodila “greška” u komunikaciji između inženjera i PR tima i u javnost su izašle krive informacije.  S tehničke strane čip i dalje može pristupiti cijeloj memoriji samo je ona podijeljena na 3.5 i 0.5 dijelove, s tim da je ovaj manji dio ima tek jednu sedminu brzine većeg što naravno direktno utječe na performanse. Bilo kako bilo Nvidia se našla u velikom skandalu, a AMD već tjednima likuje i nudi popust na kartice bivšim vlasnicima GTX970 kartica.

Gigabyte GTX970 Gaming G1 Gigabyte GTX970 Gaming G1

U našim testovima na 2540×1440 rezoluciji nismo ni u kojem trenutku naišli na problem, jer je maksimalno korištenje memorije u svim igrama koje koristimo bilo u pravilu ispod 3.0 GB, barem prema onome što nam je tvrdio GPU-Z. Kako bi izazvali problem morali smo pokrenuti DSR i rezoluciju podići na “4K” (3620 x 2036) pri čemu je jedino Thief dosegnuo limit, a sve ostale igre s popisa nisu se još ni približile granici od 3.5 GB. Kada prijeđemo na 5K rezolucije tada praktički sve igre “udaraju” u 3.5 GB zid. No, framerate je već i na 4K vrlo nizak i igrivost je nikakva. 2560 x 1440 je idealna rezolucija za ovu karticu kao što smo i do sada vidjeli i ne treba pretjerivati. Jasno je da je Nvidia napravila veliki propust i u dizajnu i u izvještavanju javnosti i da im je ugled ponovno biti okaljan. Ipak, sada je možda prava prilika ugrabiti GTX970 od razočaranog vlasnika po jeftinijoj cijeni i i dalje se dobro igrati na nižim rezolucijama.