hp Compaq nx6125 krasi elegantan i dopadljiv dizajn

Među proizvođačima prijenosnih računala, hp zauzima istaknuto mjesto na samom vrhu. Iako je po dizajnu i kvaliteti na modelima od prije par godina pomalo zaostao, novi prijenosnici među koje pripada i testirani nx6125 su donijeli primjetno poboljšanje i opravdali reputaciju proizvođača. Iako dizajn i izvedba u pojedinim detaljima još uvijek nije na nivou velikog plavog, jasno se ističe među drugim i manje poznatim proizvođačima. Premda Compaq u nazivu sugerira da se radi o proizvodu sa dugom poviješću, sa prošlošću nema puno dodirnih točaka, a u prijenosnik je ugrađena najnovija tehnologija. Radi se o kombinaciji AMD Turion procesora za prijenosnike i ATI-jevog čipseta kojima ovi proizvođači pokušavaju od Intela oteti dio kolača rastućeg tržišta prijenosnika s dominantnom Intel Centrino tehnologijom. Iza zaštićenog imena Turion skriva se procesor niske potrošnje kojeg krasi kompatibilnost sa praktički svim modernim tehnologijama uključujući i 64-bitni set instrukcija. Iako ovaj procesor predstavlja rješenje solidne kvalitete, u našim testovima se performansama i potrošnjom ipak pokazao inferiornim u odnosu na konkurenciju – pa krenimo redom.

Otvoreni prijenosnik sa uobičajenim rasporedom komponenti

Ugrađeni procesor AMD Turion 64 ML-34 radi na frekvenciji 1,8GHz. ML u oznaci modela označava da se radi o procesoru potrošnje 35W – nešto više u odnosu na MT modele koji su normirani na 25W i sa kojima bi autonomija u radu na baterije sigurno bila duža. Od ostalih karakteristika ovog procesora bitno je spomenuti podršku za 64-bitni set instrukcija, 1MB ugrađene L2 cache memorije, jednokanalni pristup sistemskoj memoriji i PowerNow! funkciju koja će prema potrebi smanjiti radni takt procesora na 800MHz (a time i potrošnju). U praksi ove brojke daju 2565 bodova na PCMark 05 CPU testu što je dobar, ali ne i vrhunski rezultat. Ovo nam ujedno govori da ćemo sa ovim prijenosnikom moći koristiti praktički sve tipove aplikacija što smo i u praksi potvrdili.

Ipak je Slovenac!

Procesor je uparen sa ATI Radeon Xpress 200M čipsetom koji također nemamo priliku često viđati. Uz uobičajene karakteristike koje ne odudaraju od konkurencije, korisnicima će najzanimljiviji biti integrirani grafički podsustav zasnovan na ATI Mobility Radeon X300 GPU koji za svoj rad posuđuje do 128MB sistemske memorije. Moderna GPU jezgra nazivno podržava sve aktualne grafičke standarde (DirectX9), no u praksi se pokazuje nemoćnom i neefikasnom u igrama, pa ovaj prijenosnik definitivno nije za igrače. Ovu tvrdnju možemo potkrijepiti i konkretnim brojkama, pa smo tako u 3DMark 03 zabilježili 1072, a u novijem 3DMark 05 samo 517 bodova. Prijenosnik je opremljen standardnim VGA, ali i S-video izlazom koji nam omogućuju korištenje monitora i TV prijemnika.