HTC je u Desire seriju ubacio dva nova modela – V i C. V je nešto jači i ima veći ekran, dok je C manji i jeftiniji. Desire uređaji su, kao što znamo uvijek bili moćniji i skuplji pa je tako s modelima predstavljenim ove godine ta serija degradirana i na njeno je mjesto djelomično uskočila serija One. Desire C dolazi u jednostavnoj bijeloj kutiji zaobljenih rubova, napravljenoj od recikliranog kartona, i omotanoj tek s tankim papirnatim omotom. Nema sumnje, svidjet će se ekološki nastrojenim korisnicima, a što se nas tiče sve bi uređaje trebalo ovako pakirati. U kombinaciji sa bijelom bojom, sličnom kakvom je obojan i uređaj sve izgleda jako dobro, a i iskorištenost prostora je odlična.

Telefon je unutar kutije dobro zaštićen, a leži iznad opreme koja dolazi uz njega. Tu je klasičan HTC-ov bijeli punjač (5V, 1A), u kojeg se priključuje bijeli USB (A to micro B tip) kabel, koji ujedno služi i kao kabel za vezu sa računalom. Uz Desire C dolaze i obične slušalice (nisu Beats Audio), koje daju solidan zvuk, a tu su i upute za korištenje i rad s uređajem, garantni list itd. Desire C je dimenzija 107.2 x 60.6mm x 11.95 mm i mase 98 grama s baterijom. Dobro leži u ruci, nije nezgrapan i dobre je ergonomije kako za veće tako i manje šake. Osim u ovoj Polar White, dolazi i u Stealth Black te Flamenco Red bojama.

Na uređaj je predinstaliran Android ICS (v.4.0.3), pa nas pri paljenju uređaja dočekuje poznato HTC Sense 4.0 sučelje. U svijetu današnjih pametnih telefona teško se izdvojiti dizajnom i nekim specifičnim rješenjima, pa je većina proizvođača okrenuta standardnim oblicima i nisu skloni eksperimentiranju. Takav je i Desire C. Telefon je jednostavnih linija, zaobljen na rubovima sa crnim obrubom oko ekrana i srebrnim metalnim rubom koji mu daje određenu dozu elegancije baš kao i One X-u. Tri su tipke osjetljive na dodir smještene ispod ekrana (Back, Home i treća koja nam dozvoljava odabir svih trenutno pokrenutih aplikacija), a iznad se smjestio HTC-ov logo. Na ovome modelu kao što vidite nema prednje kamere, a potrebno je spomenuti kako nema ni signalne LE diode. Stražnja je strana u cijelosti poklopac napravljen od plastike i obojan u trendy bijelu boju. Poklopac je na dodir gumenast i pruža dobar grip prstima i dlanu. Na njemu se nalazi otvor za kameru, perforirani dio za mikrofon, veliki HTC logo i BeatsAudio logo.

Da, i u Desire C je svoje prste umiješao Beats Audio iza kojeg stoji Dr.Dre, a u HTC telefonima njihov softverski equalizer poboljšava kvalitetu zvuka. Desire C ima standardan kapacitivni TFT ekran dijagonale 3.5" i HVGA rezolucije 320 x 480 piksela s gustoćom piksela od 165 ppi. Kvaliteta slike nije kao kod One serije, no to se ne može niti očekivati. Ipak, za ovu je klasu uređaja ekran vrlo dobar, sa solidnim prikazom boja i dovoljno oštrom slikom. Ne bi se bunili protiv više rezolucije, te malo veće svjetline čime bi se eliminirao problem kod rada na jakom suncu. Odziv prilikom dodira je dobar i tu nemamo apsolutno nikakvih zamjerki.

S hardverske je strane C baziran na Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A čipsetu, ima Cortex A5 jedno-jezgreni procesor koji radi na 600MHz, 512MB RAM-a, a za grafiku je zadužen Adreno 200 GPU. Iz ovih je podataka vidljivo kako je C dosta slabiji od svih do sada poznatih Desire modela. Interne memorije je 4GB, a proširiti se može sa microSD karticom do 32GB. Uz standardni GSM tu je i podrška za 3G protokole – HSDPA 14.4 Mbps i HSUPA 5.76 Mbps, kao i za Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (Wi-Fi hotspot), Bluetooth v4.0 s A2DP, A-GPS i FM radio sa RDS funkcijom. Od senzora tu su onaj ubrzanja, blizine i ambijentalnog osvjetljenja. S gornje se strane nalaze tipka za paljenje i standardni 3.5 mm audio jack za slušalice. Na lijevom je boku microUSB 2.0 konektor koji služi za punjenje baterije i prijenos podataka. S desne se strane kao i uvijek nalazi duža tipka za pojačavanje i stišavanje glasnoće zvona, zvučnika, slušalica itd.

Nakon skidanja plastičnog poklopca ukazuje nam se crvena unutrašnjost Desirea u kojoj se smjestila Litij-Ionska baterija kapaciteta 1230 mAh, a ispod koje se nalazi prostor za SIM karticu standardne veličine. Na sada desnom boku (kada je telefon okrenut prema dolje) nalazi se i utor za microSD kartice. HTC s ovim telefonom ne isporučuje nikakvu karticu, a korisnik naknadno može ugraditi istu maksimalnog kapaciteta 32GB. Još se jedne strane ovoga pametnog telefona nismo dotakli – kamere. Ona je 5 megapikselna, odnosno ima rezoluciju od 2592 x 1944 piksela te fiksni fokus. Podržava geotagging, face detection i snimanje video materijala u VGA rezoluciji pri 24 sličice u sekundi. Rezolucija je kao što vidimo na razini skupljih modela, no kvaliteta fotografija nije, što će se moći vidjeti iz uzoraka.

Sve u svemu, ovaj je maleni smartphone ostavio pozitivan dojam na nas po pitanju kvalitete izrade, dizajna i ergonomije. Uz to, ima solidan ekran te zadovoljavajuću kameru (barem na papiru). Na sljedećoj ćemo stranici vidjeti kakvo sučelje ima te kako radi.