Nakon Sensationa XL opet je stiglo vrijeme našeg druženja s HTC-ovim pametnim telefonima. Ovaj put je kao što ste u uvodu mogli vidjeti riječ od dva najjača pripadnika nove One serije – S i X. Pregled počinjemo sa "slabijim" od dva, koji dolazi u sivoj verziji kućišta i sa crnim obrubom velikog 4.3" ekrana. Na prednjoj su strani ispod ekrana tri na dodir osjetljive tipke – Back, Home i treća koja nam dozvoljava odabir svih trenutno pokrenutih aplikacija (slično kao kod Aero sučelja na Windowsima 7 pritiskom na Win + Tab kombinaciju tipaka). Iznad se ekrana nalazi HTC-ov logo, perforirana površina ispod koje je zvučnik te prednja kamera VGA rezolucije.

Veliku površinu prednje strane pokriva zaštitno Corning Gorilla staklo, ispod kojega se nalazi Super AMOLED kapacitivni na dodir osjetljivi ekran koji je u stanju prikazati 16 milijuna boja (Pentile matrica). Ekran je dijagonale 4.3" i rezolucije 540 x 960 sa otprilike 256 ppi gustoćom piksela. Prikaz slike je vrlo dobar i napredak u odnosu na Sensation modele je solidan. Na stražnjoj strani najviše iskače 8MP kamera koja ima plavi obrub oko leće te LED bljeskalica pored nje.

Dimenzije S modela su 130.9 x 65 x 7.8 mm uz masu od 119.5 grama. Ispod haube su se desila bitna poboljšanja u odnosu na prethodnu seriju. I dok je hardverski vrlo sličan Sensation XE imao Qualcommovu MSM8260 Snapdragon platformu (SoC, 45nm) sa dvojezgrenim Scorpion procesorom na 1.5GHz ovaj smartphone je baziran na nešto novijem MSM8260A SoC-u (28nm), sa dvojezgrenim Krait procesorom koji radi na istoj frekvenciji od 1.5GHz. Razlike između Scorpiona i Kraita su u dužini cjevovoda (10 vs. 11), jedinice za dekodiranje (2 wide vs. 3-wide), izvršnih portova (3 vs. 7), količini L2 memorije (512kb vs. 1MB) itd. Uz to, i grafika je poboljšana pa je kod starijeg modela to bila Adreno 220 a kod novijeg je 225. Brzina je povećana sa 333MHz na 500MHz, a sa single se prešlo na dual-channel memorijski kontroler (LPDDR2). Sve ovo je donijelo pomake u performansama koje zahtijevaju nove aplikacije, igre itd., a istovremeno malo sniziti i potrošnju zbog novog proizvodnog procesa. Uz to, novi SoC podržava i Bluetooth v4.0 (A2DP), WiFi 802.11a/b/g/n (2.4/5GHz, DLNA, Wi-Fi hotspot), GSM (GPRS, EDGE) i UMTS (DC-HSPA+, TD-SCDMA) protokole. Sa strane ugrađenih senzora tu su standardni senzor ubrzanja, žiroskop, te senzori blizine i ambijentalnog svjetla.

Bitna novost u odnosu na Sensation XE je i količina memorije koju One S ima. U odnosu na 4GB (1GB dostupno korisniku) spremišta za podatke i 768MB radne memorije, One S ima 16GB spremišta i 1GB radne memorije, no on više nema slot za SD karticu. Konektor na lijevom boku je ostao isti – microUSB (MHL) v2.0, a koristimo ga i kao punjač za bateriju i za prijenos podataka. Kada smo kod baterija, spomenimo kako je ona ugrađena u uređaj i korisniku je u potpunosti nedostupna. Riječ je o Litij-Polimer bateriji kapaciteta 1650 mAh. Na gornjoj se strani uređaja nalazi 3.5 mm konektor za slušalice i tipka za paljenje, dok je na desnoj standardna tipka za pojačavanje i smanjivanje glasnoće.

Kako bi u uređaj umetnuli microSIM karticu gornji je poklopac potrebno skloniti a tada nam se otkriva pogled i na plavu šasiju ovoga uređaja te neke od njegovih komponenti – ostale su dobro skrivene i njih nikada nećete vidjeti (ukoliko ne odlučite razmontirati cijeli uređaj). Za zvučni se podsistem kao i kod Sensation XL-a pobrinuo Beats Audio. Kamera sa 28 mm lećom i otvorom F2.0 fotografije snima u maksimalnoj rezoluciji od 3264 x 2448 piksela (8MP), a video materijal od 1080p pri 30 fps. Ima autofokus, BSI senzor za kvalitetnije fotografije prilikom slabijeg osvjetljenja, podržava simultano snimanje videa u maksimalnoj rezoluciji i fotografiranje, podržava geo tagging, automatsko detektiranje smješka i lica, a za snimanje videa ima automatsku stabilizaciju slike i stereo snimanje zvuka. S multimedijalne strane One S podržava reprodukciju aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav i .wma (Windows Media Audio 9) audio datoteka, i 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9) i .avi (MP4 ASP and MP3) video datoteka, te snimanje .amr audio i .mp4 video datoteka.

Kvaliteta materijala i izrade ovoga uređaja je podignuta na još višu razinu nego kod prethodnika, a zatvorenije kućište je donijelo i veću čvrstinu. Staklo na ekranu je vrlo debelo i dobro ga štiti od ogrebotina i udaraca. Posebna je priča način izrade kućišta koji nastaje iz dva procesa. Aluminijsko se kućište izlaže struji visokog napona što njegovu površinu pretvara u keramiku čime se znatno povećava čvrstoća. Drugi je proces standardno anodiziranje aluminija sa ovaj put primijenjenom tehnikom koja stvara gradijent boja od svjetlije do tamnije sive boje. Uređaj dobro sjeda u ruku i praktičan je za korištenje, a kućište osigurava i dobar grip. Sve u svemu, HTC je posao odradio za 5, a i dizajn nije loš.

Uz One S će te dobiti i punjač za bateriju koji ima odvojivi USB kabel koji služi i kao spojnica sa računalom. Uz to dolaze i kvalitetne audio slušalice koje ipak nisu s Beats Audio potpisom kao one kod Sensation XE i XL modela. I za kraj opisa smo ostavili operativni sistem koji je sad već dobro poznati googleov Android u verziji 4.0.3 sa izvrsnim HTC Sense sučeljem u najnovijoj 4.0 verziji. Android 4.0 na ovom uređaju radi besprijekorno kao i sve aplikacije koje smo probali, a Sense sučelje je intuitivno i lako za korištenje. Nakon opisa One X modela, osvrnuti ćemo se i na operativni sistem i na sučelje, te na kvalitetu fotografija i videa što je zajedničko za oba uređaja.