U iščekivanju HTC-ovih One modela, predstavljenih u Barceloni krajem veljače, odlučili smo testirati trenutno najveći HTC-ov model u ponudi. Sensation XL kao što mu i ime govori, smartphone je velikog formata koji neće svakome odgovarati po dimenzijama. I stvarno, neobično je bilo u ruke primiti ovako glomazan uređaj dimenzija 132.5 x 70.7 x 9.9 mm, uz masu od gotovo 163 grama. No, nakon nekog smo se vremena priviknuli, a najzaslužniji za to je bio veliki komforni ekran. Kapacitivni ekran osjetljiv na dodir je kao što smo spomenuli u uvodu, dijagonale 4.7", S-LCD tipa je te ima WVGA rezoluciju od 480 x 800 piksela s mogućnošću prikaza 16 milijuna nijansi boja. Najavljeni nasljednik One XL, također dolazi sa 4.7" ekranom no s rezolucijom od 720 x 1280 piksela. Povećanje rezolucije nipošto ne znači da Sensation XL ima loš i zrnat prikaz, nego je jednostavno standard otišao gore. Potpuno bijelo kućište testnog XL-a odaje dašak ekkluzivnosti, kakav tamniji telefoni jednostavno nemaju. Ispod ekrana se s lijeva na desno nalaze četiri na dodir osjetljive tipke, koje služe za odabir Home ekrana, odabir dodatnih podešenja, tipka za povratak na prethodni ekran i tipka za traženje. Iznad se ekrana na prednjoj strani nalazi zvučnik i prednja kamera rezolucije 1.3 Megapiksela.

Gotovo cijelu stražnju stranu pokriva poklopac ispod kojega pristupamo bateriji i utoru za SIM karticu. Ispod se "haube" ovoga modela nalazi dobro poznati hardver no s ponekom izmjenom. SoC (system on a chip) na kojem XL počiva je Qualcommov Snapdragon MSM8255 koji integrira Scorpion CPU baziran na ARM v7 instrukcijskom setu i Adreno 205 grafiku sa hardverski ubrzanim SVG-om i Adobe Flashom. I dok je originalni Sensation imao dvojezgreni Scorpion procesor koji je radio na 1.2GHz, ovaj je model "izgubio" jednu jezgru i dobio 300MHz. Smanjenje broja jezgri bi se moglo osjetiti samo u najzahtjevnijim aplikacijama, a svi kojima bi to eventualno moglo predstavljati problem imaju opciju nabavke XE modela koji i dalje ima dvojezgreni Scorpion i to na istih 1.5GHz kao i kod XL-a. XL nema SD Card slot, već ima ugrađeno 16GB memorije za spremanje sadržaja, uz 768MB radne memorije koja je na raspolaganju OS-u i aplikacijama. Sa senzorske strane XL donosi senzor ubrzanja, žiroskop, senzor blizine i kompas. Na stražnjoj se strani nalazi i glavna kamera koja ima rezoluciju od 8MP (3264 x 2448 piksela), a opremljena je sa dual-LED bljeskalicom, auto fokusom, te podržava Geo-tagging, face detection, touch focus, HDR i auto-upload. Uz mogućnost snimanja fotografija, ima i mogućnost snimanja video materijala i to u 720p kvaliteti (1280×720) sa slow motion funkcijom.

Sensation XL podržava GPRS i EDGE protokole klase 12, te HSDPA (14.4 Mb/s) i HSUPA (5.76 Mb/s) 3G protokole. Ima ugrađen WiFi modul s podrškom za 802.11 b/g/n standarde i DLNA te Wi-Fi hotspot funkcijama. Bluetooth je također podržan, a modul je verzije 3.0, uz A2DP podršku (Advanced Audio Distribution Profile). XL podržava i USB 2.0 protokol, preko jednog mini USB porta koji služi za komunikaciju ali i punjenje baterije. Taj se port nalazi s lijeve bočne strane, a uz telefon će te dobiti i bijeli AC/DC pretvarač koji se s uređajem spaja preko USB kabela s klasičnim konektorom A tipa i mini USB konektorom. Kada nije u punjaču, kabel koristimo za povezivanje s računalom. Na gornjoj se strani XL-a nalazi tipka za paljenje, tj. zaključavanje i otključavanje ekrana, te 3.5mm Jack za spajanje slušalica. Žica u kabelu slušalica ujedno služi i kao antena za ugrađeni Stereo FM radio s RDS funkcijom. Uz to spomenimo i GPS modul koji ovaj uređaj ima integriran s podrškom za A-GPS sistem (assisted).

Na desnom se boku telefona nalazi velika tipka koja služi za povećanje i smanjenje glasnoće, te promjenu profila zvonjave i vibracije. S prednje se donje strane nalazi otvor za mikrofon i tipkica mehanizma za otvaranje stražnjeg poklopca. Sensation XL dolazi jedino u bijeloj boji, koja se miješa sa srebrnim metalnim elementima. Uređaj tako izgleda vrlo atraktivno, a podjednako je privlačan i jednom i drugom spolu. Što se kvalitete izrade tiče, ona je kao i do sada kod HTC-a na vrlo visokoj razini, što smo se imali prilike i uvjeriti kada je slučajno skliznuo sa metra visine na pod. Uređaju nije bilo ništa, ogrebotina nema, a to je posebno pohvalno jer je do sada prošao kroz mnoštvo redakcija i mnoštvo ruku. Jedinu sitnu zamjerku možemo uputiti poklopcu koji se pod pritiskom malo uvija, no to nije jako izraženo. Kada je ekran u pitanju, kvaliteta slike i njegova zaštita tu imamo samo riječi hvale. Prikaz slike je odličan, oštar na cijeloj površini, boje su vrlo dobre baš kao i kutevi gledanja. Nije nam se jedino svidjela malo prevelika refleksivnost površine.

Po otvaranju aluminijskog poklopca uočavamo razmjerno veliku bateriju solidnog kapaciteta od 1600mAh koja telefonu osigurava solidno vrijeme autonomije. U praksi to znači kako će te ga u nekakvoj normalnoj upotrebu s nešto razgovora, surfanja webom (preko WiFi-a), povremenim korištenjem Bluetootha i slušanjem muzike puniti otprilike svaka dva dana. Ukoliko se pak okrenete igranju, mi smo se npr. zarazili Drag Raceom, baterija neće izdržati više od 4 – 5 sati jer su tada i CPU i GPU vrlo opterećeni. Dobro je što niti nakon par sati igranja u rukama nećete držati topao telefon. Jedina situacija gdje se pojačano grije je kada se igrate i istovremeno ga punite strujom iz utičnice. Bateriju smo testirali besplatnim battery Benchmarkom v2.6 koji je izbacio ukupni rezultat od 33969 sekundi, što je malo ispod 9.5 sati. U odnosu na druge slične uređaje ovo je vrlo dobar rezultat. S hardverske bi strane to bilo to, možemo prijeći na Android v.2.3.5 i Sense 3.5 sučelje.