Kioxia Exceria Plus G2 Portable recenzija
Datum objave 17.03.2025 - Krešimir Matanović
Exceria Plus G2 Portable
Uvod
Na test nam je iz Kioxie stigao njihov prijenosni SSD – Exceria Plus G2. Riječ je o vrlo kompaktnom uređaju koji kombinira Kioxijin kontroler i BiCS Flash 3D memoriju, za maksimalni kapacitet od 2 TB. U odnosu na prethodni model su smanjene dimenzije i masa, a sučelje je ostalo isto USB Type C 3.2 Gen2. Kakvim se ovaj prijenosni SSD pokazao i kakve su mu performanse čitajte u nastavku.
Uređaj dolazi u standardnom pakiranju. Malena i lagana kartonska kutija je Kioxijinih boja, a na njoj nalazimo sliku proizvoda kao i sve bitne informacije. Unutar kutije prijenosni SSD leži u kartonskom ležištu i unutar najlonske vrećice. Uz uređaj dolaze i dva kabela dužine 300 milimetara (USB-A na USB-C, te USB-C na USB-C), kao i listić s uputama. Kioxia na uređaj daje 3 godine jamstva što i nije puno u današnje vrijeme kada je 5 godina manje-više standard.
Opis
Kioxia (bivša Toshiba Memory) je predstavljanjem G2 modela prvenstveno donijela manje dimenzije kućišta, dok su performanse i kapaciteti ostali isti. I dalje su tu tri izvedbe – 500 GB, 1 TB i model koji je nama stigao na test od 2 TB. Kućište je aluminijsko, dimenzija 72 x 40 x 11,8 milimetara, te je mase 42 grama. To znači da s lakoćom stane u džep hlača i jedino što bi moglo smetati je što u taj isti džep morate smjestiti i kabel, koji se onda i lako izgubi. Ono što je svakako dobro je da podržava MIL-STD-810H 516.8 procedure IV standard o izdržljivosti na udarce i vibracije.
Uređaj ima Kioxijin kontroler, premda proizvođač ne navodi koji, te BiCS Flash 3D memoriju. Dostupni kapaciteti su kao što smo napisali 500 GB, 1 TB i 2 TB. Naš testni primjerak je bio 2 TB, pri čemu je dostupnog prostora bilo 1,81 TB. Sučelje je USB Type C koje radi na USAP protokolu. Proizvođač navodi maksimalne sekvencijalne performanse sučelja do 1.050 MB/s za čitanje i 1.000 MB/s za zapis.
Uređaj podržava i TCG Opal verziju 2.01, te štiti podatke s 256-bit AES hardverskom enkripcijom. Ujedno, podržava i standardni Kioxijin SSD Utility Management softver koji pruža nadzor rada, nadogradnje firmwarea, sigurno brisanje podataka, zaštitu diska lozinkom itd. SSD je kompatibilan s Windows, MacOS, iOS i Android operativnim sustavima, kao i PlayStation i Xbox konzolama.
Performanse i zagrijavanje
Standardni testovi pokazuju kako su sekvencijalne performanse čitanja i zapisao vrlo blizu obećanju proizvođača, i to u sva tri testa.
Disk smo testirali i kopiranjem podataka s računala na njega i tu je kod velikih fajlova brzina konstantna na oko 700 MB/s kod kraćih video zapisa (do 5 GB), dok kod veće količine velikih video “fajlova” (220 GB) pala na oko 400 i tu se ustabilila. Kod velike količine malih “fajlova” zna pasti na oko 20 MB/s, no to uvelike ovisi o tipu fajlova.
Performanse diska su postojane i nema jako velikog pada zbog zagrijavanja. Maksimalna temperatura je bila 47°C i to nakon dugog maltretiranja.
Zaključak
Exceria Plus G2 je zanimljiv maleni prijenosni SSD čija je jedina mana nespretno riješen kabel. Osim toga, radi po obećanim specifikacijama, ima solidnu softversku podršku, AES 256-bitnu enkripciju, a i kvalitetno je napravljen. Raspon kapaciteta je solidan i zadovoljit će potrebe šireg broja korisnika, a ovaj 2 TB model košta oko 175 € u Hrvatskoj. Proizvođač daje samo tri godine jamstva, i tu su se mogli malo bolje iskazati, jer je konkurencija odavno na pet. Osim toga, uređaj je za svaku preporuku.
Kioxia Exceria Plus G2 Portable | |||
Pozitivno + | Dizajn, kompaktne dimenzije, otpornost, solidne i postojane performanse, zaštite, softverska podrška. | ||
Negativno - | Nespretno riješen kabel, samo 3 godine jamstva. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Kioxia |

Forum
Objavljeno prije 3 minute
Mehanicke tipkovnice i sve o njima (čitaj 1. post ! )Objavljeno prije 20 minuta
RUNE Rural Network InfrastrukturaObjavljeno prije 23 minute
Metalci svih dobi ujedinte se!Objavljeno prije 26 minuta
Fiberland, T-Com Optika (Ultra MAX)Objavljeno prije 27 minuta
Battlefield 6Novosti
Riot potvrđuje englesko izdanje Riftbound TCG-a
Riot Games je potvrdio da će Riftbound biti objavljen na engleskom jeziku 31. listopada u Sjevernoj Americi, Europi, Africi, Bliskom Istoku, Latinskoj Americi i Oceaniji. Igra će biti objavljena 1. kolovoza u Kini, gdje će ostati ekskluzivn... Pročitaj više
Nova Monster Hunter igra je najavljena za 2026.
Capcom je najavio Monster Hunter Stories 3: Twisted Reflection tijekom najnovijeg Nintendo Directa. Nova igra iz Monster Hunter serijala cilja na izlazak 2026. godine. Radi se o spin-off serijalu smještenom u Capcomov poznati svijet, a Mons... Pročitaj više
Hades 2 možda dobiva potpuno izdanje uskoro
Ažuriranje na Steam stranici igre Hades 2 potaknulo je nagađanja fanova da bi datum izlaska igre uskoro mogao biti otkriven. Popularni indie roguelike studija Supergiant Games dobio je nekoliko ažuriranja i patcheva samo tijekom srpnja, koj... Pročitaj više
OREO koristi AI za kreiranje novih okusa: bezglutenski vanilija biskvit postaje hit
U digitalnom dobu umjetna inteligencija nije ograničena samo na generiranje teksta, slika ili glazbe – sada dizajnira i okuse kolačića! Jedan od najpoznatijih brendova na svijetu, OREO, u suradnji s matičnom tvrtkom Mondelez International,... Pročitaj više
NotebookLM dodaje AI Video Summary - bilješke sada postaju prezentacije sa slajdovima i naracijom
Googleov alat za rad s bilješkama temeljen na umjetnoj inteligenciji, NotebookLM, dobio je impresan upgrade. Nova značajka pod nazivom Video Summary korisnicima omogućuje da svoje bilješke automatski pretvore u slajdove s naracijom – otvara... Pročitaj više
Sve novosti