Prva bitna stvar u svakom putovanju je bez sumnje prijevozno sredstvo. Na Logitechovu pressicu krenuli smo autobusom koji je stigao iz Slovenije. Budući da je Logitech event organizirao zajednički event za Hrvatsku, Sloveniju i SiCG, u autobusu su osim hrvatskih kolega bili slovenski novinari. Put do Beograda je bio sasvim ugodan uz izuzetak prelaska granice. Naime, osim što je granica između Hrvatske i SiCG zagušena velikim brojem Turaka koji se s godišnjeg odmora vraćaju u zemlje zapadne Europe, imali smo i polusatnu stanku zbog razminiravanja obližnjeg polja. Nakon prelaska granice putovanje je bilo prilično dosadno (većina putnika je odlučila "ubiti" oko), ali i to se da preživjeti uz MP3 player ili "pikanje" HOMM-a III na prijenosniku.

Prvo je svatko dobio svoju značkicu…

Na putu do beogradskog disco kluba "Andergraund", mjesta gdje je Logitech organizirao prezentaciju, omela nas je jedino neinformiranost vozača autobusa koji je zabunom malo kružio po gradu. Kad smo napokon stigli, damice odjevene u maskirne…ahem…uniforme, podijelile su nam press iskaznice, a one koji su to željeli, predbilježili za natjecanje u Counter Strikeu za novinare. Naravno, mi smo također ušli u turnir – što zbog molećivih pogleda maskirnih stvorenja, što zbog želje da provjerimo koliko smo zapravo zahrđali pri korištenju miša u zabavne svrhe.

Kud tržište, tamo i Logitech

Prijeđimo sad na glavnu temu ove reportaže – Logitechovu press konferenciju. Premda su na prezentaciji bila ukupno četiri čovjeka iz Logitecha, glavnu riječ na prezentaciji vodio je gospodin Romain Du Gardier, product manager za EMEA regiju. Udarna linija cijele prezentacije bila je nova G serija Logitechovih periferija. Prema riječima Logitechovog managera, tržište PC igara raste strelovitom brzinom (200 milijuna gamera diljem svijeta, 5,8 milijardi dolara vrijedno PC gaming tržište (tu se ne ubraja samo prodaja igara). Logitech ovdje vidi priliku da progura proizvode koji su dizajnirani posebno za igrače. Shodno tome stvorena je G serija periferija koja je namijenjena isključivo PC igračima. U seriju spadaju miševi – G1, G3, G5 i G7 te tipkovnica G15. Miš G1 je baziran na šasiji starijeg MX-a 300 u koju je ugrađen unaprijeđeni optički senzor. O mišu se nije mnogo pričalo budući da nije namijenjen europskom tržištu.

G5 s pripadajućom kutijicom za "balast"

G3 također nije dobio mnogo pažnje. Riječ je o mišu koji je praktički jednak MX-u 518 – dakle promjenljiva rezolucija (od 400 do 1600 dpi) i ukupno osam tipki, a vjerojatno i tilt wheel (scroll kotačić koji kontrolira i horizontalni scroll). G3 i dalje koristi klasični optički senzor, a cijena bi mu trebala biti oko 45 eura. Slijede "prave" stvari – G5 i G7. Riječ je o miševima dizajniranim isključivo za gamere koji za praćenje pokreta koriste novi, unaprijeđeni laserski senzor maksimalne razlučivosti od 2000 dpi. Kao i na MX-u 518, razlučivost je moguće prilagođavati pomoću tipki na mišu tijekom igranja. Oba miša su preuzela oblik MX-a 510 s tim da su na osnovni dizajn dodane određene preinake – malo je poboljšan oblik tijela miša, promijenjeni su broj i količina dodatnih tipki, scroll kotačić je dodatno izdignut iz tijela miša te mu je dodana tilt funkcija.

G5 je poseban po tome što s računalom komunicira na klasičan način, putem žice. U pitanju je brza USB2.0 veza koja ovom mišu omogućava da računalo izvještava o svom položaju 500 puta u jednoj sekundi. Druga specijalnost ovog model miša je što u sebi ima utor za malenu plastičnu kašetu s utezima. Set utega dolazi isporučen u kutijici zajedno s mišem, pa je mišu na ovaj način moguće fino podesiti težinu i balans. Preporučena maloprodajna cijena ovog miša u SAD-u iznosi 70 dolara – pitanje je koliko će koštati u našim trgovinama.

Baš nas zanima da li je bežična veza G7-ice dovoljno brza za nesmetano igranje

G7 je pak bežični miš s kojim Logitech planira promjeniti mišljenje korisnika da su bežični miševi jednostavno prespori za ozbiljnije igranje. Kao što smo rekli, G7 je vrlo sličan modelu G5 – razlikuju se prema tipu materijala od kojih im je izrađen oklop, načinu povezivanja na računalo i na činjenici da je G5 moguće fino podesiti kombinacijom utega. Za razliku od klasičnih bežičnih miševa, Logitech G7 ima lako izmjenjivanje litij-ionske baterija koje je moguće puniti u punjaču koji je isporučen s mišem. Uz to, u miš je moguće staviti jednu ili obje baterije, zavisno o tome da li želite da je miš teži ili lakši. Sa samo jednom baterijom miš teži mnogo manje od svih ostalih bežičnih miševa na tržištu, bilo da oni koriste integriranu bateriju ili pak klasične AA baterije.

Vjerojatno najvažnija stvar na modelu G7 je način komunikacije s račulom. Logitech tvrdi da je uspio ukloniti bilo kakvo osjetno kašnjenje upotrebom 2,4-gigahercne radio veze s tehnologijom "pametne" izmjene kanala. Naime, miš se automatski prebacuje s kanala na kanal (dostupna su mu ukupno 24 kanala) zavisno o tome da li je detektirana degradacija performansi kanala koji se koristi. Još jedna karakteristika ovog miša potvrđuje njegovu glavnu namjenu – gaming. Riječ je vremenu nakon kojeg miš ulazi u sleep mod. Dok je klasičnih bežičnih miševa ovo vrijeme iznosi 10 sekundi, kod G7-ice je ono produljeno na minutu. Preporučena cijena ovog miša u američkim trgovinama iznosi 100 dolara.