Meizu MX3 Meizu MX3

Kada na kutiji nekog proizvoda pročitate kako je Lovingly made in China, znate kako nemate posla sa nekakvim generičkim uređajem, već kako je ipak riječ o nečem malo posebnijem. I stvarno, već po samom pakiranju vidimo kako si je Meizu dao truda. Uređaj dolazi u zasebnoj kutiji koje glumi knjižicu i donosi objašnjenja po čemu je poseban i koje ga tehnologije krase. Uz MX3 dolazi i klasičan AC/DC punjač (5V, 2.1A), te bijeli USB kabel. Meizu inače spada među prvih deset kompanija potrošačke elektronike u Kini, a osnovan je još 2003. u Zhuhaiu. Počeli su kao tvrtka koja proizvod MP3 playere, da bi se prebacili i na pametne telefone koje za njih proizvodi Foxconn.

Meizu MX3 Meizu MX3

MX3 je predstavljen krajem prošle godine, a sada je već spreman i njegov MX4 nasljednik koji će biti predstavljen krajem ovoga mjeseca. Ipak, MX3 tek sada dolazi na naše tržište pa je i to razlog ovoga testa. MX3 je skladno dizajniran uređaj koji s prednje strane donosi Corning Gorilla Glass 3 zaštitu i karakteristično vrlo uzak rub uz bočne stranice ekrana. Cijela je prednja strana crna, dok je druga u ovom slučaju potpuno bijela, a postoje i druge kombinacije. Stražnja je strana zaobljena pa uređaj dobro leži u ruci. S obzirom na 5.1″ ekran nije glomazan, no ipak je potrebno imati veću šaku i duže prste za korištenje samo u jednoj ruci – stoga ga je za puno tipkanja ipak najbolje koristiti s dvije. Kvaliteta izrade uređaja je na visokoj razini i tu nema nikakvih zamjerki.

Osnovne specifikacije

  • Model: Meizu MX3
  • Boja: Crna prednja i bijela stražnja strana (postoje i ostale verzije stražnje strane)
  • Dimenzije i masa: 139 x 71.9 x 9.1 mm; 143 grama
  • Ekran: Kapacitivni TFT LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 5.1″, rezolucije 1080×1800 piksela (412 ppi-a, 15:9 omjer stranica), zaštitno staklo
  • Čipset: Exynos 5 Octa 5410, Quad-core Cortex-A15 @ 1.6 GHz & Quad Core Cortex-A7 @ 1.2 GHz, PowerVR SGX544MP3 GPU
  • Memorija: 2GB; 16GB storage (do 128GB)
  • Operativni sistem: Android 4.2 JellyBean – Flyme 3.0 sučelje
  • Baterija: 2400 mAh Li-polymer
  • Kamere: Stražnja 8 MP, 3264 x 2448 pixela (veličina piksela 1.4 mikro metra), autofocus, LED flash geo-tagging, touch focus,WDR, 1080p@30fps; Prednja 2MP (1080p@30fps)
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (Dual Band, Wi-Fi Direct), Bluetooth v4.0, microUSB v2.0 (MHL), A-GPS (GLONASS), NFC, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop i kompas.

Meizu MX3 Meizu MX3

S hardverske je strane ovo jako dobro potkovan uređaj koji donosi Samsungov Exynos 5 SoC poznat iz Galaxya 4, PowerVR SGX544MP3 grafiku i komotnih 2GB radne memorije. Naš je primjerak bio opremljen sa 16GB memorije za spremanje podataka pri čemu je MX3 ujedno i prvi uređaj na svijetu kojeg je bilo moguće kupiti sa 128GB memorije. Obje su kamere Sonyeve, a ona glavna, stražnja ima 8 megapikselni IMX179 sensor s veličinom piksela od 1.4 μm i F/2.0 otvorom blende. Uz fotografije snima i video materijal u 1080p pri 30 sličica u sekundi. Prednja kamera je rezolucije 2 megapiksela, a video može snimati kao i stražnja – 1080p @ 30 fps. Ergonomski su tipke solidno smještene pri čemu je ona za paljenje na vrhu s desne strane, a “rocker” za jačinu zvuka se nalazi na lijevom boku. Micro USB je na donjoj strani iznad kojeg se na stražnjoj nalazi i glavni zvučnik.

Meizu MX3

5.1″ ekran ima rezoluciju od 1080 x 1800 (odnos stranica je 9:15), s gustoćom piksela od visokih 441 ppi-a (pixel per inch). Kvaliteta slike je vrlo dobra, boje su vjerne, oštrina je odlična, baš kao i kutevi gledanja. Osvjetljenje i kontrast su vrlo dobri, no ono s čime se MX3 malo muči je visoka refleksivnost pa je upotreba pri jakom suncu otežana. Ispod ekrana se nalazi samo jedna Home tipka osjetljiva na dodir pri čemu Meizu i to ne slučajno kopira Apple. Uređaj podržava standardne GPRS, EDGE, HSDPA i HSUPA tehnologije, pri čemu mu je mana nedostatak LTE podrške. Standardno, tu je WiFi po 802.11n standardu, Bluetooth 4.0, NFC i senzori blizine i ubrzanja, žiroskop te kompas. Baterija je Litij polymer kapaciteta 2400 mAh.

Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3

Za sve one koji žele Android, no malo drugačiji, čak po izgledu i osjećaju rada bliži iOS-u, Meizu je stvorio Flyme koje više od samog sučelja i oni ga nazivaju OS-om. Na MX3 dolazi u svojoj 3.0 inačici, a u pozadini svega je Android 4.2.2 (Jelly Bean). OS otključavamo na dva načina, pritiskanjem tipke na vrhu i potezanjem ekrana prema gore ili još lakše, potezanjem prsta s kapacitivne Home tipke na sami ekran. OS zauzima oko 1.93GB prostora, izgledom i načinom rada je vrlo sličan iOS-u, pa tu nema klasične Android “ladice” za aplikacije, nego su one dostupne odmah na Homescreenu. S lijeve i desne strane se nalaze dodatni A i B homescreenovi, a Flyme ima vrlo malo dodatnog softvera pa je “lagan” i vrlo fluidan. Na vrhu se nalazi notification area koji se ne spušta sasvim do dna, a task switcher pozivamo pomicanjem prsta s donje strane ekrana (kao što bi pozivali Google Now koji se na ovom uređaju poziva uz pomoć app prečaca ili widgeta). OS nudi i različite widgete koji se mogu postaviti na dva “bočna” homescreena.

Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3

I premda widgeta nema puno, operativni sistem nudi dosta mogućnosti prilagodbe vlastitim potrebama. Jednako tako, moguće je i promijeniti osnovni izgled dodavanjem novih wallpapera i tema. Aplikacije koje dolaze predinstalirane su vrlo rudimentarne no sve što prosječnom korisniku treba je manje više tu.

Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3 Meizu MX3

Settings meni je uređen tako da je glavni izbornik smješten s lijeve strane, pri čemu se opcije nalaze s desne strane baš kao i njihovi podmeniji. Meni je bogat opcijama i uz dodavanje Google i ostalih računa nudi i svoj Flyme račun. Podešavanje funkcija operativnog sistema je jednostavno, uz cjelokupan dojam kako je korištenje i svakodnevni život s ovim uređajem vrlo lak i zabavan. Flyme tipkovnica je odlična i vrlo je slična Googleovoj.

Meizu MX3 Meizu MX3

Sučelje kamere je bogato opcijama,  a nudi promjenu brzine okidača, ISO-a, balansa bijele boje, korištenje HDR funkcije, različitih preddefiniranih filtera i lokacije. Rezoluciju slika biramo uz pomoć klizača, baš kao i kvalitetu video materijala. Modovi kojima možemo snimati su Automatski, Panorama, Macro, Night, Text, ace Beauty i Light Field. Slike koje proizvodi Sonyev senzor su vrlo dobre kvalitete, sve dok je osvjetljenje adekvatno.