MSI GeForce GTX 1650 Gaming X & Ventus XS OC recenzija
Datum objave 28.08.2019 - Krešimir Matanović
MSI GeForce GTX 1650 Gaming X & Ventus XS OC
MSI nam je na test poslao dvije verzije svojih GTX 1650 kartica – Gaming X i Ventus XS OC Edition. Prva je njihov najjača GTX 1650 kartica, s TwinForzr 7 hladnjakom i najvišim tvorničkim taktovima, a druga je nešto manja i skromnija Ventus XS u OC Edition verziji koja također donosi tvornički podignute taktove u odnosu na referentne. Obje imaju 4 GB video memorije i namijenjene su igranju u 1080p ili 1200p rezolucijama. Kartice smo usporedili s nedavno testiranom Gigabyteovom GTX 1650 Gaming OC, obje smo ih naravno overclockirali i izračunali koliki porast performansi ostvaruju.
Obje kartice dolaze u tvrdim kartonskim kutijama unutar kojih su smještene u još po jednu kutiju, te u ležište od stiro-pjene. Obje su smještene i u antistatičke vrećice, te obje imaju relativno siromašan bundle koji se tek sastoji od medija i kratkih uputa za instalaciju. MSI u svojoj ponudi ima osam GTX 1650 kartica, od kojih su možda najzanimljivije dvije Low Profile koje stanu i u najmanja kućišta. Osim njih tu su još po jedna Gaming i Ventus kartica, te dvije Aero – za svakoga po nešto.
Same kartice se dosta razlikuju po izgledu i izvedbi. Gaming X 4 GB kartica je kao top model veća (245 x 127 x 39 mm), ima veći i bolji TwinFrozr 7 hladnjak kakav viđamo na skupljim karticama, te ima dodatni 6-pinski PCIe Power konektor za dodatno napajanje. Ventus XS OC Edition je puno kraća (177 x 111 x 38 mm), i zapravo prilagođenija manjim kućištima i ugradnji na manje (Micro ATX), ploče. Kvaliteta izvedbe obje kartice je zapravo vrlo solidna i tu nemamo većih prigovora.
TwinFrozr 7 na Gaming X kartici je masivan, izveden je od kombinacije toplovodnih cijevi i tankih aluminijskih limova spojenih u cjelinu. Na njemu se nalaze dva 80-milimetarska TORX Fan 3.0 ventilatora koji imaju i Zero Frozr funkciju, tj. do određene temperature su stacionarni. Hladnjak je iznimno učinkovit i vrlo tih u radu (izmjerili smo oko 37 dBA, što je bilo samo za 1 dBA iznad ambijentalne buke (Meterk MK09)). Grafički procesor ispod njega boosta do 1.860 MHz prema tvorničkim podacima, dok smo mi u GPU-Z logu očitali vrijednosti od 1.935 i 1.950 MHz, na kojima je najčešće. Podsjetimo, TU117 grafički čip na ovoj kartici ima sam 896 shadera, 56 teksturnih jedinica i 32 ROP-a i ne donosi performanse vrijedne pažnje, što smo mogli vidjeti u testu Gigabyteove kartice. Na Gaming X kartici se nalazi 4 GB GDDR5 memorije koja radi na taktu od 2.000 MHz (tj. 8 Gbps) i s GPU-om komunicira putem 128-bitne sabirnice.
Ventus XS OC Edition kartica je manjih dimenzija, nema dodatni napojni konektor i ima nešto jednostavniju napojnu jedinicu. No, ima isti TU117 čip koji boosta do 1.740 MHz, ili kako smo mi u GPU-Z logu iščitali od 1.865 do 1.920 MHz (češće je na malo nižim vrijednostima od 1.900 MHz). Hladnjak na kartici je napravljen od jednog bloka aluminija, a ventilatori na kartici se nešto brže vrte i pri tom su bučniji nego na Gaming X kartici. Izmjerili smo viših 39 dBA, što je već čujno. Video memorije je 4 GB, te radi na istih 2.000 MHz (8 Gbps).
Kartice imaju ponešto drugačije video izlaze – slabija ima jedan Display Port 1.4b, jedan HDMI 2.0b i jedan DVI-D, a jača ima dva Display Porta 1.4b i jedan HDMI 2.0b. Jača ima TDP od 85 W i dodatni PCIe Power konektor, a manja ima 75 W TDP i napaja se samo iz PCIe 3.0 x16 utora. Jača kartica na vrhu hladnjaka ima i osvijetljeni MSI logo, dok slabija nema nikakvo osvjetljenje.
Obje kartice istovremeno mogu slati sliku na tri monitora, maksimalne rezolucije do 7680×4320 pri 60 Hz-a. Kartice standardno podržavaju GeForce Experience, Ansel, G-Sync i NVENC tehnologije. Podržani API-ji su DirectX12, Vulkan i OpenGL 4.6.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
P: HP prodesk 600 G3 mini SFF računalo full maloObjavljeno prije 4 minute
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloObjavljeno prije 5 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 24 minute
PlayStation 5Objavljeno prije 41 minuta
SvataraNovosti
Posljednji dani rasprodaje za Praznik rada! Doživotni Office 2021 Pro već od 35,24 €! Iskoristite najbolju cijenu za Microsoftove licence odmah!
Kolege već koriste XLOOKUP kako bi ubrzali rad s podacima dok ste vi zaglavljeni s ručnim filtriranjem. Dok se drugi opuštaju tijekom blagdana, vješti profesionalci već su iskoristili Godeal24 rasprodaju za Praznik rada kako bi nadogradili... Pročitaj više
Facebook testira "degradiranje" nekorisnog sadržaja
Meta trenutno testira gumb Downvote na nekim računima kako bi smanjila nekorisne komentare na Facebooku. Kada više ljudi pritisne gumb Downvote na komentaru posta, bit će manje vidljiv. Predstavnik Mete rekao je da je za razliku od prethodn... Pročitaj više
FBI nudi nagradu od 10 milijuna dolara za hakersku skupinu Salt Typhoon, navodno povezanu s Kinom
FBI nudi 10 milijuna dolara za informacije o hakerskoj skupini Salt Typhoon – evo zašto je to velika stvar. Američki FBI nedavno je ponudio nagradu do 10 milijuna dolara za informacije koje bi dovele do identifikacije ili uhićenja članova h... Pročitaj više
Huawei tiho razvija moćne AI čipove unatoč pritisku SAD-a
Prema Wall Street Journalu (WSJ), Huawei ubrzava razvoj svojih moćnih AI čipova, s očekivanjem zamjene dijela Nvidijinih vrhunskih čipova. Ovaj potez nastavlja pokazivati otpornost kineske industrije poluvodiča na napore Sjedinjenih Država... Pročitaj više
Zašto sve više zemalja želi zabraniti društvene mreže djeci?
Zabrane dolaze polako, ali sigurno. I ne, nije riječ o nekoj moralnoj panici – ovaj put su zabrinuti znanstvenici, roditelji, psiholozi… i sad sve više i više vlada. Društvene mreže su, kažu mnogi, novi toksin za djecu i mlade – i možda je... Pročitaj više
Sve novosti