Nakon članka o skupom SLI-u, tehnologiji čija je bit kombiniranje rada dviju grafičkih kartica, vraćamo se u mnogo normalnije vode. Ovaj put smo za vas pripremili test dviju tipkovnica koje nemaju ništa zajedničko osim toga da su…ah…tipkovnice. Skuplja tipkovnica nosi brand Microsofta, a riječ je o zadnjoj generaciji Wireless Optical Desktop paketa (tipkovnica + miš). Na Logitechovoj strani stoji mnogo manje glamurozan proizvod – UltraX Flat Desktop. Riječ je OEM tipkovnici čiji je najzanimljiviji feature dizajn po uzoru na tipkovnice prijenosnih računala.

Microsoft Wireless Optical Desktop

Stara je priča da je Microsoft prvo mjesto proizvođača računalnih periferija (pri tom prije svega mislimo na miševe i tipkovnice) prepustio Logitechu. Zašto prepustio? Zato što je evidentno da MS nije imao previše interesa suprotstaviti se konstatnim navalama Logitechovih novih i inventivnih proizvoda. Microsoft je ipak firma čija je primarna orijentacija softver, a kad je Logitech odlučio stvarno "zagristi" u tržište periferija, softverski je gigant jednostavno odstupio sa trona. Premda Microsoft više nije toliko agilan pri izdavanju novih modela periferija na tržištu se već neko vrijeme nalazi treća iteracija poznatog Wireless Optical Desktopa – paket koji se sastoji od bežične tipkovnice i bežičnog optičkog miša.

Zanimljiv dizajn kutije – moguće je isprobati oblik miša

Wireless Optical Desktop v3.0 je jedna od Microsoftovih skupljih kombo tipkovnica. Ako bi je uspoređivali sa nekom od Logitechovih tipkovnica vjerojatno bi je usporedili sa Logitechovim Desktopom LX500/501. MS-ov novi desktop dolazi zapakiran u prilično zanimljivu kutiju čiji su najočitiji feature dva "prozora" preko kojih je moguće vidjeti lijevi dio tipkovnice i miša. Zgodna shema sa ovakvim prozorima je što je prije kupovine moguće isprobati da li vam periferija, konkretno miš, odgovara ruci i načinu držanja ruke na mišu. Istina, tu je plastični filc koji malo "maskira" cijeli doživljaj, ali ovo je i dalje vjerojatno najbolji način isprobavanja oblika miša prije same kupovine.

Arsenal za radni stol

U unutrašnjosti kutije nalaze se tipkovnica, miš, receiver radio signala pomoću kojeg dvije spomenute periferije komuniciraju sa računalom, baterije za napajanje miša i tipkovnice, kratki set uputa za uporabu te CD sa driverima. Priložene alkalne baterije (marke Energizer) nije moguće puniti što znači da ćete ih biti prisiljeni mijenjati tijekom vremena. Njihov stvarni vijek trajanja baterija odnosno sposobnost tipkovnice i miša da konzerviraju energiju nismo bili u mogućnosti isprobati (premda MS tvrdi da traju 6 mjeseci što je uz normalan rad nemoguće). Za to bi bilo potrebno duže korištenje tipkovnice i miša u svakodnevnom radu na što se nismo uspjeli prisiliti. Zašto? Objašnjenje slijedi…