Kao što smo vas već izvještavali, prošli je tjedan od 9. do 12.11 održan INFO restart sajam na Zagrebačkom Velesajmu. Održavao se paralelno sa sajmovima Glazbe, Plesa i Multimedije, Interliber, Zim Ski Show i Inova. Na INFO restartu smo svoj štand imali i mi, a na njemu je PCE tim u sastavu Danijel i Krešo, pokušao demonstrirati ekstremno overclockiranje suhim ledom (smrznuti CO2) i tekućim dušikom (LN2). Ovo je prvi put da smo se službeno pojavili na INFO sajmu u 11. godina postojanja PC Ekspert E-zinea i Foruma. Na PC Ekspert se štandu uz pomoć naših sponzora AMD-a, ASUS-a i Messera overclockirao AMD-ov najnoviji FX-8150, na Asusovoj Crosshair IV Formula ploči. Glavni je overclocker bio kolega Danijel Pavlović a.k.a. Razer, kojem su u raznim danima sajma pomagali i naši vjerni forumaši. Ciljevi u četiri dana izlaganja bili su demonstracija overclockinga, edukacija posjetitelja te naravno postizanje čim boljih rezultata sa FX-8150 procesorom. Otvorenje INFO restart sajma bilo je zakazano 9.11 točno u deset sati, nakon čega su posjetitelji mogli obilaziti štandove tvrtki izlagača.

Mi smo pristigli tik pred otvorenje i postavili štand kako bi prvi posjetitelji dobili dojam onoga što ćemo raditi u naredna četiri dana. Nakon što su pristigli i banneri od sponzira, te gosp. Krešo iz Messera sa plinom štand je dobio svoj finalni izgled i overclockiranje je moglo početi.

Pa dobro ne baš odmah, jer je Danijel najprije ploču trebao izolirati Tekastripom (Gumi kit), Armaflexom (neopren), te krpama za upijanje kondenzata. Cijeli je postupak htjela snimiti i ekipa eHrvatske, pa se početak rada s tekuim dušikom zgog toga malo odužio. Ipak, u ranim popodnevnim satima sve je bilo gotovo i overclocking je mogao početi.

Kao iskusan profesionalac, Danijel je LN2 nalijevao bez posebne zaštite koju je Messer ostavio – zaštitne naočale i rukavice. Ne treba zaboraviti kako je dušik u svom tekućem stanju ohlađen na -196°C i kako baratanje s njim predstavlja svojevrsnu opasnost. Ukoliko bi na duže vremena došao u kontakt sa kožom izazvao bi ozbiljne opekline. Ipak, mi smo s LN2 baratali mnogo puta i bili smo posebno pažljivi.

Nakon nekoliko sati igre i potrošenih 10-tak litara tekućeg dušika ostvarili smo zacrtane ciljeve za prvi dan – prelazak 6GHz sa svih osam jezgri i 7GHz sa samo dvije jezgre FX-8150 procesora. Postigli smo solidnih 7,5GHz sa dvije aktivne jezgre, dok smo svih osam natjerali na oko 6,3GHz. Hardver koji smo pri tome koristili sastojao se od Asusove Crosshair IV Formula ploče sa 990FX čipsetom, G.Skillove odlične radne memorije koja je u stanju raditi na 2.133MHz pri CL8, Thermaltakeovog 1050W Grand napajanja, Asusove Radeon HD6950 grafičke kartice s DirectCU 2 hlađenjem, brzih Deltinih 12cm ventilatora itd. Za nadzor temperature smo koristili digitalni termometar, a mjerili smo i ukupnu potrošnju overclockiranog računala (ovo smo radili samo zadnji dan). Iznenađujuće, no konfiguracija s FX-8150 procesorom je na preko 6GHz sa svim jezgrama uključenim maksimalno trošila oko 600W.

Na slikama iznad možete vidjeti kako ploča i njene komponente izgledaju nakon što se prestane nalijevati dušik i otpuhivati okolni vlažni zrak. Zbog velike razlike u temperaturi dolazi do kondenzacije i smrzavanja pri čemu, moramo priznati, sve izgleda vrlo efektno…

Nekoliko metara od našeg štanda nalazio se ogromni Retro INFO štand s izložbom starih kalkulatora, servera, računala, prijenosnika itd., a ekipa sa Retra je imala sponzora koji im je osiguravao dovoljne dnevne količine osvježavajućeg napitka :) Ipak, taj napitak nije toliko bio osvježavajuć jer nisu imali frižider. S obzirom da smo mi imali aktivne supstance za hlađenje odmah su se sjetili to i iskoristiti. Tekući im dušik ipak nismo dali, no suhi se led pokazao kao odlično sredstvo za brzo hlađenje dotičnih napitaka… 😀

Slike se iznad nadovezuju na ekipu s Retro INFO-a, tj. ljubitelje hardvera koji su se potrudili izložiti svoje "stare" ljubimce kako bi se mi "stariji" podsjetili računala iz mladosti (autor teksta je svoje prvo Basic programiranje odradio na 8-bitnom varaždinskom "Orlu" cca. 1990. godine u petom razredu osnovne škole), a mlađi upoznali s dijelom vrijedne računalne povijesti. Neki su primjerci vrlo rijetki i vrlo vrijedni, a nas su posebno obradovali oni koju su bili funkcionalni i koji su vrtili dobre stare igre. Svaka čast dečkima s Retra!