PowerColor Radeon Red Dragon RX 5500 XT 8GB & Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT 4GB OC recenzija
Datum objave 12.12.2019 - Krešimir Matanović
PowerColor Radeon Red Dragon RX 5500 XT 8GB
AMD i partneri danas predstavljaju mainstream grafičke kartice bazirane na novoj Navi arhitekturi naziva Radeon RX 5500 XT. Druga je to serija kartica na Navi arhitekturi, a smješta se u segment ispod RX 5700 XT i namijenjena je igranju na 1080p rezoluciji. U ovoj recenziji donosimo dvije grafičke kartice, jednu PowerColorovu Red Dragon RX 5500 XT s 8GB memorije, i drugu Sapphireovu Pulse Radeon RX 5500 XT s 4GB memorije. Obje su kartice sličnih dimenzija i tvornički ubrzanih taktova.
Red Dragon RX 5500 XT 8GB kartica dolazi u manjem formatu pa je takvo i pakiranje. Jednostavna kutija od čvrstog kartona, ukrašena je PowerColorovim bojama s jasno istaknutim Red Dragon brandingom. Unutar kutije je kartica odlično zaštićena u kartonskom ležištu i antistatičkoj vrećici. Zanimljivo, PowerColor ne daje zaštitne čepove protiv prašine uz ovu ipak budget karticu. Od bundlea su tu samo kratke upute za instalaciju i korištenje. Ipak, za zadovoljstvo se korisnika brine AMD koji je osigurao Monster Hunter World: Iceborne Master Edition igru i tromjesečni XBOX Game Pass za Gears 5.
Kartica je jednostavno i elegantno dizajnirana s crnim plastičnim pokrovom koji se nalazi na hladnjaku i koji služi i kao nosač za dva ventilatora. Dimenzije kartice su 226 x 135 x 42 milimetra, pa ju možemo svrstati među kompaktnije na tržištu. Unutar sjajnih obruba su smješteni 90-milimetarski ventilatori koji hlade rebrasti aluminijski hladnjak podijeljen u tri dijela i povezan trima bakrenim toplovodnim cijevima. Sam je PCB dug oko 170 milimetara pa je hladnjak duži od njega. Hladnjak je osim na GPU i memorijske čipove u kontaktu i s integriranim MOSFET-ima, pa je cjelokupni sklop vrlo dobro izveden. U radu su ventilatori tihi, a hladnjak je učinkovit jer se kartica u ni jednom trenutku ne zagrijava previše. Izmjerili smo buku od samo 36 dB u radu, dok bez opterećenja ventilatori miruju.
Na stražnjoj se strani nalazi velika aluminijska ploča koja služi kao pasivni hladnjak, ali i za učvršćivanje cijele konstrukcije te prekrivanje hladnjaka straga koji se proteže izvan PCB-a. Na njemu se nalazi RedDragon sticker s karakterističnim zmajem, koji će se lijepo vidjeti kroz prozirno kućište. Kartica je solidno sklopljena, čvrsta je a i korištene su kvalitetne komponente. Jedino smo prilikom opterećenja čuli zavojnice, koje su stvarale onaj svoj prepoznatljivi zvuk.
Ispod haube, tj. ispod centralnog dijela hladnjaka se nalazi potpuno novi grafički procesor baziran na novoj Navi tj. RDNA arhitekturi, čiji su prvi izdanci bile RX 5700 XT kartice. Novi se “mali” Navi 14 GPU “raširio” na 158 kvadratnih milimetara. Napravljen je u TSMC-ovom 7-nanometarskom procesu te broji 6,4 milijarde tranzistora. Sjetimo se GPU na RX580 karticama je imao 5,7 milijardi tranzistora raširenih na 232 kvadratna milimetra. Navi 14 dolazi u konfiguraciji s 22 compute jedinice, ima 1.408 shadera, 32 ROP-a i 88 teksturnih jedinica (TMU). Na PowerColorovoj kartici radi na osnovnom taktu od 1.607 MHz i boost taktu od 1.845 MHz što odgovara i referentnim vrijednostima AMD-a (game takt je 1.717 MHz). Računska snaga je do 5.2 TFLOPS-a. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili da takt pod opterećenjem, u igrama, varira između 1.790 i 1.810 MHz. Teoretski pixel fillrate je 59 GPixela u sekundi, a texel fillrate 162 GTexela u sekundi.
Na kartici se nalazi i 8 GB GDDR6 memorije teoretske propusnosti 14 Gbps, tj. brzine 1.750 MHz. Maksimalna teoretska propusnost preko 128-bitne sabirnice je 224 GB/s. Na kartici se nalazi jedan 8-pinski PCIe Power konketor koji osigurava do 150 W snage, pa ako tome pribrojimo ono što dolazi preko PCIe 4.0 sabirnice ukupna moguća snaga je 225 W. AMD navodi vrijednost Total Board Power od 130 W.
Kartica podržava sve tehnologije kao i jači Navi modeli, a to uključuje i OpenCL, DirectCompute, DirectX 12, Vulkan i OpenGL 4.6 API-e. Standardne su i tehnologije iz Adrenaline softvera, a uključuju Image Sharpening, Anti-lag, Boost, Integer Scaling, Link itd. CrossFire naravno nije podržan.
PowerColor je svoju karticu odlučio opremiti s jednim DVI-I izlazim, jednim Display Portom 1.4, te HDMI-em 2.0b. Standardno je podržan Freesync 2 i HDR. Display mehanizam podržava Display Stream Compression 1.2a tehnologiju, te 4K@240 Hz, 4K@120 Hz i 8K@HDR 60 Hz izlaze i to preko jednog kabela. Novi je multimedijski mehanizam u Naviu prilagođen za streaming – podržava H.264 4K150/8K30 dekodiranje i 4K90 kodiranje (twitch), zatim H.265 4K60 dekodiranje i 4K90 kodiranje, te VP9 4K60 (Youtube) dekodiranje.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 8 minuta
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 14 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 24 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 27 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti