Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Od osam procesorskih hladnjaka koliko trenutno imaju u ponudi, Nemesis je najjači Raijintekov model. Riječ je o aluminijskom hladnjaku dual-tower konfiguracije s bakrenom bazom i per toplovodnih cijevi. Sve skupa je niklano, a toplinu s njega odvode dva velika 140 mm ventilatora. Po ovim specifikacijama ali i po cjenovnom razredu, Nemesis konkurira i najjačim Noctuinim D14 i D15 hladnjacima, pa će biti zanimljivo vidjeti što može protiv njih. Sa Raijintekovim hladnjacima smo se već do sada dobro upoznali preko dvije Danijelove recenzije u kojima je testirao po tri hladnjaka (Rhea, Zelos & Pallas & Ereboss, Themis i Aidos). U kutiji uz dobro zaštićeni hladnjak dolazi set za instalaciju na sve trenutno aktualne Intel i AMD sockete. S Intel strane to su 2011/1366/1156 i 1150, a s AMD AM2, AM3 i svi njihovi derivati. Uputstva za instalaciju i upotrebu su dovoljno jasna, svi bi se trebali lako snaći.

 Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Hladnjak je asimetričnog dizajna, što znači kako je jedan “toranj” malo deblji i masivniji od drugog. Dimenzije hladnjaka su 140 x 130 x 166.5 mm, uz masu od čak 1050 grama. Konstrukcija je vrlo slična Noctuinim D14 i D15 hladnjacima. Pet bakrenih, 8 mm toplovodnih cijevi prolazi kroz bakrenu bazu hladnjaka i penju se u dva tornja čiji su listovi napravljeni od aluminija, a povezani međusobno lemljenjem. Disipacijska je površina na taj način vrlo velika, a termalni otpor materijala iznosi 0.10°C/W. Proizvođač navodi kako je hladnjak u stanju disipirati do 350 W energije. Tornjevi imaju tri mjesta za ventilatore pa je u moguće postaviti još jedan, tj. treći. Na vrhu hladnjaka se nalaze i oznake airflow-a kakvog proizvođač savjetuje, pa su strelice okrenute od debljeg prema tanjem dijelu.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Hladnjak je napravljen kvalitetno i završni sloj nikla je dobar, a za razliku od Noctue gdje je matiran ovdje je vrlo sjajan pa se prljavština više vidi. U to naravno ulazi i vrlo glatka niklana bakrena baza koja ravnomjerno nasjeda na IHS procesora. Hladnjak je vrlo težak pa treba biti oprezan pri instalaciji, a u većini se slučajeva ona obavlja izvan kućišta. Jedino je kod LGA2011 instalacije moguće sve obaviti u kućištu i ona je ujedno i najlakša.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Uz Nemesisa dolaze i dva velika 140 mm ventilatora koji imaju PWM funkciju i broj okretaja im varira između 600 i 1000 u jednoj minuti. Proizvođač navodi kako je protok zraka 70.2 CFM-a, uz pritisak od 0.9 mmH2O pri maksimalnom broju okretaja. Očekivani životni vijek je 50.000 sati, a proizvođač navodi kako je buka koju proizvodi 23 dBA. Po našem mjerenju buka je između 43 i 48 dB u ovisnosti o broju okretaja.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Najlakša instalacija je svakako na LGA2011 ploče i njihove pripremljene navoje, pa je instalacija moguća i unutar u kućišta. U ostalim slučajevima ploča mora biti izvan kućišta jer je potrebno postaviti donji univerzalni (AMD + Intel) plastični nosač. I tu kreću (uvjetno rečeno) problemi. Donja je pločica zbog svoje univerzalnosti bez predinstaliranih vijaka, a nema ni mehanizma koji drže vijke pa ih je potrebno pridržavati s jedne a s druge montirati plastične odstojnike s navojem. Tek kada je to postavljeno, potrebno je montirati poprečne “grede”, tj. nosače za hladnjak. Isto tako, “greda” koja drži hladnjak nije fiksirana pa ju je potrebno pridržavati. Minusi su to koje nećemo previse uzeti za zlo, no ipak ima jedna veca mana kada krenemo postavljati ventilatore. Oni se naime na hladnjak montiraju uz pomoć gumenih čepića koje nije problem uglaviti u rupe s gornje strane, no s donje strane je to prava nauka, pogotovo što je hladnjak naravno već pričvršćen za ploču i prostora za manevriranje je malo. Uz sve to, kako god okrenuli ovaj hladnjak na 2011 pločama vanjskom će ventilatoru uvijek smetati RAM moduli i zbog toga on neće nasjedati kako treba. Isto tako, kod nekih smo LGA1150 ploča čiji su DIMM utori promaknuti bliže socketu primijetili kako je nemoguće okrenuti hladnjak tako da tanji toranj bude na toj strani, no ionako će u većini kućišta situacija biti obrnuta, tj. ispuh okrenut prema stražnjoj strani.