Sapphire R9 290X 8GB Sapphire R9 290X 8GB

AMD je početkom studenog 2014. godine na tržište lansirao R9 290X kartice sa 8GB video memorije koje su trebale biti direktna konkurencija novopredstavljenim Nvidijiim GTX980 karticama. Razlog tome je što nove igre, a pogotovo one koje su „portane“ s konzola troše sve više VRAM-a pa im je u nekim situacijama i na 1440p rezolucijama potrebno preko 4GB.

Sapphire R9 290X 8GB

Potrošnju memorije sa slike iznad smo doživjeli s popularnim naslovom Dying Light koji je nakon sat vremena igre debelo zagazio preko 4GB memorije u rezoluciji 2560 x 1440, a pri Eyefinityu i rezoluciji od 6400 x 1200 mu je bilo potrebno i puno više. Tako smo došli do trenutka kada ima smisla nabaviti ovakvu karticu.

Sapphire R9 290X 8GB Sapphire R9 290X 8GB

Sapphire je u studenom prošle godine predstavio svoj moćni Vapor-X model koji je donio deset faznu regulaciju napona i Intelligent Fan Control koji je donio tiši rad kada kartica nije bila pod opterećenjem. Sada su pak predstavili i jednostavniji (jeftiniji) model Tri-X koji ima manje kompleksnu, šest faznu VRM jedinicu i nema inteligentnu kontrolu ventilatora. Dobro poznati Tri-X hladnjak funkcionira na klasičan način a to podrazumijeva kako se ventilatori stalno vrte. Naravno, pri tom je vrlo učinkovit i tih. Pokrov hladnjaka je aluminijski u narančasto-crnooj, a ispod njega se nalaze dva velika aluminijska hladnjaka kroz koje prolaze bakrene toplovodljive cijevi. Za efikasno odvođenje topline se brinu tri tiha ventilatora. Grafički procesor koji se nalazi na kartici je poznati Hawaii XT sa 2816 Stream procesora, a na ovom modelu radi na 1020 MHz. VRAM GDDR5 memorije je 8192 MB koja kao i na Vapor-X modelu radi na 1375 MHz odnosno 5.5 Gbps efektivno.

Sapphire R9 290X 8GB Sapphire R9 290X 8GB

Video izlazi su isti kao i kod skuplje kartice – dva su DVI-D, jedan HDMI te jedan Display Port. Za dodatno napajanje energijom potrebna su dva 8 pinska PCIe Power konektora, što znači kako je maksimalna količina energije koju kartica može potrošiti 375W. Standardna je podrška za DX12, OpenGL 4.3 i Mantle, zatim HD3D i Avivo HD tehnologije, a overclocking je omogućen uz pomoć Sapphire TriXX aplikacije. Performanse ove kartice su vrlo slične onima kakve smo dobili sa Vapor-X modelom. Dodatno ih je moguće popraviti overclockingom što smo napravili uz pomoć TriXX aplikacije koja se kao i uvijek pokazala odličnom za ovaj posao.