Nitro R9 390 8GB

sapphire_nitro_390_1

Sapphire je sa serijom 300 uveo novi model grafičke kartice koji se proteže od jeftinijih prema skupljim R9 modelima nazvan Nitro. Riječ je o dorađenom sistemu hlađenja u odnosu na starije serije, nešto promijenjenom dizajnu i bojama pa otuda i novo ime. Naravno, Nitro imenovanje nije odabrano slučajno a treba sugerirati kako je riječ o Nitro Charged karticama koje su tvornički overclockiranih radnih taktova. Pakiranje su također grafički izmijenili, ali bundle nije ništa bogatiji od prethodnih serija.

Hladnjak na Nitro kartici je zapravo vrlo sličan onima Vapor-X i Tri-X modelima iz prethodnih serija i riječ je o moćnom aluminijskom hladnjaku, s 10 mm bakrenim toplovodnim cijevima i Vapor-X komorom koja nasjeda na sam grafički procesor. Na vrhu masivnog hladnjaka nalaze se tri ventilatora koji su zadovoljavajuće tihi i učinkoviti s Intelligent Fan Control II tehnologijom koja ih zaustavlja kada je temperatura dovoljno niska. Razloga za većim promjenama hladnjaka nije bilo jer je sistem i na starijim R9 290 modelima radio odlično, a najviša zabilježena temperatura na ovome Nitro modelu je bila 76°C. Jasno je kako je žrtvovana nešto viša radna temperatura za nešto nižu buku.

 

sapphire_nitro_390_2

Grafički procesor kojeg je potrebno hladiti je dobro poznati Hawaii koji je napravljen u 28 nm proizvodnom procesu i koji na površini od 438 mm kvadratnih ima 6.2 milijarde tranzistora. U njemu je 2560 shadera, 64 ROP jedinice i 160 TMU-a. Na ovoj kartici on radi na konstantnih 1010 MHz.

Memorijski podsustav je masivan – čak je 8 GB memorije na kartici što će osigurati učitavanje velikog broja tekstura pri vrlo visokim rezolucijama koje mogu dosezati i visokih 4K. Memorija radi na 1.500 MHz odnosno 6 Gbps efektivno, a komunikacija s grafičkim čipom se odvija putem 512-bitne sabirnice.

Kartica kao i ranije ima jedan Dual Link DVI, jedan HDMI i tri DisplayPort video izlaza. Podržava identične tehnologije kao i R9 290 i tu nema apsolutno ničeg novog. Standardna je podrška za LiquidVR, Freesync, DirectX 12, Eyefinity, CrossFire, a tu je i poznati Dual BIOS. Sapphire se hvali i kvalitetnim komponentama kao što su Black Diamond prigušnice, te 16k satni kondenzatori.

 

Tri-X R9 390X 8GB

sapphire_trix_390x_1

Dosljedno, Sapphire je refreshao i svoj dobro poznati R9 290X Tri-X, malo promijenio boju pakiranja (ostavio isti bundle), promijenio boju hladnjaku i nazvao ga R9 390X 8GB Nitro. AMD im naravno nije dao izbora kad je jedina prava novost u ovogodišnjoj postavi Fury X kartica i njeni derivati. Zato su se u Sapphireu snašli najbolje što znaju kako bi još malo kapitalizirali na novim proizvodima.

Ovdje im Nvidia nije ni pokušala zagorčati život jer je GTX980 u prosjeku i do 1000 kn skuplji a donosi vrlo slične performanse. Pa što onda drugo preostaje nego re-imenovanje starih i još uvijek dobrih modela. 390 i 390X modeli se reklamiraju kao idealni za 1440p gaming, premda će neke manje zahtjevne igre sasvim solidno tjerati i u 4K rezolucijama. Naravno, za kvalitetniji 4K gaming se ipak treba još isprsiti i gledati R9 Fury X ili pak GTX980 Ti.

Nitro je kao što smo rekli ništa drugo nego drugačije obojani Tri-X 8GB iz prethodne generacije dugačak 308 mm i „debel“ 2.2 slota. Naravno, neke su stvari ipak promijenjene pa sada Nitro ima Intelligent Fan Control 2.0. Pokrov hladnjaka je aluminijski u tamno sivoj boji s narančastim detaljima, a ispod njega se nalaze dva velika aluminijska hladnjaka kroz koje prolaze bakrene toplovodne cijevi. Za efikasno odvođenje topline se brinu tri tiha ventilatora (two ball bearing) i njihova već spomenuta inteligentna kontrola koja ih drži ugašenim do određene temperature procesora.

sapphire_trix_390x_2

Grafički procesor koji se nalazi na kartici je također dobro poznati Hawaii XT sa 2816 Stream procesora, a na ovom modelu radi na 1055 MHz. Čip ima 64 ROP jedinice, te 176 TMU-a. VRAM GDDR5 memorije je 8192 MB koja je nešto ubrzana u odnosu na starije serije i radi na 1500 MHz odnosno 6 Gbps efektivno.

Kartica kao i R9 390 Nitro ima jedan Dual Link DVI, jedan HDMI i tri DisplayPort video izlaza. Podržava tehnologije kao što su LiquidVR, Freesync, HD3D, DirectX 12, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Eyefinity, VSR, TrueAudio, CrossFire i Dual BIOS. Kao i kod slabijeg modela ugrađene su kvalitetne komponente – Black Diamond prigušnice i 16k “satni” kondenzatori.