Službeni telefon Jamesa Bonda predstavljen je u rujnu prošle godine, dakle koji mjesec prije Skyfalla. Od tada pa sve do nedavno bio je to flagship smartphone iz Sonya koji je donio Snapdragon S4 platformu, 13 Mpix kameru i 720p ekran. Od tada do danas se mnogo toga izmijenilo kao što ćemo vidjeti u testu Z modela, no i dalje je ovo impresivan uređaj, a pogotovo zbog činjenice da je konačno doživio Jelly Bean update. T dolazi pakiran u klasično dizajniranoj Sony-evoj kutiji sa horizontalnom orijentacijom. Na kutiji će te naći sliku uređaja i par informacija na stražnjoj strani.

U kutiji vas osim uređaja čekaju i punjač, USB kabel za punjenje električnom energijom i prijenos podataka, solidne slušalice te uputstva i jamstveni listić. Uz to, korisnik na raspolaganju ima i nekoliko zamjenskih gumica za slušalice različitih dimenzija. Slušalice ujedno služe i kao antena za FM radio, a kvaliteta i snaga zvuka je vrlo dobra pa će i oni zahtjevniji biti zadovoljni.

Veliki, 4.55" ekran određuje krajnje dimenzije modela T koje su 129.4 x 67.3 x 9.4 mm uz masu od ne malih 139 grama. Ipak, uređaj u većoj šaci vrlo dobro leži zahvaljujući zakrivljenom obliku stražnje strane koja je u ovome slučaju bijela (postoje i crna te srebrna). Gotovo cijelom se prednjom stranom proteže ekran koji donosi on-screen tipke za navigaciju, a ispod njega se nalazi prostor kojeg ispunjava Xperia logo. Iznad ekrana se nalazi Sonyev logo, senzori, zvučnik te front-facing kamera, tj. sekundarna kamera čiji senzor broji 1.3Mpiksela, a moguće je snimanje i video materijala u 720p kvaliteti pri 30 sličica u sekundi. Stražnja strana je fiksna, tj. nije poklopac pa korisnik ne može pristupiti bateriji koja je kapaciteta 1850mAh. To znači kako su se svi utori smjestili na bočnim stranicama. Na dnu stražnje stranice nalazi se zvučnik iznad kojeg je ponovno Xperia logo te Sony Mobile "značkica". Pri vrhu su jedna ispod druge smještene LED bljeskalica i primarna kamera. Leća kamere je zaštićena prstenom uzdignutim iz tijela uređaja kao što je to primjerice kod HTC-ovog One X modela. Senzor kamere broji 13Mpixela ili 4128×3096 piksela u omjerima stranica. Standardna je podrška za Autofocus, Touchfocus, Geo-tagging, prepoznavanje lica i stabilizaciju slike. Video materijal je moguće snimati u 1080p kvaliteti (1920×1080) pri 30 sličica u sekundi uz stalni autofokus, video light, video stabilizaciju.

Veliki ekran dijagonale 4.55" je rezolucije 1280×720 piksela. Riječ je o kapacitivnom TFT ekranu s podrškom za prepoznavanje do četiri istovremena dodira, a od oštećenja ga štiti staklo otporno na grebanje i lom. Uz odličnu 332 ppi gustoću piksela kvaliteta prikaza slike je vrlo dobra, boje su vjerne, a tek su kutevi gledanja malo slabiji uz slabiju čitljivost pri jakom svijetlu. Kvaliteta prikaza slike još više dolazi do izražaja prelaskom sa 4.0.4 verzije operativnog sistema na 4.1.2. i svježijeg izgleda Sonyevog sučelja. Ispod haube nalazi se Qualcommov MSM8260A Snapdragon SoC koji donosi dvojezgreni Krait CPU na 1.5GHz, Adreno 225 grafiku, 1GB radne memorije i 16GB interne stalne memorije. Memoriju je moguće proširiti i microSD karticom kapaciteta do 32GB. Xperia T ima ugrađene Accelerometer, gyro, proximity i compass senzore. T ima Quad-band GSM /GPRS/EDGE podršku, a 3G dolazi s 42.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA brzinama.

Xperia T ima i dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n mrežu s podrškom za Wi-Fi Direct, DLNA i Wi-Fi hotspot, a tu je i Bluetooth po 3.1 standardu s A2DP podrškom. Još jedna zanimljivost je i NFC čip. Near field communication je set standarda zasnovan na RFID-u za pametne telefone koji dozvoljava komunikaciju dva uređaja kada se dotaknu ili nađu u blizini od par centimetara. Osim komunikacije s drugim pametnim telefonima, moguća je i komunikacija s poznatim NFC tagovima koji mogu biti vrlo korisni kod automatizacije pojedinih funkcija. Od ostalih tehnologija tu je i Stereo FM radio podrška s RDS-om, te standardna GPS podrška (A-GPS). Kao što smo već spomenuli Xperia T ima Litij ionsku bateriju kapaciteta 1850 mAh, a proizvođač navodi vrijeme razgovora na 3G mreži od oko 7 sati. Razgledom bočnih stranica nailazimo na popunjenu desnu stranicu koja od dna prema vrhu ima tipke za kameru, kontrolu zvuka, paljenje i veliki poklopac ispod kojega se nalaze microSD i SIMM utori. Nakon očito višemjesečnog testiranja u raznim redakcijama poklopac više ne sjedi kao što bi trebao i očito je kako je riječ o mani u dizajnu. Na lijevoj bočnoj stranici nalazi se samo microSD utor.

Na gornjoj strani nalazimo 3.5 mm jack priključnicu za slušalice koja je stilski oblikovana te lagano uzdignuta od tijela telefona. Na donjoj i gornjoj stranici se još nalaze i dva mikrofona. Vrlo zanimljiva strana ovoga uređaja je i njegova glavna kamera sa Exmor R senzorom od 13Mpix koji uz dovoljno osvjetljenja može proizvesti fotografije zadovoljavajuće kvalitete i video materijal. Ne govorimo naravno o razini kvalitete solidnog fotoaparata no za jedan smartphone kvaliteta je vrlo dobra. S hardverske strane ovo je solidno potkovan uređaj koji prati svoju četverojezgrenu konkurenciju u obliku One X-a ili pak Galaxya S III. Možda nema njihovu sirovu procesnu snagu, no po kvaliteti ekrana i njegovog prikaza slike, kvaliteti izrade (osim poklopca SIM kartice) i kameri dostojan im je protivnik.

S obzirom da je u međuvremenu kako smo Xperiu T dobili na test izašla nadogradnja operativnog sistema u prilici smo bili isprobati kako funkcionira na dvije verzije Androida. S ICS-om je radio apsolutno glatko i bez ikakvih problema, što se na sreću nastavilo i s Jelly Bean nadogradnjom. Ipak, sa 4.1.2. je stiglo u novo dizajnirano sučelje koje je donijelo novu svježinu. Osim novog lockscreena koji je donio nove načine otključavanja, promjene su zahvatile i ostatak aplikacija, dok je primjerice homescreen ostao nepromijenjen.

Na prvoj slici vidite izbornik aplikacija kakav je bio u 4.0.4., dok su promjene na 4.1.2. vidljive na druge dvije slike. Po našem mišljenju novi izgled s okvirom donio je mrvicu veću preglednost, a novi je način organizacije homescreenova intuitivniji od staroga. Timescape nije doživio promjene baš kao ni Sonyevi Walkman, Albumi i Filmovi widgeti.

Kozmetičke promjene zahvatie su i zapisnik poziva, imenik i poruke. Korisne aplikacije kao što su Xperia Link, Wisepilot, Select, SmartConnect, TrackID i dalje su tu. Izbor pozadina a moguć je između statičkih slika i animiranih pozadina. Tema je osam – Silk, Xperia, Sapphire, Emerald, Amber Ruby, Amethyst i Quartz, a personalizacija je moguća i širokom izborom zvukova koji prate pojedine akcije.

Uz 4.1.2. nadogradnji došla je i ClearPhase tehnologija uz već prisutnu xLoud. xLoud softverski poboljšava glasnoću internog zvučnika, a ClearPhase automatski prilagođava kvalitetu zvuka osluškivanjem pozadinskih zvukova putem ugrađenog gornjeg mikrofona. Uz solidne hardverske specifikacije, Xperiu T sada s novom nadogradnjom prate i dobra softverska rješenja pa će još dugo vremena ovaj uređaj ostati svijež i primamljiv velikoj većini korisnika. U slobodnoj se prodaji ovaj uređaj kreće oko 3.800 kuna što nikako nije malen iznos no za ono što pruža je opravdan. Trenutno je konkurencija u obliku One X-a i Galaxya S III nešto skuplja pri čemu je X oko 4.000 kuna, a S III oko 4.200 kuna pa je time Xperia T u boljem položaju.