Uvod

Tvrtka Thermatake nas je tijekom godina svojim proizvodima znala oduševiti, ali i razočarati. Samim time testiranje hardvera kojeg potpisuju Thermaltakeovi inženjeri nikad nije dosadno – uvijek su moguća iznenađenja. Iz svoje goleme game, Thermaltake nam je ovaj put poslao par modularnih napajanja, a za početak ćemo pregledati jeftinije – model Smart SE 730W.

 

Thermaltake Smart SE 730W

Smart SE 730W diči se snagom od 730 vata i te navodno brončanom značkicom efikasnosti na kojoj piše 87%. Na službenim stranicama tvrtke prikazan je i detaljan graf koji kaže da je efikasnost od 87% dostupna pri 50-postotnom opterećenju dok je na 20-postotonom opterećenju efikasnost od 85%, a na 100-postotnom 82%.

Potencijalni problem s ovom značkicom je to što nije riječ o službenoj 80PLUS značkici već o Thermaltekovoj značkici koja je dizajnirana tako da izgleda kao 80PLUS značkica. Stari prljavi trik braće Tajvanaca, ali što je, tu je. Veseli nas ipak što deklarirana efikasnost napajanja zadovoljava, pa i nadmašuje zahtjeve 80 PLUS Bronze certifikata.

Smart SE 730 isporučuje se nešto bogatijem pakiranju koje osim napajanja i modularnih kabela sadrži torbicu za čuvanje kabela koje ne koristimo, kabel za spajanje na gradsku mrežu, vijke za montažu napajanja u kućište te nekoliko plastičnih vezica namijenjenih organizaciji kabela u kućištu.
Dimenzije napajanja su 150 x 86 x 160 mm (širina x visina x dubina) što će reći da je 10 mm dublje u odnosu na standardna ATX napajanja.

Modularni kabeli ovog napajanja vrlo su praktični za korištenje jer su plosnati odnosno pojedine žile kabela spojene su zajedno pomoću njihove izolacije. Plosnate kabele je mnogo lakše sprovesti iza matične ploče i općenito skriti u kućištu.
Što se tiče ponude kabela, situacija je sljedeća:

  • Dva PCIe kabela s po dva 6+2 konektora
    • 450 mm + 150 mm
  • Dva kabela s po tri SATA konektora
    • 450 mm + 150 mm + 150 mm
  • Jedan molex kabel s tri konektora i floppy konektorom
    • 450 mm + 150 mm + 150 mm + 150 mm

Sasvim solidna ponuda ako se nas pita i zapravo više nego dovoljno za većinu korisnika. Treba napomenuti kako su svi konektori crni, osim crvenih konektora na PCIe kabelima koji su tako označeni kako bi znali gdje ih spojiti na napajanju. Možda ne bi bilo loše da floppy konektor nije fiksiran na kabel s molex konektorima, no kako je riječ o modularnom napajanju, to nam osobito ne smeta.

Kao što vidimo na fotografiji, konektori kojima kablove spajamo na napajanje nalikuju PCIe konektorima od 6 (SATA, molex) i 8 pinova (PCIe). Smart SE 730 raspolaže i s fiksnim kabelima koji prate jednak dizajn kao modularni kabeli – to su 550-milimetarski ATX kabel te 550-milimetarski EPS kabel.  S obzirom na to da se kabeli danas obično skrivaju iz nosača matične ploče, bilo bi dobro da je EPS kabel nešto dulji – recimo 650 mm.

Napajanje hladi 140-milimetarski ventilator zaštićen s klasičnom rešetkom. Brzina mu je automatski regulirana, s maksimumom na 1.900 rpm. Tijekom rada generira određenu razinu buke, pogotovo pri višim višim opterećenjima tako da će u ovom aspektu zadovoljiti većinu korisnika, no ne i ljubitelje praktički potpune tišine.

Specifikacije napajanja nalaze se na velikoj naljepnici koja prekriva širi bok. Tu vidimo da na unificiranoj 12-voltnoj liniji Smart SE 730 nudi maksimalnih 57 ampera. 3,3-voltni i 5-voltni vod su ok balansirani te nude maksimalne struje od 22 i 20 ampera.