Toshibino će te pakiranje izdaleka prepoznati po karakterističnoj bijeloj boji s crvenim elementima. Prijenosnik je unutar kutije adekvatno zaštićen u mekoj vrećici te stiro-pjeni, a uz njega u će te dobiti i AC/DC punjač (19 V, 3.95 A), upute za korištenje, garantni listić te brza uputstva za pokretanje. Toshiba na pakiranju ponosno ističe i svoje softverske partnere, čije proizvode možete naći na prijenosniku. Tu su tako između ostalih, Nero, Skype, Microsoft, eBay itd. Kada smo testirali Sattelite, veliku smo zamjerku imali na količinu instaliranog softvera koji je gušio rad prijenosnika pa se nadamo kako na ovome to ipak neće biti slučaj.


(Š x D x V), a masa mu je oko 2.5 kg. Na donjoj se strani nalaze poklopci za pristup unutrašnjosti. Nadodati je moguće još radne memorije (uz postojećih 4 GB, preporučljivo je dodati još 4 GB za dual-channel konfiguraciju), utor za WWAN, a tu je i priključak za Toshibin Port Replicator II. Baterija je klasična Litij-ionska sa šest ćelija, kapaciteta 66Wh (5700mAh). Autonomija bi po proizvođačevim navodima trebala biti vrlo velika, a to ćemo svakako provjeriti.

Specifikacije:

  • Model: R850-124
  • Boja:
    Crna
  • Ekran:
    15.6",
    1366×768, Toshiba HD zaslon visoke svjetline bez odsjaja u formatu 16 : 9 i s pozadinskim LED osvjetljenjem
  • Procesor i Čipset: Intel Core i5-2520M, 2.5GHz (3.2GHz Turbo), 3MB L3 cache, QM67
  • Grafička kartica:
    AMD Radeon HD6450, 1024MB GDDR3, HyperMemory
  • Radna Memorija: 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24)
  • Tvrdi disk: Toshiba MK5061GSYN, 500GB
  • Optika: DVD-Writer (DVD-RAM/±R/±RW)
  • WLAN, LAN i WWAN: Ethernet Gigabit (
    10BASE-T/100BASE-TX/1000BASE-T
    ), WiFi 802.11 b/g/n, Mobilna širokopojasna 3G veza (Ericsson F5521gw) –
    UMTS/HSPA pri 2100 MHz te četvero-pojasni GSM/EDGE pri 850/900/1800/1900 MHz
    , UMTS/3G (HSDPA 14,4 Mb/s, HSPA Evolution 21 Mb/s / HSUPA 5,76 Mb/s)
  • Bluetooth: Bluetooth 3.0
  • Eksterni portovi: DC ulaz, 1 x RJ-45, 1 x eSATA/USB 2.0 s podrškom za USB Sleep-and-Charge, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0,
    1 x mikrofon/slušalice,
    1 x čitač multimedijalnih kartica
  • Baterija: 6 ćelijska Li-ION baterija, 11.1V, 5700mAh (62Wh)
  • OS: Windows 7 Professional 64-bit
  • Oprema: Web kamera 2.0Mpix
  • Masa: 2.5 kg
  • Dimenzije (mm): 379,0 x 252,0 x 20,8 (prednja strana) / 25,4 (stražnja strana)
  • Garancija: 36 mjeseci

 

S hardverske strane vidimo kako je ovo tipičan Sandy Bridge prijenosnik, sa dovoljno snažnim dvojezgrenim (4 threada), i5-2520M procesorom koji radi na 2.5GHz, što uz pomoć Turbo tehnologije "skače" na 3.2GHz dok god procesor radi unutar TDP-a od 35W. Da je punokrvni SB pokazuje nam činjenica da podržava Quick Sync. Procesor "leži" na matičnoj ploči s Intelovim QM67 čipsetom, a na njoj se također nalazi i AMD-ova HD6450 grafička kartica s DX11 podrškom i 1GB DDR3 memorije. Ugrađeno je 4GB DDR3 radne memorije brzine 1333MHz koja radi u single channel modu, a za trajno spremanje podataka brine se Toshibin 500GB SATA II disk. Ostatak bogate opreme R850 prijenosnika ste vidjeli u specifikacijama, a mi nastavljamo s opisom.

Tipkovnica je mat crna "popločena" pune veličine, s 10-znamenkastom numeričkom tipkovnicom. Ima ukupno 102 tipke, na veličinu kojih nemamo posebnih zamjerki. Kvaliteta tipkovnice i njena ergonomija su vrlo solidni, no ipak nam se za dugotrajniji rad više svidjela tipkovnicama Lenovo Y570 prijenosniku. Toshiba sa Tecra poslovnom serijom donosi i DualPoint touchpad/trackpoint sistem po uzoru na Lenovo/IBM. Ovaj nam se detalj svidio jer smo navikli na korištenje trackpointa koji je ipak precizniji od touchpada. Tipke za oba načina rada su dobre, a između lijeve i desne za touchpad se smjestio i čitač otisaka prstiju – neizostavan detalj u poslovnoj klasi. Ukupno gledajući, Toshiba je odradila solidan posao s tipkovnicom i pokazivačkim uređajima, pa će tek oni najzahtjevniji i koji puno pišu i rade na prijenosnicima moći pronaći ergonomske mane.

Prva slika pokazuje detalj na lijevoj strani prijenosnika, sa kromiranim nosačem ekrana, lijevim zvučnikom (24-bitni stereo zvuk, no zvučna kulisa koju stvara nije impresivna), kromiranom tipkom za paljenje i namjenskim Toshiba tipkama.
Nosači ekrana su solidnog otpora, no nekako su slabije čvrstine pa ekran ima malo hoda u svim položajima, no to ne znači da će se jako njihati ukoliko prijenosnik selite s jedne pozicije na drugu. Zatvoren, ekran je čvrsto pripijen uz tijelo i s te strane nosači odrađuju svoj posao korektno. Na drugoj slici izbliza možete vidjeti Toshibin "trackpoint" koji je hrapav za što bolji grip, no s prijenosnikom ne dolaze zamjenski kao kod Lenova primjerice. Tipke trackpointa su ugodne za rad, a iznad njih se nalazi malena tipka za odabir načina rada.

Na bokovima se kao i uvijek nalaze utori za proširenja, vratašca za optički uređaj ispušni sistem i slično. Na lijevoj se strani (gledano naravno sprijeda), prvi nalazi čitač multimedijalnih kartica s podrškom za SD Card do 2 GB, kartice miniSD/microSD Card s prilagodnikom do 2 GB, kartice SDHC Card do 32 GB, kartice Memory Stick do 256 MB, kartice Memory Stick Pro do 16 GB, kartice MultiMedia Card do 2 GB te kartice xD-Picture Card do 2 GB. Do njega je jedan jedini USB 3.0 utor, zatim DisplayPort te VGA izlaz. U nastavku je ispušni sistem hlađenja prijenosnika, čiji se ventilator pri visokim opterećenjima dosta čuje, a na kraju je DC ulaz. Na desnoj se strani nalaze ulaz za mikrofon s utičnicom za slušalice, dva USB 2.0 utora, jedan eSATA/USB2.0 kombo utor (USB Sleep-and-Charge), zatim optički uređaj i na samom kraju RJ45 LAN konektor. Optički uređaj podržava zapis brzinom 24x na CD-R, zatim 4x na CD-RW, 10x na HS CD-RW, 16x na US CD-RW, 8x na DVD-R, 6x na DVD-R (dvoslojni), 6x na DVD-RW, 8x na DVD+R, 6x na DVD+R (dvoslojni), 8x na DVD+RW i 5x na DVD-RAM medije.

Ekran je kao što ste vidjeli u specifikacijama dijagonale 15,6", a riječ je o TFT LCD-u rezolucije 1366×768 s LED pozadinskim osvjetljenjem U okvir iznad ekran integrirana je VGA web-kamera s ugrađenim mikrofonom. Sam je ekran u prosjeku klase što se prikaza slike tiče, dok su mu kutevi gledanja vrlo loši. Već i pri malom pomaku od idealnog kuta slika postaje lošija i neraspoznatljiva. Prikaz boja i preciznost su solidni (za jedan TN), a pozadinsko LED osvjetljenje je ravnomjerno raspoređeno uz slabiji izboj po rubovima (primjetno u tamnim prostorijama). Sve u svemu, ekran je nažalost najlošiji dio prijenosnika, s jednom pozitivnom stvari – nije glossy.

Sa softverske strane priču otvaramo operativnim sistemom, koji je u Microsoftovoj režiji – Windows 7 Professional. Uz to tu je i sijaset Toshibinog softvera koji nažalost usporava čitavu priču. Prijenosnik prodiše punim plućima tek kada se nekoliko aplikacija deinstalira ili onemogući njihovo pokretanje s operativnim sistemom. Od Toshibinog softvera tu su monitor s Bluetooth vezom, program za stvaranje diskova, korisnički priručnik, uslužni program za lozinku nadzornika, Toshibina pomoć, pomoćni softver fotoaparata Chicony, Toshibina tehnologija prepoznavanja lica, Toshiba Value Added Package (Toshiba Power Saver, Toshiba Zooming Utility, Toshiba PC Diagnostic Tool, Toshiba Flash Cards, Toshiba Components Common Driver, Toshiba Accessibility, Toshiba Button Support), McAfee Internet Security (sadrži besplatna internetska ažuriranja tijekom 30 dana), igraća konzola tvrtke WildTangent, Toshiba Photo Service, Toshiba Recovery Media Creator, Nero BackItUp i Burn Autobackup Essentials, Skype, Alatna traka i mogućnost pretraživanja tražilice Bing, Amazon, Microsoft Word i Excel ograničene funkcionalnosti (s oglasima), Toshibin reproduktor videozapisa, Nero Multimedia Suite 10 Essential, Connectivity Doctor, ConfigFree, te Toshibini uslužni i upravljački programi.