View Single Post
Staro 26.04.2009., 19:18   #72
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,550
Citiraj:
Autor svebee Pregled postova
upravo pronalazim načina za to
Barem je to najmanji problem, vjeruj mi...

Da imam slobodnog vremena kao prije 5 godina ali i jednako love kao i sada, ne znam gdje bi mi bio kraj.

Citiraj:
ja mlad i neiskusan trebam neke smjernice od kuda krenuti?
Steta sto nisi mlada i neiskusna...

Od kuda krenuti? To ovisi o tome sto za zanima. Koliko vidim, ti si tehnicar za racunalstvo? Ne znam kakav ti je program, no predpostavljam da ste vise usmjereni na arhitekturi racunala i softver?

Ako je tako a to te zanima (zato si valjda i upisao taj smjer?), tu barem nije problem. Pocni od najnizeg nivoa - prouci assembler za tvoju omiljnu arhitekturu; kreni malo specificnije, pa prouci x86 assembler i slozi vlastiti "OS", kreni malo dalje pa vidi kako te interesiraju visi programski jezici - prouci neki kompajlerski ili skriptni jezik...

U svakom slucaju, stogod radio, po meni, najbitnije je da imas ideju...

Citiraj:
ovaj CISCO (tj. certifikati) je prilicno pravocrtan, ides na predavanja, ucis/strebas, radis na opremi, imas knjige, polozis ispit, ide drugi semestar itd. - polozis CCNA. ides na CCNP i tako dalje...i nema previse mudrovanja.
..., pa da se nadovezem na prijasnje nedovrsenu recenicu - iii, sto onda?

Polozis CCNA, ides na CCNP, dodjes u CCCP pa postanes glavni u CK?

Ako planiras uciti nesto samo zato da bi "imao dobar posao", zato jer se to "dobro platja" ili jer je "jako trazeno", promasio si profesiju. Trazeni su i baustelci, posao je gotovo zagarantiran, mjesalica i lopata nisu bitno evoluirali u zadnjih 200 godina a platja je ista. Da ne spominjem friski zrak, seksi misice i slicno.

Ovo me podsjeca na pricu mojih kolega na faksu; svi ce oni zavrsiti faks, imati (nesumnjivo, obzirom na faks) dobar posao, i onda... I onda sto?

Da odem na totalno drugu stranu - pogledaj ovo.

Tip je slozio racunalo (CPU) od 200njak TTL chipova. Pogledaj linkove koje sam ti dao. Tamo ljudi rade MP3 playere (kojih ima za 100kn, vjerojatno boljih) i jos sto cuda. Zasto je to bolje od CNxyz? Zato sto ce tip takve osobe uzeti Cicko, M$ ili neku desetu dokumentaciju i napraviti od nje sto god treba...

Mozda si jos premlad da se opterecujes s takvim stvarima, ali ovakvo nesto mi se cini kao promasena investicija. Pogledaj linkove koje sam ti dao i mozda ces skuziti point - ako nisi poltron te si iole inventivan, ici bez cilja u poduhvate certifikacije bilo cega je suludo i promaseno. Pogotovo ako se baziras na IT-u, gdje se certificiraju osobe koje ne znaju ohmov zakon, osnovnu fiziku ili koliko bajt ima bitova. U praksi, posao koji oni obavljaju moze malo bolji trained monkey (bez uvrede). Nedavno mi je ispricana anegdota o FER-ovoj top studentici sa 5.0 prosjekom koja je jedan od vodecih M$ strucnjaka na ovom podruciju (bez zajebancije), a maltene ne zna upaliti kompijuktor.

Nebrojeno puta su me osudjivali zbog elitistickog pogleda prema modernom IT-u. Jos uvijek drzim da osoba koja nema osnovno tehnicko obrazovanje nema sto raditi za racunalom, osim u slucaju ekskluzivnog tipskog rada (navodno su stanovite sluzbenice krajem 70ih strikale tekst u emacsu brze nego inzenjeri koji su ga stvarali).

Citiraj:
dok za shvatiti samu srz problema kako kazes, nema knjige (valjda ), vodiča ili ti tutoriala. znam da ne mogu dobiti upute tipa "pročitaj knjigu tu i tu, pogleda vodič taj i taj" ali nešto čime se početi baviti, kako krenuti? detaljno pročešljati navedene linkove?
Kao sto rekoh - dok imas ideju, sve ostalo je pitanje izvedbe.

Ako si poltron - ides na tecajeve i nadas se da ce te neki milostivi poslodavac zaposliti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote