View Single Post
Staro 20.02.2023., 22:44   #124
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,868
Čačkam malo mečku i stavio Pihole na Tailscale tako da raštrkani mobovi i dva domaćinstva mogu uživati u blagodatima bez reklama i kad nisu doma. Pa sam malo mjerio...

Pihole je na RPI 2W na žici spojen na VDSL 250/50. Treba oko 39-59ms da mi odgovori iz cachea (!) ako mu pristupam sa udaljene lokacije preko 4G neta. Nemam opciju testa preko fiksnih interneta, vjerojatno bi bilo ~10-15ms manje. Ovo bi možda bilo najbliže nekom testu kada je Pihole na VPS-u i kada se npr koristi Wireguard - iako je zapis u cacheu, neka latencija mora postojati.

Dvije-tri o setupu koji se razvijao s vremenom (brzo to krene jednom kada Pihole padne ):
Na dvije lokacije su po dva fizička Piholea u master/backup konfiguraciji iza virtualnog IP-a (keepalived). Taj VIP se koristi kao DNS za lokalnu mrežu i tako je funkcioniralo sve ovo vrijeme. Jedan Pihole padne, drugi ga zamijeni, sve se odvija iza virtualnog IP-a bez da korisnik išta primjeti.

Da ne stoje besposleni, za Tailscale sam iskoristio dva komada ovih backup Piholea - po jedan sa svake lokacije za slučaj da na jednoj lokaciji nestane struje.

Tu je i mali "problem". Do sada je GravitySync radio sinkronizaciju samo lokalnih Piholeova na lokaciji. Razlog - vrtio sam drukčije setupove za obje lokacije - roditeljima sam dosta toga blokirao itd. Sada bi trebao syncati sva 4 Piholea i naći neki kompromis. Nažalost Tailscale ne može forsirati jedan DNS naspram drugog već ih koristi simultano.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote