View Single Post
Staro 10.01.2024., 06:21   #14
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
Audio codec nema veze a AV1. Sve ionako trpaš u MKV kontejner pa možeš napraviti čušpajz kakav god hoćeš.
Problem s AV1 je što većina uređaja još uvijek nema hw decoding (TVi, mobiteli, tableti....) a tek posljednje dvije generacije grafulja podržavaju hw decoding. Zbog toga IMO još uvijek nema smisla kompletno prelaziti na AV1. Storage je jeftin a razlika u usporedbi s HEVCom nije tako velika. End user se ionako ne mora sekirati sa patentima i licensingom zbog čega Google i svi drugi polako prelaze na AV1.
AV1 je budućnost. Kad svi budu imali AV1 HW decoder onda će on u potpunosti zamijenit sve ostalo.

Meni je server dovoljno brz da može SW decoding napravit. Od klijenata najbitniji TV (samsung s90C) ima HW decoder. Na ostalom (tablet, mobiteli ne gledam filmove jer ne vidim smisao).
AV1 ima znatno bolju kvalitetu od H265, pogotovo na manjim bitratima.
S gađenjem prezirem mehaničke diskove, i imam terabajte SSD i nikad mi ni jedan nije krepao, dok su mi mehanički rikavali stalno i zbog lijenosti i gluposti sam gubio važne stvari.

Sad dolazi vrijeme da se riješim i tih zadnjih mehaničkih diskova i stavim sve na SSD, no i dalje su skupi pa zato gledam AV1 da kompresiram to što imam i mehaniku stavim di je odavno mjesto, u smeće.
markecSMB je offline   Reply With Quote