View Single Post
Staro 09.04.2024., 17:12   #3131
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,393
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Slično kao ja sa Alpine Linux-om - koji preporučam svima! Distribucija je poznata kao defacto distribucija za containere, ali IMO odlična je i za servere - već godinu dana sve radi kao podmazano.

musl je jednostavniji od glibc i time ima manji attack surface, "apk" package manager je brži od bilo kojeg package managera s kojim sam radio (apt, pacman, dnf...), i nema systemd hobotnice nego se bazira na OpenRC.

Postoji više brancheva sa paketima, jedan je "edge" kao bleeding edge / rolling release, dok su verzionirani branchevi (trenutno 3.19) stable.

I van svakog standarda i time neinteresantan za Enterprise i "Enterprise like" namjene. Ako sam se nekaj naucio u 20 godina iskustva na Linuxu - experimentiranje sa distrama koje nisu "mainstream" je gubljenje vremena. Nije da nema interesantnih rijesenja ali dugorocno uloziti vrijeme u nesto sto ni sam dev ne moze kak spada razvijat (nisu svi Patrick Volkerding) , nema nikakav support (ili traljav) - nema smisla. To je problem modernog Linuxa sto svi strikaju svoje umjesto da se ujedine na par glavnih distri i to odrzavaju kak spada. Svaki idiot se sjeti svoju distru skalupit a rijetki iz hibi projekta uspiju kreirat hvalevrijednu distru koja godinama dokazuje kvalitetu i stabilnost. Jednom rijecju - ili Debian ili Red Hat. Ak nisu te distre (ili bar nekaj usko bazirano) - ne petljam vise jer nemam apsolutno nikakav benefit od toga. Osim povremenih eskapada u Arch branch Lijepo je tu i tamo sprobat nekaj novog i vidjet kaj je moguce i super kome pase za po doma tak nekaj ali - vrijeme je novac koji da sam tad bio pametniji bih ulozio u koristenje standardnog OS-a i koristenje standardnih rijesenja kojima bih imao vise benefita (i suskavaca u zepu).
tomek@vz je online   Reply With Quote