View Single Post
Staro 19.03.2003., 10:54   #20
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,977
Citiraj:
Originally posted by miato
Al nemaju li sva (novija) pojacala i slicne stvari neki limit da se nakon odredene tocke same ugase da bi sprijecila stetu sami sebi?
točno. imaju. ovaj moj technics isprobano ima. naime, bio je jedan tulum i vlasnik zvučnika koji su bili spojeni na njega (95W/190W ručni rad - samogradnja) je bio bahat i nafrljio ga je do kraja. i to je deralo sve dok nije baseve na receiveru pogignuo do kraja. basevi su se čuli dosta jako i podrapano. par sekundi poslije se receiver ugasio, a mi smo našnjofali istovremeno smrad skurene elektronike.

pojačalo izgori ako nema zaštitu od preniskog otpora na izlazu. ako zvučnik ima prenisku impedanciju u odnosu na pojačalo, izvući će prejaku struju iz njega i mnogo jače će se grijati čak i kod tihog slušanja. ja si na svom technicsu mogu prilagoditi impedanciju zvučnika. a zvučnik par izgori ako ga pojačalo potjera puno preko sinusne snage (obično).

također, u specifikacijama mog pojačala piše da na 100W snage na 6ohma daje 0.05% harmoničkih izobličenja. NO TO NIJE MAXIMALNA SNAGA! može i više, ali su izobličenja onda puno veća. negdje sam našao na netu test - maximalno daje 139W na 6ohma, ali uz izobličenja preko 1%. Na 2ohma DAJE 260W maximalnih!!!

Zvučnik od 8ohma NEMA 8ohma impedanciju, već mu impedancija varira ovisno o frekvenciji zvuka! To mu je SREDNJA impedancija.

Poja preporuka je da uzimate zvučnike sa većom impedancijom, jer manje opterećuju pojaćalo. Gubite malo na ukupnoj snazi, ALI... izvlače mnogo manje snage iz pojačala, pojačala se manje griju i više se ponašaju kao naponski izvor, a ne kao strujni i takvo pojačalo i zvučnici dulje traju.

Već sam previše napisao. Nadam se da ste sad nešto naučili o svemu tome i da sam vam pomogao oko toga.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote