X-bit Labs je testirao Chaintechovu VNF4 Ultra VE ploču, gdje VE znači - “Value Edition”. Ploča je bazirana na NVIDIA nForce4 Ultra chipsetu i podržava AMD-ove Athlon 64 S939 procesore. Opremljena je sa 4 DDR400 memorijska slota, ima 4 Serial ATA-300 kanala (sa RAID podrškom), osam kanalni zvuk i Gigabitni LAN (ActiveArmor i NVIDIA Firewall 2.0). S obzirom da ova ploča cilja na jeftinije tržište nema pretjerano velik bundle. Kao overclocker ima dobar potencijal, a ono što je zanimljivo je da ne želi POST-ati kada se u BIOS-u podesi brzina sabirnice iznad 221MHz, dok pomoću ClockGen programa iz Windowsa ide do 237MHz (5xHT), te 292MHz (4xHT) i 305MHz (3xHT). Ploča ima sasvim solidne performanse i dobro se nosi sa uspoređenima EPoX 9NPA+ Ultra i MSI K8N Neo2 Platinum pločama. Najveća zamjerka ide lošem i "sirovom" BIOS-u, no to je stara Chaintechova boljka. Sve u svemu ploča nudi dosta za malo novaca.
Microsoft planira svoje 64-bitne Windowse predstaviti 29. travnja. Radna verzija bi trebala izaći već u ožujku, malo prije završne faze printanja kutija i štampanja CD-a WinXP-a 64. Nekako u to vrijeme i Intel će biti spreman sa svojom linijom 64-bitnih procesora, uključujući i 64-bitne Celerone. Po ovome bi se moglo zaključiti da je bilo dogovora na relaciji Microsoft - Intel, ali se radi samo o slučajnosti. No kako bilo, vlasnici AMD-ovih 64-bitnih procesora konačno će dočakati svoj OS.
Na ExtremeTech-ovom testu Dual Layer pržilica našlo se 6 retail proizvoda, i to redom - AOpen DUW1608-ARR, ASUS DRW-1604P, Memorex DLRWL1-F16, Pioneer DVD-A08XL, Samsung TS-H552B i Sony DRU-710A. Testovi pokazuju kako Asusov i Pioneerov model (gotovi isti proizvodi) imaju odličan "transfer rate", ali zato im je "seek time" najlošiji. Memorex je solidan proizvod koji po se po ničemu ne ističe, dok je AOpen-ova pržilica najlošija na testu. Kao ukupni pobjednici testa su se pokazali Samsung i Sony, sa svojim uređajima. Samsung nudi slolidne performanse za vrlo nisku cijenu, dok je Sony-ev DRU710A sa svakom novom revizijom firmwarea sve bolji i bolji. Dakle izbor je ostavljen nama, još samo da padnu cijene Dual Layer medija.
AMD će ove godine proizvodnju svih Semprona prebaciti na Socket 754 izvedbe. 3300+ model izlazi u prvom tromjesečju ove godine, a proizvođači matičnih (ASRock među prvima) već imaju BIOS update za podršku ovom procesoru. Također je najavljen i 3200+ model u S939 izvedbi, a u ožujku se očekuju i demonstracije "dual core" procesora, od kojih će najveća biti na ovogodišnjem CeBIT-u u Hannoveru.
AMD će za sljedeću generaciju svojih procesora koristiti Socket M2 platformu, dvije godine nakon predstavljanja S939, 2006. godine je vrijeme za zamjenu. Socket M2 AMD je namijenio kako najjačim, mainsteream tako i najslabijim procesorima, koji će svi biti proizvedeni u 90nm SOI procesu. Procesori će imati kodna imena Windsor, Orleans i Manila. Windsor je nasljednik Athlon 64 FX i najjačih Athlon 64 procesora i biti će dual core, imati će podršku za DDR2, kao i sigurnosne i virtualizacijske sposobnosti u obliku Presidio i Pacifica tehnologija. Orleans, nasljednik mainstream Athlon64 procesora će također imati DDR2 podršku i Presidio i Pacifica tehnologije, dok će Manila zamijeniti Semprone i imati će samo DDR2 podršku. DDR2 podrška bi se mogla pojaviti i ove godne u kombinaciji sa S939 i S940 procesorima. 2006.godine se očekuje puštanje u pogon nove tvornice procesora FAB36, a tada će možda AMD prijeći na 65nm proces (300mm waferi) koji bi značajno trebao pojeftiniti proizvodnju iako to u sadanjim roadmapovima nije prikazano.
Hightech Information System Ltd. (HIS) je predstavio još jednu karticu iz svoje IceQ serije i to model X800XT IceQ II TURBO. HIS-ova kartica radi na 533MHz jezgre (520MHz obična) i 1.148GHz memorije (1.08GHz obična). Uz povećanu brzinu prednost ove kartice je smanjena količina buke - proizvođač obećava oko 20dB. Osim toga ju krasi i zanimljiv dizajn hladnjaka koji je UV osjetljiv i svijetli u ledeno plavoj boji. iTURBO interface pruža jednostavan i brz overclocking uz nadzor brzine vrtnje ventilatora i temperature. Kako je kartica napravljena na bazi izvrsnog ATi-evog X800XT VPU-a ni odlične preformanse u igrama neće izostati. Jedina nepoznanica je da li će doći na naše tržište i po kojoj cijeni.
Samsung je najveći svjetski proizvođač DRAM memorije i drži 29 % tržišta. Iza njega su Hynix sa 16.4 % i Micron sa 16.1 % tržišta. U prvom tromjesečju ove godine Samsungova proizvodnja se sastoji od 43 % DDR1, a "samo" 30 % DDR2 memorije. Samsungov direktor DRAM proizvodnje Jim Elliot tvrdi kako će se situacija u trećem tromjesečju ove godine značajno promijeniti i okrenuti u korist DDR2 memorije. Čak 39 % zauzimati će proizvodnja DDR2, a 35 % DDR1 DRAM-a. Preostali Samsungovi kapaciteti se koriste za izradu Rambus DRAM-a i grafičke memorije. Po očekivanjima cijena DDR2 533 modula će pasti na današnje cijene DDR400 čim DDR2 667 moduli budu u široj upotrebi, što će biti tijekom ove godine. Prema Elliotu DDR2 ima svijetlu budućnost u notebook tržištu, jer nedavno predstavljen Intelov Aviso chipset donosi uz PCI Express i DDR2-533 podršku, što rezultira nižom potrošnjom (iako PCI Express troši više energije nego AGP). Vrh DDR2 memorija bi trebao biti na 800MHz, i ti bi se moduli trebali pojaviti krajem ove godine ili početkom iduće. DDR2-800 će ujedno poslužiti i kao most za prelazak na DDR3-800.
Prve PCI Express x1 kartice se polako počinju probijati na tržište. Njemačka firma iz Ettlingena SysKonnect je nedavno počela sa prodajom svoje SK 9E21D single-link Gigabit Ethernet kartice. Kartica je bazirana na Marvell-ovom chipu i podržava gotovo sve OS-ove, uključujući Microsoft Windows NT4, 98 SE, ME, 2000, XP Professional i Home, SBS 2003, Server 2003 x64, Server 2003 za 64-bitne Itaniume i Linux 2.4.13. PCI Express x1 pruža opcije kao što su hot-plug i full-duplex, a ima bandwidth od 500MB/s. Kako se u današnje ploče već ugrađuju Gb kontroleri tako i ova kartica vjerojatno neće biti previše popularna, ali ona je prvi
vijesnik onoga što nas čeka u budućnosti.
Kompanija Hutchison Harbour Ring (HHR) je tek nedavno, nakon brojnih prezentacija prototipova, ponudila tržištu upotrebljivu virtualnu tipkovnicu (VKB) koja bi trebala olakšati rad na raznim uređajima tipa PDA, mobilnih telefona, prijenosnih računala i ostalih proizvoda moderne tehnologije. Veličinom je projektor upola manji nego obični mobilni telefon, komunikacija se odvija putem Bluetootha, a isto tako i preko serijskog porta na prijenosnom računalu i podržava operativne sisteme Pocket PC 2002/2003, Smartphone 2003, Palm OS 4/5 kao i Win XP, 2000, NT i 98. Sposoban je projicirati punu veličinu standardne tipkovnice u QWERTY rasporedu tipaka, proizvodeći čak i zvuk tipkanja. Za registriranje pritiska na tipku se koristi infracrvena tehnologija, a sama tipkovnica se projicira pomoću lasera. Uređaj se prodaje za 200$, a svi zainteresirani je mogu kupiti na ovom linku.