Fitbit najavio novu narukvicu Charge 4 Activity

Datum objave 02.04.2020 - Sanja Ledinek

Fitbit najavio novu narukvicu Charge 4 Activity

Fitbit najavio novu narukvicu Charge 4 Activity

Fitbit 4  (1)

Činjenica da je Google odlučio kupiti Fitbit ne znači da nema više novih uređaja.   Tvrtka je upravo predstavila svoju novu fitness narukvicu Charge 4 koja nudi ugrađeno GPS pozicioniranje. Također novosti na softverskoj strani su Smart Wake Alarm poznat iz pametnih satova tvrtke i Spotify kontrole.

Fitbit Charge 4 dolazi gotovo istom dizajnom s fizičkom bočnom tipkom kao i Charge 3 model predstavljen u listopadu 2018. Uređaj je vodootporan do 50 metara.

Crno-bijeli pravokutni zaslon s pozadinskim osvjetljenjem, koji se automatski prilagođava uvjetima okolnog svjetla i osjetljiv je na dodir, mjeri 35,8  x 22,7 mm, tj. dijagonalno 39,83 mm. Omjer prikaza je 14,19: 9.

Zahvaljujući dodatku GPS senzora više nije potrebno imati za vrijeme treninga    pri ruci pametni telefon ako se želi pratiti ruta, tempo i udaljenosti u realnom vremenu. Uz preko 20 načina vježbanja na temelju cilja, možete pristupiti i 7 načina vježbanja s GPS-om. Nakon izvođenja vježbe s omogućenom GPS-om (poput trčanja, šetnje ili vožnje biciklom) vidljivi su svi novi podaci na vrhu karte rute s mogućnošću odabira zona brzine otkucaja srca ili tempa.

Uključen je SpO2 senzor zahvaljujući kojem korisnik može vidjeti grafikon procijenjene varijacije kisika u Fitbit aplikaciji. Osim toga, Charge 4 ima sve poznate Fitbit funkcionalnosti kao što su automatsko prepoznavanje vježbi SmartTrack, razinu i rezultate aerobnih kapaciteta, podsjetnik za kretanje, nadzor zdravlja žena,   postavljanja alarma i aktiviranja načina mirovanja za održavanje rutine i navika spavanja u Fitbit aplikaciji itd. Nadalje, Charge 4 ima mogućnost prikaza vremenske prognoze, sata, štoperice, primanja obavijesti o pozivima, tekstualnim porukama (uz brze odgovore), sastancima u kalendaru i aplikacijama sa svog telefona.

Fitbit 4  (2)

Minute u aktivnoj zoni za učinkovitiji trening

Fitbit Charge 4 uključuje novu prilagođenu metriku (minute u aktivnoj zoni) koja se temelji na otkucajima srca i dobi svakog korisnika. Omogućuje otkrivanje kardio zone u koju se korisnik vraća da bi shvatio radi li dovoljno naporno za ostvarivanje ciljeva. Svaka minuta umjerene aktivnosti u zoni sagorijevanja masti pretvara se u jednu minutu u aktivnoj zoni i korisnik ih može udvostručiti za svaku intenzivnu aktivnost u kardio i vršnim zonama. Uz to stižu na zglob upozorenja u stvarnom vremenu kada se promijeni zona, tako da je moguće povećati ili smanjiti intenzitet vježbe, čineći ih učinkovitijima. Funkcija minuta u aktivnoj zoni temelji se na preporukama glavnih zdravstvenih organizacija, uključujući Svjetsku zdravstvenu organizaciju, koja preporučuje 150 minuta umjerene aktivnosti ili 75 minuta energične aktivnosti tjedno.

Ovo je prvi Fitbit koji dolazi sa Spotify Connect & Control aplikacijom koja omogućuje upravljanje reprodukcijom glazbe i podcasta u aplikaciji, ali kontrola glasnoće nije podržana.

Također je moguće na svim uređajima Charge 4 (ne samo u posebnom izdanju)   plaćanja putem zgloba pomoću Fitbit Paya , u svim onim ustanovama koje imaju “beskontaktnu” tehnologiju. Smart wake još nije dostupan ali će se dodati kasnije. Značajka znači da se korisnik budi s vibracijama u vrijeme oko postavljenog alarma kada spava najmanje duboko. Isti se senzori koriste za mjerenje kvalitete sna.

Fitbit 4  (3)

Ostale specifikacije: 

  • Na jednom punjenju li-po baterija bi trebala biti dostatna do 7 dana rada uređaja ili do 5 dana s aktivnim GPS-om.  Vrijeme punjenja od 0 do 100 % je 2 sata.
  • Remen: S (140-180 mm) i L (180-220 mm)
  • Senzori i komponente: troosni akcelerometar, GPS, vibracijski motor, NFC za Fitbit Pay, visinomjer, Bluetooth 4.0 LE (BLE) s rasponom sinkronizacije do 9 m.
  • Optički nadzor otkucaja srca: pohranjuje podatke o brzini otkucaja srca u intervalima od 1 sekunde za vrijeme otkrivanja treninga i u intervalima od 5 sekundi u svim ostalim situacijama.

Cijene i dostupnost 

Fitbit Charge 4 dostupan je za predbilježbu počevši od danas na Fitbit.com  za 149,95 eura, dok   Special Edition  za 169,95 eura. Ali vjerojatno će se moći kupiti u Hrvatskoj kod ovlaštenih trgovaca kao i svi modeli do sada.

Više... Vaš Komentar Top
Apple kupio Dark Sky aplikaciju i zatvorio verziju za Android

Datum objave 02.04.2020

Apple kupio Dark Sky aplikaciju i zatvorio verziju za Android

dark_sky

Apple je kupio popularnu Dark Sky aplikaciju za vremensku prognozu. Poznata je   po svojim točnim, lokalnim vremenskim alarmima.

Appleova kupnja aplikacije Dark Sky neće imati nikakvog negativnog utjecaja za vlasnike iOS uređaja. Upravo suprotno. Trebala bi biti poboljšana jer nije značajno ažurirana još od iOS 7 inačice sustava. Ali verzije za Android i Wear OS od jučer više nisu dostupne za preuzimanje. Oni koji su već instalirali aplikaciju na svoj uređaj (čak i koji su kupili premium pretplatu za uklanjanje oglašavanja) moći će je koristiti samo do 30. lipnja ove godine.

Dark Sky API za sada se neće mijenjati, ali samo do kraja 2021. To znači da druge usluge i aplikacije (Hello Weather, Carrot Weather i ekstenzije za Google Chrome, DuckDuckGo i Microsoft) više neće moći koristiti ovo sučelje i osnovne podatke. Morat će pronaći alternativna rješenja.

Nema detalja o motivaciji koja je Apple potaknula na ovaj korak, ali zasigurno znači da će tehnologija i jedinstvene značajke aplikacije postupno postati dio Apple Weathera, koji trenutno koristi uglavnom meteorološke podatke Yahooa i The Weather Channela.

Proizvođač softvera već je i preoblikovao svoju web stranicu pod nazivom “Dark Sky by Apple“, što je jasan pokazatelj tko je njihov novi vlasnik. Međutim, koliko su novaca dobili ostaje tajna. No, nema sumnje da je Apple bio velikodušan.

Više... Vaš Komentar Top
ASUS je osvojio većinu svjetskih rekorda na single i dual socket platformama

Datum objave 31.03.2020

ASUS je osvojio većinu svjetskih rekorda na single i dual socket platformama

asus_server_2020_1a

ASUS je objavio da njihovi serveri i dalje dominiraju u računalnim performansama s ukupno 596 novih svjetskih rekorda, što potvrđuje i Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC, www. spec.org). ASUS ima više od 30% rezultata na prvom mjestu u usporedbi s bilo kojim drugim proizvođačem servera, što ih svrstava kao najvećeg svjetskog rekordera na referentnoj listi SPEC CPU 2017 u single-socket (1P) i dual-socket (2P) ) segmente.

Postignuti svjetski rekordi temelje se na Intel i AMD platformama, koji uključuju procesore Intel Xeon Scalable 1. i 2. generacije, procesore Intel Xeon E-2200 i AMD EPIC 7002 za poslovnu infrastrukturu, razvoj softvera, analitiku i analiza podataka, AI i HPC (računarstvo visokih performansi).

ASUS poslužitelji s AMD EPIC 7002 procesorima oborili su čak 104 svjetska rekorda. Ukupno se je to 64 prva mjesta za performanse za single, plus 40 prvih mjesta za dual sockete, na svim referentnim vrijednostima SPEC CPU 2017. Svi ovi najnoviji svjetski rekordi postavljeni su na ASUS RS500A-E10 i RS700A-E9 V2 poslužiteljima opremljenim procesorima EPIC 7002 koji isporučuju 2x veće performanse i 4x veće FP performanse od prethodne generacije 7001. Podržavaju do 64 jezgre, 128 niti, 8-kanalnu memoriju DDR4 3200 i 128 PCIe 4.0 i idealni su za AI, virtualizaciju, VDI, analitiku i softverski definirane implementacije.

ASUS ESC8000 G4 je poslužitelj temeljen na GPU-ima, a opremljen je i s procesorima Intel Xeon Scalable prve i druge generacije. On sada drži 192 svjetska rekorda na referentnim vrijednostima SPEC CPU 2017. Najveći rezultati postignuti su procesorom Intel Xeon Scalable Platinum 8280L s memorijom kapaciteta i do 4,5 TB. Podržavajući Intel Optane memoriju dizajniranu posebno za veliko radno opterećenje velikog kapaciteta i dostupnosti, ESC8000 G4 dodatno podržava visoke performanse u intenzivnim aplikacijama poput analitike, baza podataka, velikih mreža za isporuku sadržaja i HPC. Njegov patentirani prilagodljivi dizajn topologije omogućuje mu automatsko prebacivanje sa single na dual-root topologiju kroz ASMB9-iKVM, što ga čini idealnim za AI učenje, HPC i okruženja u kojima se prenose velike količine podataka.

asus_server_2020_2a

ASUS se tu nije zaustavio i nastavio je postavljati svjetske rekorde, što je i dalje postignuto na ASUS RS300-E10 poslužitelju, tj. rack poslužitelji koji rade s procesorima Intel Xeon E-2200, koji nude pouzdanost i performanse potrebne za pokretanje velikih tvrtki, SMB sustava, edge računanja i drugih primjena.

ASUS poslužitelji imaju ekskluzivnu tehnologiju pod nazivom Performance Boost koja pruža najbolje performanse ovisno o opterećenju kojem je poslužitelj izložen, omogućavajući korisnicima veću kontrolu nad cjelokupnim podacima i sustavom. To se postiže maksimiziranjem frekvencije procesora i istodobno povećanjem snage, što ga čini idealnim za vremenski osjetljive aplikacije poput financijskih usluga ili operacija podatkovnog centra. Performance Boost se sastoji od tri ključne tehnologije. Core Optimizer maksimizira frekvenciju procesora u radu sa više jezgara, izbjegavajući prebacivanje frekvencije da bi se smanjila kašnjenja. Engine Boost nudi automatsko ubrzanje snage s inovativnim dizajnom napona za povećanje ukupnih performansi poslužitelja, pružajući do 24,5% veće performanse Tflopsa. Workload Presets je unaprijed konfigurirani profil BIOS poslužitelja na temelju radnog opterećenja i mjerila za poboljšane performanse i učinkovitosti, čime se postiže 5,8% poboljšanje performansi na maksimalnoj frekvenciji.

Više... Vaš Komentar Top
Samsung Galaxy M11:  6,4-inčni Infinity-O zaslon, trostruke kamere i 5000 mAh baterija

Datum objave 31.03.2020

Samsung Galaxy M11: 6,4-inčni Infinity-O zaslon, trostruke kamere i 5000 mAh baterija

Samsung_Galaxy_M11_2

Najnoviji pametni telefon u Samsungovom portfelju je ulazne razine – Galaxy M11. Ujedno je i treći pametni telefon serije M predstavljen ove godine.

Galaxy M11  ima Infinity-O PLS TFT 6,4-inčni zaslon omjera slike 19,5: 9 i rezolucije 1.560 × 720 piksela.  Prednja selfie 8 MP (f2.2) kamera integrirana je u gornjem lijevom kutu.

Samsung_Galaxy_M11_1

Stražnji dio je izrađen od polikarbonatne plastike. Tu se nalaze tri kamere postavljene okomito  i kapacitivni čitač otiska prsta.

Tri kamere

Samsung_Galaxy_M11_3

Glavna kamera je 13 MP  senzora, vidnog polja pod kutom od 77 ° (  f/1.8.). Prati ju pomoćna od 2 MP  ( f/2.4.) za snimanje s takozvanim bokeh efektom. Treća je kamera širokokutna od 115 stupnjeva, 5 MP senzora  (f/2.2). U videu, ovaj Galaxy M11 snima do 1080p pri 30 fps. Ima neke ugrađene značajke fotoaparata poput Live Focusa.

Ispod haube

Srce Galaxy M11 je octa-core procesor s maksimalnim taktom 1,8 GHz, ali Samsung nije precizirao o kojem se čipsetu radi. Pretpostavlja se da je to Exynos 7904 (2x ARM Cortex-A73 + 6x ARM Cortex-A53 1, 6 GHz; 14 nm) s  ARM Mali-G71 MP2 ili prema prethodnim glasinama, Qualcommovom Snapdragonu 450.

Radna memorija je 3 ili 4 GB, a interna flash 32 /64 GB proširiva microSD memorijskom karticom maksimalnog kapaciteta 512 GB. Kapacitet baterije je 5.000 mAh s 15 W punjenjem.  Puni se putem USB Type-C priključka (USB 2.0 standard). Smartfon također dolazi s Bluetooth 4.2 i 2.4 GHz Wi-Fi b/g/n modulima, GPS, Glonass, Beidou i Galileo sustavima navigacije, dual SIM opcijom, 3,5 mm priključkom za slušalice, ali bez NFC-a.

Samsung_Galaxy_M11_4

OS je na temelju Androida 10 s One UI 2.0 sučeljem. Cijena ovome modelu trebala bi  biti  manja  od 150 eura.  Vrijeme dolaska na naše tržište nije nam u ovom trenutku poznato.  Biti  će dostupan u tri boje: crnoj, plavoj i ljubičastoj.

Samsung Glaxy M11 osnovne karakteristike:

⦁    Dimenzije:  161,4 x 76,3 x 9,0 mm
⦁    Masa: 197 g
⦁    Zaslon: LCD 6,4 inča, 1560 x 720 piksela (268,46 ppi)
⦁    SoC: octa-core, 1,8 GHz
⦁    Memorija: 3/4 GB RAM-a + 64 GB interna flash + podrška za MicroSD kartice do 512 GB
⦁    Glavna kamera: 13 MP (f/1.8) + 5 MP ultra širokokutna (f/2.2) + 2 MP  dubine (f/2.4)
⦁    Prednja kamera: 8 MP (f/2.0)
⦁    Kapacitet baterije: 5.000 mAh + brzo punjenje 15 W
⦁    Komunikacija: LTE; Dual SIM; WiFi 802.11b/g/n; Bluetooth 4.2; GNSS; OS Android 10 + One UI 2.0
⦁    Ostalo: čitač otiska prsta

Više... Vaš Komentar Top
Kingmax PX4480 Zeus M.2 2280 SSD ubrzava do 5 GB/s

Datum objave 30.03.2020

Kingmax PX4480 Zeus M.2 2280 SSD ubrzava do 5 GB/s

kingmax_zeus_px4480_2

KINGMAX  je  najavio  PX4480 Zeus SSD  kompatibilan s  PCIe 4.0 x4 (Gen4x4)   sučeljem  i NVMe 1.3  protokolom  te  5 GB / s brzinom prijenosa.

KINGMAX Gen4x4 PX4480 SSD se čini kao pravi izbor za matične ploče s X570 čipsetom i AMD Ryzen Matisse 3000 seriju procesora. Novi SSD nudi širok izbor kapaciteta: 500 GB sa 400K IOPS čitanja i 500K IOPS pisanja, 1 i 2 TB s visokom brzinom čitanja do 5 GB/s, te zapisivanja do 4,4 GB/s. Potrošnja je opet u redoslijedu kapaciteta od najnižih do najvećih 6,3, 6,5 i 7,0 W.  SSD koristi 3D NAND tehnologiju kako bi se osigurala trajnost i velika kompatibilnost. Osim toga svi modeli podržavaju SLC NAND međuspremnik  i DRAM predmemoriju, kao i  podršku E2E enkripcije podataka.

Na popisu specifikacija je  LDPC (digitalna obrada signala pomoću koda male gustoće), ECC tehnologija ispravljanje pogrešaka i   krajnje šifriranje podataka. Također  tu je tehnologija izravnavanja habanja i TRIM za produljenje životnog vijeka. Osim toga, SMART sustav nadzora pomaže u provjeri stanja i vijeka trajanja SSD-a radi praćenja njegovog normalnog rada. Međutim, nije otkriveno koji se kontroler koristi  u ovoj obitelji uređaja, iako pretpostavljamo da je u pitanju popularni Phison E16, koji se koristi u većini PCIe 4.0 medija. Kingmax je otkrio  i  pouzdanost. Za modele od 500 GB, 1 TB i 2 TB zajamčeno je 850 TB, 1800 TB i 3000 TB zapisanih podataka.

kingmax_zeus_px4480_2

Treba spomenuti i to da KINGMAX PX4480 SSD-ovi  vjerojatno neće biti kompatibilni sa Sony nadolazećom PlayStation 5 igraćom konzolom. Sony je jasno dao do znanja da iako PlayStation 5 može prihvatiti vanjske PCIe 4.0 SSD diskove, oni moraju barem osigurati performanse čitanja od 5,5 GB/s da bi se umrežili s unutarnjim SSD-om konzole.

Budući da SSD igra vodeću ulogu u našem dobu, ultra tanki i ultra brzi SSD formata  2280 s M.2 sučeljem zasigurno će privući pažnju. Diskovi će imati 3-godišnje jamstvo. Vanjske dimenzije su 22 mm širina, 80 mm dužina i teže 8,5 grama.  No, tvrtka nije dostavila podatke o cijeni.

Detaljne specifikacije dostupne su na web stranicama proizvođača.

Više... Vaš Komentar Top
AMD potvrdio da su hakirani, ali neće imati značajnu štetu

Datum objave 30.03.2020

AMD potvrdio da su hakirani, ali neće imati značajnu štetu

hacker

Ukradeni su izvorni kôdovi grafičkih procesora među kojim su oni za novu Xbox X seriju, a haker traži 100 milijuna USD u zamjenu da ih ne objavi u javnosti.  Vijest se pojavljuje tek sada, ali napad se dogodio krajem 2019.

Svima je jasno da u razdoblju pripreme Xbox X serije potencijalna je katastrofa krađa cjelokupnog izvornog kôda grafičkkog procesora koja je jedna od najvažnijih komponenti konzole. Ali čini se da AMD u tome ne vidi katastrofu, barem sudeći prema objavi na njihovim web stranicama:

U AMD-u su sigurnost podataka i zaštita našeg intelektualnog vlasništva prioritet. U prosincu 2019.  obratila nam se osoba  koja tvrdi da ima testne datoteke povezane s podskupom naših trenutnih i budućih grafičkih proizvoda. Rad se o datotekama  Navi 10 GPU koje se nalaze u trenutnim RX 5700 video karticama, Navi 21 (tzv. Big Navi) i Arden GPU za nadolazeću Xbox X seriju. Dio tih datoteka objavljen je na GitHubu. Podnijeli smo dvije DCMA (zakon o autorskim pravima u digitalnom dobu) obavijesti i one su uklonjene.  Iako znamo da zločinac ima još datoteka, smatramo da  nisu temelj za konkurentnost ili sigurnost naših  proizvoda.  Fragmentirani podaci nisu povezani s ključnim komponentama arhitekture, Ne vjerujemo da napadač ima presudni kôd za sigurnost GPU-a.  Također blisko surađujemo s policijom i drugim stručnjacima  i u  tijeku je kriminalistička istraga.

Kako je haker došao do izvornog kôda GPU-a?

Prema pisanju TorrentFreak web stranice, povjerljive datoteke pronađene su na računalu jednog od zaposlenika koji ih je lokalno preuzeo s tvrtkinog poslužitelja.  Ovu informaciju dobili su navodno od samog hakera s kojim su kontaktirali.  Očito, AMD mora poraditi na jačanju mjera zaštite osjetljivih informacija i pravilno osigurati poslužitelje jer vrijednost nekih informacija u našem digitalnom dobu je katalizator za sve vrste cyber-kriminalaca i amatera.

Osim toga, haker im je otkrio svoje daljnje planove. Ne dobije li traženih 100 milijuna USD, ukradene datoteke svakako će objaviti negdje na internetu tako da budu  zaštićene lozinkama, a koje će prema njegovim riječima, dijeliti samo s “odabranim” ljudima.

Misli li pod “odabranim” ljudima na osobe iz Intela i Nvidie, igra na krivu kartu.  Oni s tim neće moći ništa, jer je korporativna špijunaža u SAD-u kažnjiva. Nikome se od njih ne prolazi kroz sudske parnice poslije kojih će odjednom morati skinuti kompletnu seriju s tržišta ili platiti nekoliko stotina milijuna AMD-u.

S druge strane podijeli li  haker osjetljive podatke u darknetu, zlonamjerni pojedinci  mogu pronaći ranjivosti u softveru i stvoriti zlonamjerni kod koji može uzrokovati probleme. Samo zbog posljednjeg, ne možemo se složiti s AMD-om da ovi ukradeni kodovi uopće ne mogu imati negativan utjecaj.

Microsoft trenutno ništa ne komentira, ali nema sumnje da tvrtka nije oduševljena curenjem. Pratit ćemo daljnja događanja oko ove krađe podataka i bude  li novih zanimljivih informacija obavijestit ćemo vas.

Više... Vaš Komentar Top
Glasina: Intel 30. travnja objavljuje Comet Lake-S desktop procesore

Datum objave 29.03.2020

Glasina: Intel 30. travnja objavljuje Comet Lake-S desktop procesore

Intel-10th-Gen-Comet-Lake-S-Desktop

Izvor ove glasine je španjolska tehnološka stranica El Chapuzas Informatico  koja ima prilično dobru  vjerodostojnost. Osim toga i brojni se proizvođači matičnih ploča spremaju za lansiranje novih modela pa je jasno da se bližimo trenutku kada će deseta Core generacija biti predstavljena svijetu.

Prema istoj stranici, prvi testovi CPU-a pojavit će se u drugom tjednu svibnja. Tada bi trebale  osvanuti recenzije za matične ploče s čipsetom serije 400. Stvarna dostupnost proizvoda vjerojatno će biti pomaknuta na neke ljetne mjesece, posebno s obzirom na trenutnu situaciju s pandemijom.

Podsjetimo, prema ranijim curenjima informacija, Intel Core 10a gen Comet Lake-S koristi 14nm proizvodni proces i ponudit će konfiguracije do 10 jezgre i dvadeset niti s frekvencijama do 5,3 GHz s Thermal Velocity Boost opcijom. Isto tako navodno koriste socket LGA-1200. Podrška za PCIe 4.0 također je na popisu specifikacija.

Cijene?  Isti izvor dijeli i maloprodajne cijene predstojećih procesora. One su u eurima bez PDV-a i  toj cijeni trebalo dodati i  naših 25 % PDV-a.

CORE i9

  • Intel Core i9-10900K (10c / 20t – 3,70 GHz) : 504 eura
  • Intel Core i9-10900KF (10c / 20t – 3,70 GHz): 475 eura
  • Intel Core i9-10900 (10c / 20t – 2,80 GHz) : 452 eura
  • Intel Core i9-10900F (10c / 20t – 2,80 GHz) : 425 eura
  • Intel Core i9-10900T (10c / 20t – 1,90 GHz) : 452 eura

CORE i7

  • Intel Core i7-10700K (8C / 16T 3,80 GHz): 389 eura
  • Intel Core i7-10700KF (8C / 16T 3,80 GHz) : 362 eura
  • Intel Core i7-10700 (8C / 16T 2,90 GHz) : 335 eura
  • Intel Core i7-10700F (8C / 16T 2,90 GHz) : 308 eura
  • Intel Core i7-10700T (8C / 16T 2.00 GHz) : 335 eura

CORE i5

  • Intel Core i5-10600K (6C / 12T – 4,10 GHz): 263 eura
  • Intel Core i5-10600KF (6C / 12T – 4,10 GHz): 236 eura
  • Intel Core i5-10600 (6C / 12T – 3,30 GHz): 222 eura
  • Intel Core i5-10600T (6C / 12T – 2,40 GHz): 222 eura
  • Intel Core i5-10500 (6C / 12T – 3,10 GHz): 200 eura
  • Intel Core i5-10500T (6C / 12T – 2,30 GHz): 200 eura
  • Intel Core i5-10400 (6C / 12T – 2,90 GHz): 190 eura
  • Intel Core i5-10400F (6C / 12T – 2,90 GHz): 163 eura
  • Intel Core i5-10400T (6C / 12T – 2,00 GHz): 190 eura

CORE i3

  • Intel Core i3-10320 (4C / 8T – 3,80 GHz): 162 eura
  • Intel Core i3-10300 (4C / 8T – 3,80 GHz): 151 euro
  • Intel Core i3-10300T (4C / 8T – 3,00 GHz): 151 euro
  • Intel Core i3-10100 (4C / 8T – 3,60 GHz): 129 eura
  • Intel Core i3-10100T (4C / 8T – 3,00 GHz): 129 eura

Imajte na umu da ove cijene za sada nisu službene.

Više... Vaš Komentar Top
Apple A14 Bionic 5nm čipovi spremni za iPhone 12

Datum objave 29.03.2020

Apple A14 Bionic 5nm čipovi spremni za iPhone 12

apple-a14

7nm procesori možda predstavlja većinu prihoda TSMC-a, ali  5nm  proces niske potrošnje (LPE) ili na 5nm čvoru  bili su spremani da ih Apple iskoristi u svojim A14 Bionic čipovima na iPhoneu 12. Štoviše A14 Bionic je stigao  do kraja svog dizajnerskog razdoblja  i TSMC  je već pokrenuo probnu proizvodnju. Masovna proizvodnja trebala bi započeti u travnju ili  najkasnije u svibnju.

Prema glasinama, A14 Bionic čip je brz kao Intelov procesor male snage sa 6 jezgri koji se trenutno nalaze na nekim high-end prijenosnim računalima. Nekoliko Geekbench rezultata za koje se tvrdi da su dobiveni od A14 SoC -a, otkrivaju da radi na maksimalnoj frekvenciji do 3,1 GHz i imaju 6 ARM jezgara.

SoC je u testu s jednom jezgrom pokazao rezultate za 25 postotna boda bolje od A13 Bionic, dok u višejezgrenim scenarijima čak za 33 postotna boda. Nema sumnje ova povećana snaga imat će pozitivan učinak na brzinu novog i vjerojatno  težeg iOS-a, AR, ML i AI podržanih značajki, te posebno  za  igre. Ali, bude li  toliko moćan, pritisak na konkurente će se povećati i vjerojatno niti jedan Android pametan telefon  ove godine, a  možda čak i sljedeće godine neće ga preteći u sirovoj snazi.

Ova nova generacija čipseta bi također trebala donijeti koristi budućim iPad Pro modelima kroz verziju A14X ili A14Z. Također, mogli bi pokretati novi iPad Air koji za sada još uvijek koristi A12 Bionic procesor.

iPhone 12 generacija pametnih telefona očekuje se tijekom rujna i svi se nadamo da Apple neće trebati odgoditi  lansiranje zbog pandemije koja traje. Međutim i to je jedan od mogućih scenarija. Kako bi Appleovi inženjeri dovršili razvoj i napravili testove prvih prototipa iPhonea moraju putovati u Kinu,  a da ne spominjemo brojne druge zemlje u kojima se nalaze tvrtke koje se bave opskrbnim lancem. Trenutno svi zaposlenici Applea, koji inače rade u uredu u Cupertinu, uglavnom rade od kuće slijedeći direktive koje je nametnuo guverner Kalifornije.

Sve u svemu postoji rizik, u najgorem scenariju, moguće je lansiranje i početkom 2021. godine. Apple će donijeti konačnu odluku najkasnije  u svibnju, s obzirom na globalnu  situaciju, nakon što prođu prva izvješća o prodaji iPad Pro-a, ili nakon premijere jeftinog iPhonea 9, objavljuje Asia Nikkei.

Više... Vaš Komentar Top
Xiaomi Mi 10 mobiteli u Europi s cijenom gotovo 1000 eura

Datum objave 28.03.2020

Xiaomi Mi 10 mobiteli u Europi s cijenom gotovo 1000 eura

xiaomi_10_design

Kao što se očekivalo, Xiaomi je na međunarodno tržište lansirao modele Mi 10 i Mi 10 Pro, nakon što su u veljači predstavljeni u Kini. Uz ove očekivane modele predstavljen je i Mi 10 Lite 5G.

Prije nego se osvrnemo na njihove specifikacije krenut ćemo od cijena. Xiaomi je povećao cijene modelima za 60% u odnosu na njihove prethodnike i time pokazao  nove ambicije na tržištu pametnih telefona.

xiaomi_10_pro_1

Cijene u Europi su sljedeće:

  • Xiaomi Mi 10 s 8 GB RAM-a + 128 GB interne flash memorije (Twilight Grey i Coral Green) – 799 eura
  • Xiaomi Mi 10 s 8 GB RAM-a + 256 GB interne flash memorije (Twilight Grey i Coral Green) – 899 eura
  • Xiaomi Mi 10 Pro s 8 GB RAM-a + 256 GB interne flash memorije (Alpine White i Solstice Grey) – 999 eura

Prije godinu dana po lansiranju  Mi 9 je koštao 499 eura u kombinaciji 6 GB RAM-a i 64 GB  interne flash memorije.

Sada pogledajte njihove osnovne tehničke specifikacije:

  • Dimenzije: 74,8 x 162,6 x 9 mm
  • Masa: 208 grama
  • Zaslon: Super AMOLED 6,67 inča, 2.340 x 1.080 piksela ( 386 ppi),DCI-P3, HDR10 +,  brzina osvježavanja 90 Hz, DeltaE ekvivalent 1,1. TÜV Rheinland Low Blue Light certifikat, osvjetljenje maks. 1200 nita
  • SoC: Snapdragon 865
  • Grafički čip (GPU): Adreno 650
  • RAM: 8 GB
  • Interna flash: 256 GB
  • Kamera (stražnja)

xiaomi_10_pro_2

Xiaomi Mi 10: 108 Mpx ( 1/1,33 inča, f/1,69, OIS) + ultra širokokutna 13 Mpx (f/2,4) + dubine polja 2 Mpx ( f/2.4)  + makro 2 Mpx (f/2.4 )

xiaomi_10_pro_3

Xiaomi Mi 10 Pro: 108 Mpx  (1/1,33 inča, f/1,69, ekvivalentno 25 mm, OIS)   +  telefoto 8 Mpx ( 1/4,4 inča duljine od 94 mm, f/2, OIS) +12 Mpx (1/2,6 inčni), telefoto objektiv 50 mm ekvivalentni,  f/2 + 20 Mpx ultra široki kut (1/2.8 inča ekvivalent 16 mm,  f/2.2)

  • Kamera (prednja): 20 MP
  • Snimanje videozapisa: 8K @ 30 fps
  • Komunikacija i povezivanje: Wi-Fi 6,  Bluetooth  1, NFC, USB Type-C
  • Podržani bendovi: 2100 MHz (B1), 800 MHz (B20), 1800 MHz (B3), 2600 MHz (B7), 700 MHz (B28)    2100 MHz (B1), 800 MHz (B20), 1800 MHz (B3), 2600 MHz (B7), 700 MHz (B28)
  • Ostalo: senzor otiska prsta ispod ekrana, dual stereo zvučnici, dvostruki senzor ambijentalnog svjetla (sprijeda i straga)
  • Baterija: 4780 mAh (Xiaomi Mi 10) + 30 W brzo punjenje; 4500 mAh  (Xiaomi Mi 10 Pro) + ožičeno  na 50 W i bežično (Qi) 30 W.
  • Verzija OS-a: MIUI 11 temeljen na Android 10 OS-u

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

xiaomi_10_lite_1

Kao što smo spomenuli na početku, Xiaomi je europske korisnike iznenadio lansiranjem još jednog modela: Xiaomi Mi 10 Lite 5G. Dolazi s 6,57-inčnim AMOLED TrueColor zaslonom rezolucije 2400 × 1080 piksela  s podrškom  HDR10 + i pokriva 98% NTSC spektra. Ispod zaslona je stavljen čitač otiska prsta.

xiaomi_10_lite_2

Njegove kamere odlikuju mnogi način rada među kojima se posebno ističu AI dinamički skyscaping (promjena neba na fotografiji), noćni način rada u verziji 2.0. snimanje videozapisa u omjeru 21: 9 , korištenje VLOG-a ili snimanje videa pri 120 fps . Xiaomi Mi 10 Lite podržava 5G SA / NSA standard s funkcijom MultiLink (povezuje se istovremeno putem 5G i WiFi).

Pogledajte ostale tehničke specifikacije, kao i cijenu.

  • Dimenzije: 163,91 x 74,77 x 7,98 mm
  • Masa: 192 g
  • CPU: Snapdragon 765G ( 1x 2,4 GHz, 1x 2,2 GHz, 6x 1,8 GHz)
  • GPU: Adreno 620
  • RAM: 6 ili 6 GB LPDDR4X
  • Interna flash UFS 2.1 memorija: 64 GB / 128 ili 256 GB
  • Prednja kamera: 16 MP
  • Kamere: glavna 48 MP s otvorom blende f / 1,79 i kombinacijom 4 do 1 piksela + 8 MP ultra širokog kuta sa 120 ° vidnim poljem i otvorom f / 2.2+ makro 2 MP +  senzor dubine 2 MP; Prednja kamera:  16  Mpx , f/2.25
  • Operativni sustav: MIUI 11 temeljen na Android 10
  • Komunikacija i povezivost: 5G X52 modem ,LTE,  WiFi 802.11 a/b/g/n/ac ;  Bluetooth, A-GPS,  NFC, USB-C, IR i 3,5 mm priključak
  • Baterija: 4160 mAh s podrškom za brzo punjenje od 20 W
  • Senzori: akcelerometar, kompas, blizina
  • Cijena: 349 eura

Nema sumnje da se radi o novom bestseleru tvrtke Xiaomi.

Više... Vaš Komentar Top
Otkrivene specifikacije OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro

Datum objave 28.03.2020

Otkrivene specifikacije OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro

oneplus_8_1

OnePlus 8 pametni telefoni pripremaju se za svoj službeni debi. Sada imamo potvrde o tehničkim karakteristikama i rendere objavljene od prilično pouzdanih cinkera u mobilnoj industriji.

Informacije se uglavnom fokusiraju na dva od tri pametna telefona planirana za ovu seriju. To su OnePlus 8 i najmoćnija varijanta OnePlus 8 Pro. Oba pogoni Snapdragon 865 mobilna platforma u kombinaciji interne UFS 3.0 memorije od 128 ili 256 GB. Bit će 5G kompatibilni, a baterije imaju Warp Charge 30T podršku za brzo žičano punjenje od 30 W.

Osim toga dolaze opremljeni Super AMOLED zaslonom. Brzinu osvježavanja od 120 Hz ima samo OnePlus 8 Pro, dok OnePlus 8 ima do 90 Hz.  Prednja kamera na oba pametna telefona u gornjem lijevom kutu zaslona je rezolucije 16 MP. Baterije imaju Warp Charge 30T  podršku za brzo punjenje od 30 W.

Razlike u  ostalim specifikacijama su sljedeće:

OnePlus 8 Pro ima IP68 certifikat, zaslon duljine dijagonale 6,78 inča QHD + rezolucije,  8/12 GB LPDDR5  RAM-a, četverostruku stražnju kameru s 48 MP glavnim senzorom povezanu s ultra širokokutnom od 48 MP. Tu su još dvije kamere (8 MP +  5 MP) za koja još ne znamo na koju skupinu foto mogućnosti ciljaju. Baterija ovog uređaja  je 4.510 mAh s podrškom bežičnog (Qi) punjenja od 30 W i obrnutog punjenja od 3 W.

Osnovni model One Plus 8 ima manji zaslon duljine dijagonale 6,55 ” FHD + rezolucije te nema IP certifikat. Njegova baterija je također nešto manjeg kapaciteta od 4.300 mAh, a radna memorija od 8 ili 12 GB sporija –  LPDDR4X  standarda. Ovaj model ima na stražnjoj strani trostruku kameru u kombinaciji  48 + 16 + 2 MP.

oneplus_8_2

OnLeaks je objavio neke “neslužbene” press rendere, a kao izvor koji smatramo prilično pouzdanim,  pogledajte ih kako bi dobili  ideju o dizajnu OnePlus 8 Pro modela  u zelenoj boji. Kao što možete vidjeti, uređaj se čini posebno tanak, ali  foto modul očito se prilično uzdiže iznad površine. Uz to, izgleda da zaslon zauzima prilični postotak prednjice.

Sve ove procurjele informacije djeluju odlično, ali modeli bi mogli imati značajno povećanu cijenu u odnosu na njihove prethodnike zahvaljujući 5G podršci. Osim OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro, planovi OnePlus uključuju i povoljniji model “OnePlus 8 Lite” koji bi trebao biti dostupan na tržištu do ljeta.

Konačno, što se tiče vremena lansiranja, OnePlus 8 modeli trebali bi biti najavljeni sredinom travnja ako sve bude u redu.  Još uvijek nedostaju službene potvrde u tom pogledu.

(Foto: OnLeaks,  iGeeksBlog  i 91Mobiles)

Više... Vaš Komentar Top

Forum

Objavljeno prije 2 minute

Kako spojiti LC UPC na SC APC

Objavljeno prije 7 minuta

Instalacija Linuxa na externi USB SSD, ali da ne poremeti Windows bootloader

Objavljeno prije 16 minuta

Xiaomi mobiteli

Objavljeno prije 30 minuta

Pametni satovi

Objavljeno prije 35 minuta

RUNE Rural Network Infrastruktura

Novosti

Nabavite sigurne i originalne Microsoftove licence! Windowsi 11 Pro sniženi na 13,25€!

Uskrs dolazi rano ove godine, u nedjelju, 31. ožujka, što znači da su uskrsne rasprodaje dostupne za kupnju upravo sada od svih vaših omiljenih trgovaca kao što je Godeal24. Kako bismo vam pomogli pronaći sve najbolje ponude na jednom mjest... Pročitaj više

Digital Realty povećava kapacitet data centra u Zagrebu

Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, danas je najavio proširenje svog postojećeg data centra u Zagrebu, ZAG1. Potaknut rastućim za... Pročitaj više

Cooler Master TD500 MAX

Cooler Master je danas najavio kućište TD500 MAX, prvo ATX kućište iz potpuno nove MAX serije. TD500 MAX ističe se svojim sveobuhvatnim rješenjem za hlađenje, koje sadrži Atoms AIO hladnjak veličine 360 x 38 mm. Ovaj napredni sustav hlađenj... Pročitaj više

AMD je objavio FSR 3.1 i Radeon Software Adrenalin Edition 24.3.1

Prošli tjedan održavala se naveća globalna konferencija za programere igara - "Game Developers Conference" (GDC), gdje je AMD predstavio FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1 , najnoviju iteraciju popularne tehnologije povećanja veličine i... Pročitaj više

Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 s integriranom Copilot uslugom – najprije za tvrtke, a zatim za obične potrošače

Microsoft je predstavio Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 za komercijalnu upotrebu s Intel Core Ultra procesorima i integriranom uslugom Copilot. Naglasak je na poboljšanju učinkovitosti rada kroz više značajki umjetne inteligencije. Oba ur... Pročitaj više

Sve novosti