ASUS ROG Strix B650E-F Gaming WiFi recenzija
Datum objave 06.01.2023 - Krešimir Matanović
ROG Strix B650E-F Gaming WiFi
Pred nama je danas matična ploča iz ROG Strix serije namijenjena AMD Ryzen procesorima nove 7000 serije. To znači kako je nešto povoljnija od X670E modela, ima nešto malo manje značajki, ali i dalje zadržava sve one blagodati koje gaming-first Strix ploče pružaju. Bogato je opremljena, donosi sve blagodati nove AM5 platforme i uz to dobru napojnu jedinicu za sve potrebe gamera overclockera.
U videu otpakiravanja ste mogli detaljnije vidjeti kako je ploča pakirana u kutiju i što sve dolazi uz nju. Kutija je klasičnog ROG Strix dizajna i s nje kupac može saznati sve bitne informacije o proizvodu. Osim same ploče koja je dobro zaštićena, nalazi se i:
- 2 x SATA 6Gb/s kabeli
- 1 x termalni podložak za M.2
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paketić vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 1 x ROG Strix zahvalnica
- 2 x paketića M.2 gumica
- 1 x korisnički vodič
Prije dvije i pol godine smo testirali prethodnicu ove ploče model B550-F, a još dvije godine prije toga i B450-F, pa tijekom tog vremena lijepo možemo pratiti evoluciju AMD-ove platforme i procesora. U ovoj generaciji je napravljen veliki korak naprijed s podrškom za AM5, DDR5, PCIe 5.0 i M.2 x4 5.0, a ploča je i bolja i opremljenija no ikad. To se posebno odnosi na novu poboljšanu napojnu jedinicu koja je sposobna nositi se i s najjačim procesorima prilikom overclockinga. Ploča je naslijedila neke dizajnerske crte od prethodnice, no malo je unaprijeđena i osvježena. Layout je i dalje odličan i sve je logično raspoređeno.
Za razliku od prethodnice, hladnjaci su sada masivniji jer imaju i kompleksniji posao. Napoja je jedinica kvalitetnija i moćnija, a i treba biti jer su procesori veći potrošači. Oko AM5 socketa je sada malo manje mjesta, no i dalje prima sve tipove zračnih hladnjaka, s tim da će vanjski ventilatori onih najvećih uvijek malo stršati. Desno od socketa su četiri DIMM utora koji primaju 128 GB DDR5 memorije maksimalnog data ratea 6400+ prilikom overclockinga. Podržana je OptiMem II tehnologija i jasno EXPO profili memorije. Oko utora se nalaze uobičajeni headeri i konektori za ventilatore. Tu su i dva interna USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 headera za prednji panel.
Napojna jedinica i njeno hlađenje su pojačani u ovoj generaciji zbog novih procesora koji trebaju i do 170 W snage (često i više). 12+2 fazna konfiguracija je zadržana, no sada su umjesto 50A, korišteni 70-amperski integrirani MOSFET-i (SiC 659). Kontroler je Digi+ ASP2208. Korištene su kvalitetne prigušnice i 5K Black Metallic kondenzatori. Testirali smo kao i do sada s najjačim Ryzenom 9 7950X, te smo pod najvećim opterećenjem IC termometrom izmjerili maksimalnih 69,2°C na velikom VRM hladnjaku, dok HWInfo64 nije mogao očitati temperature internih sondi. Ova VRM jedinica je solidna, hlađenje bi moglo biti mrvicu bolje, no uz ovu će se ploču ionako rijetko kupovati najskuplji Ryzeni.
Na donjem se dijelu ploče nalaze uobičajeni headeri i konektori, a iznad njih su PCIe slotovi. Gornji je pojačan metalnom zaštitom, i po PCIe 5.0 x16 je standardu. On je opremljen s Q-release izbacivačem što svakako cijenimo. Dva ispod njega su PCIe 4.0 x1 slotovi, a najniži je PCIe 4.0 x16 koji radi u x4 modu. Audio jedinica je na lijevoj strani ploče, a riječ je o ROG SupremeFX 7.1 sustavu baziranom na ALC4080 CODEC-u (120 dB SNR playback, 113 dB SNR recording, 32-bit/384-kHz podrška), potpomognutom premium audio kondenzatorima i Savitech SV3H712 pojačalom za slušalice. Za mrežu je zadužen Intelov 2,5-gigabitni Ethernet kontroler koji se pokazao malo problematičnim čak i u najnovijim revizijama.
Tri su M.2 slota na ploči i svi su pokriveni s aluminijskim hladnjacima. Gornji podržava 2280 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada, a naš se SSD pod njim zagrijavao do pristojnih 56°C. Na skupljim pločama s debljim hladnjacima je ova temperatura bila za do 5°C niža. Donja dva slota podržavaju 22110 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu. Osim M.2 slotova, tu su i četiri horizontalna SATA porta. Ispod većeg hladnjaka na desnoj strani se nalazi B650 PCH koji se zagrijavao do maksimalnih i vrlo visokih 65,5°C. Na ploči se nalazi ukupno sedam 4-pinskih konektora za ventilatore, od kojih je jedan za AIO pumpe.
Stražnji se I/O panel sastoji od:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A + 1 x USB Type-C)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
- 4 x USB 2.0 porta (4 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI porta
- 1 x Wi-Fi Modula
- 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet porta
- 5 x Audio jackova
- 1 x BIOS FlashBack tipke
Dovoljan broj USB portova je tu, s naglaskom i na USB 3.2 Gen2x2 Type C port, a ploča ima i WiFi 6E modul za spajanje na bežične mreže. Modul je dual band (2,4 i 5 GHz i samim time malo zastario), no radi solidno. Podržava i Bluetooth v5.2.
Ploča ima i vrlo bazično RGB LED osvjetljenje na pokrovu stražnjih I/O portova kojim upravljamo uz pomoć Aura Sync softvera. Uz to, na ploči se nalaze i tri ARGB LED headera, te jedan RGB LED header pa će svi koji vole osvijetliti računalo doći na svoje. Od Asusovih tehnologija ova ploča podržava dvosmjerno AI poništavanje buke, AI networking, Sonic Studio III, Armoury Crate, AI Suite III itd.
UEFI sučelje BIOS-a je kao kod ostatka ROG Strix ploča bogato, i uz tek malo manje opcija nego kod X670E ploča. Pregledno je, brzo radi i nudi puno opcija za tweaking, nadgor parametara rada i overclocking. Ostatak softverske podrške je standardan kao i kod drugih Asus ploča.
Forum
Objavljeno prije 21 minuta
F1 sezona 2025Objavljeno prije 1 sat
Power over Ethernet - pitanja i odgovoriObjavljeno prije 1 sat
Ethernet, mrene kartice, uređaji...Objavljeno prije 2 sata
Google Nexus/Pixel mobiteliObjavljeno prije 3 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Google pokreće "Offerwall" – novi alat za unovčavanje sadržaja za medije
Kako bi pomogao medijima da nadoknade gubitke u prometu izazvane širenjem AI pretraživanja, Google je pokrenuo "Offerwall", novi alat za unovčavanje koji je sada dostupan putem platforme Google Ad Manager. Cilj je omogućiti manjim i srednji... Pročitaj više
Tri jednostavna načina da smanjite temperaturu, poboljšate performanse i produljite vijek laptopa
Ako vam se (gaming) laptop pregrijava dok igrate, niste jedini. Vrućine ljeti, zahtjevne igre i slaba ventilacija lako pretvore računalo u "pećnicu". Dobra vijest: postoje tri jednostavna načina da smanjite temperaturu, poboljšate performan... Pročitaj više
Očekuje se da će Huawei Pura 80 Standard Edition krenuti u prodaju krajem srpnja!
Ranije je HUAWEI službeno najavio ovogodišnju vodeću novu seriju Pura 80 (uključujući Pura 80 standard edition/80+ i 80 Ultra), koja će biti službeno lansirana krajem srpnja ali još uvijek nije poznato kada će biti lansirane međunarodne ver... Pročitaj više
Stalno uključena klima troši manje nego česta paljenja
Designed by pch.vector / Freepik Stručnjaci objašnjavaju da klima najviše troši pri pokretanju. Dakle, ako je često palite i gasite, zapravo potrošite više struje nego da je ostavite uključenu neko duže vrijeme. Što klima dulje radi u komad... Pročitaj više
Aplikacija iOS 26 Fotografije u potpunosti je nadograđena
Appleova aplikacija Photos uvela je niz važnih ažuriranja u iOS 26. Zapravo, prošlogodišnji remont iOS-a 18 izazvao je kontroverze među korisnicima, a nova verzija ponovno uvodi poznati dizajn navigacije zadržavajući inovativne značajke. Ev... Pročitaj više
Sve novosti