Kioxia Exceria Plus G3 2TB recenzija
Datum objave 02.03.2024 - Krešimir Matanović
Kioxia Exceria Plus G3 2TB
Exceria Plus G3 je SSD M.2 2280 formata kojeg proizvodi japanska tvrtka Kioxia (bivša Toshiba). Riječ je o SSD-u namijenjenom širokom potrošačkom tržištu koji dolazi u izvedbama od 1 i 2 TB, a imaju PCIe 4.0 x4 sučelje s NVMe 1.4 protokolom. Proizvođač navodi sekvencijalu brzinu čitanja do 5 GB/s, te zapisa do 3,9 GB/s.
Za one koji možda još ne znaju, ponovit ćemo priču o Kioxia brendu:
Toshiba je, kao tvrtka koja je izmislila flash memoriju, 2018. godine odvojila Toshiba Memory Corporation iz matične tvrtke i 2019. ga preimenovala u Kioxia. Prije toga, 2014. je Toshiba kupila OCZ Storage Solutions i preuzela njihov tržišni udio. 2021. godine je procijenjeno kako je Kioxia zauzimala 18,3% globalnog tržišta NAND flash diskova. Kioxia u ponudi danas ima poslove i klijentske proizvode, a disk koji smo imali prilike testirati prošlo ljeto Exceria Pro, je na vrhu ponude kao M.2 SSD s PCIe 4.0 x4 sučeljem.
Pro model kao što smo vidjeli dolazi u crnoj kutiji s ružičastim naglaskom, a Plus sa svijetlo plavim. SSD dolazi u sličnom pakiranju kao što su dolazili ranije OCZ-ovi i Toshibini diskovi. U maloj kartonskoj kutiji SSD se nalazi u kartonskom ležištu, u kojem su još i kratke upute za korištenje te objašnjenje kako pravilno izvaditi disk iz pakiranja.
Kao što smo već napisali, u srpnju smo prošle godine testirali jači model Exceria Pro 2 TB, te će sada biti zanimljivo vidjeti kako je ovaj jeftiniji Plus G3 uklapa u priču. Uređaj koristi BiCS Flash TLC tehnologiju NAND memorije, ima PCIe 4.0 x4 sučelje i NVMe 1.4 tehnologiju. Plus G3 dolazi u M.2 2280 formatu te je 22,15 milimetra širok, 80,15 milimetara dugačak te 2,63 milimetra visok s naljepnicom na čipovima. Kioxia ga nudi u 1 i 2 TB varijantama, jer realno sve manje od 1 TB je danas jednostavno premalo.
Exceriu Plus G3 pokreće Phisonov PS5021-E21T kontroler, koji je 32-bitne ARM Cortex-R5 arhitekture te broji tri jezgre. Napravljen je u 12-nanometarskom proizvodnom procesu od strane TSMC-a, ima 4 flash kanala i kuca na 1.000 MHz. Kontroler podržava NVMe 1.4, TRIM, Idle Time Garbage Collection itd. Ovdje je riječ je o tzv. DRAM-less dizajnu, tj. kontroler nema pomoćnu memoriju, te zbog toga ranije dolazi do usporenja performansi zapisa nego recimo kod Pro modela koji ima 2 GB priručne memorije.
Flash memorija se nalazi pored kontrolera na gornjoj strani PCB-a, a riječ je o Toshibinom 112-slojnoj 3D TLC NiCS5 NAND memoriji (TH58LKT2T45BA8H), koja ima izdržljivost od 3.000 P/E (program/erase) ciklusa. Konkretno, ovaj 2 TB model ima izdržljivost od 1.200 TBW i 1,5 milijuna radnih sati (MTTF). Jamstvo na uređaj je 5-godišnje.
Kioxia navodi sekvencijalu brzinu čitanja do 5 GB/s, te zapisa do 3,9 GB/s, te maksimalnih 950.000 IOPS-a nasumičnog zapisa podataka, kao i 680.000 IOPS-a nasumičnog čitanja podataka. Potrošnja električne energije u aktivnom stanju je tipično oko 5,3 W.
SSD Utility koji se može koristiti uz ovaj Kioxijine diskove korijene vuče još iz vremena OCZ-ovih diskova, a sada je malo osvježenog sučelja i mogućnosti. Nudi glavni meni s opcijama Summary, Firmware Update, SMART, Alerts, SSD Details i Format NVMe. Na dnu su je još jedan izbornik s Disk Information, System, Settings i Help opcijama. Summary donosi pregled zapunjenosti uređaja, zdravlje uređaja (0 do 100%) i trenutnu temperaturu senzora na SSD-u. Ostale su funkcije dobro poznate pa se tu nećemo previše zadržavati nego idemo na rezultate testova.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Kutak za Dell laptope (Latitude, XPS, Precision, Vostro)Objavljeno prije 23 minute
Star Trek i ostale SF serijeObjavljeno prije 1 sat
Mafia: The Old CountryObjavljeno prije 1 sat
Steam (Valve)Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliNovosti
Novo Limitirano izdanje DOOM-a
Doom je temelj industrije videoigara. Ne živi samo kroz nova izdanja, već i zato što ga ljudi i dalje žele igrati, čak i nakon svih ovih godina. Zato se 2025. originalni Doom ponovno izdaje za Super Nintendo. Talentirani fanovi Dooma poslje... Pročitaj više
Izlazak Subnautice 2 je pomaknut na 2026.
Subnautica 2 je odgođena, a izdavač je to učinio neposredno prije isplate bonusa od 250 milijuna dolara razvojnim programerima. Odgoda dolazi svega tjedan dana nakon što je Krafton napravio promjene u vodstvu Unknown Worlds studija, uključu... Pročitaj više
Assassin’s Creed Black Flag dobio je par novih funkcija
Korisnik The Hidden One je na X-u otkrio da ako igrači posjete SteamDB stranicu za Assassin’s Creed Black Flag, vidjet će da je ažurirana s opcijama koje originalna igra nije imala. Te značajke uključuju prilagodljive kontrole glasnoće, ste... Pročitaj više
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered, koje uvodi novi način igranja pod nazivom “Chronological Experience”, potpuno novi način za doživljavanje priče igre. Ova opcija je odmah dostupna na PS5 i... Pročitaj više
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Sve novosti