XFX Radeon RX470 RS 4GB True OC recenzija
Datum objave 21.11.2016 - Krešimir Matanović
XFX Radeon RX470 RS 4GB True OC
XFX ima šest RX470 kartica u ponudi, a mi smo na test dobili najbržu verziju koja uz to ima i izmjenjive ventilatore. Dizajn pakiranja je tipičan za XFX, što znači kako nije nakićen kao kod nekih drugih proizvođača, nego je grafika jednostavna i sprijeda i straga. Osim ovog modela s dva izmjenjiva ventilatora XFX u ponudi ima i modele s dva neizmjenjiva ventilatora te samo jednim koji ujedno imaju i nešto niže taktove grafičkog procesora (za 30 MHz).
Unutar mekog kartonskog omotača se nalazi tvrđa kartonska kutija koja sadrži još kartona koji grafički karticu štiti od vanjskih mehaničkih utjecaja. Bundle nije naročito bogat te se sastoji od instalacijskog vodiča, medija s upravljačkim programima i napojnog adaptera – dva Molexa u jedan šest pinski PCIe Power konektor. Kartica dolazi s trogodišnjim jamstvom.
True OC kartica je duga oko 24 cm, s tim da je gornji plastični oklop oko 3 cm duži od PCB-a. Plastični pokrov služi kao nosač za dva izmjenjiva 85 mm ventilatora, a sjedi iznad masivnog aluminijskog hladnjaka koji ima tri debele toplovodne cijevi i bakrenu bazu koja naliježe na GPU. Uz to, hladnjak naliježe i na VRM komponente kako bi ih efikasno hladio. VRM je šest fazni. Memorijski čipovi (SK Hynix) nisu u direktnom dodiru s hladnjakom, nego se hlade zračnom strujom koju stvaraju ventilatori.
Vrlo zanimljiva značajka hladnjaka je mogućnost hard swap-a (zamjene) ventilatora koje drže dvije kopče, a imaju dodirne kontakte s pločicom na nosaču pa ih je stvarno lako zamijeniti. Znamo kako se ventilatori na grafičkim karticama često znaju pokvariti uslijed dugotrajnog rada te zapunjavanja prašinom pa je ovo vrlo korisna funkcija. Ventilatori su FDC10H12S9-C, promjera 85 mm, a iste ovakve koristi i Sapphire na svojim Dual-X hladnjacima, ali i neki drugi proizvođači. Ventilatori rade u hibridnom načinu rada, tj. stacionarni su sve do oko 58°C, kada se zavrte. Na oko 1.000 – 1.500 okretaja u minuti su zadovoljavajuće tihi, no na brzinama oko 2.000 okretaja su već dosta čujni i “buče” oko 50 dB prema našim mjerenjima.
Stražnja strana kartice je oklopljena aluminijskom pločom zanimljivog dizajna, a ona kao i uvijek ima dvostruku ulogu – pomaže u disipaciji topline te učvršćuje kompletnu konstrukciju, odnosno PCB.
Na kartici se nalazi dobro poznati RX 470 grafički procesor koji je napravljen u GlobalFoundriesovoj tvornici u 14 nm FinFET proizvodnom procesu. Na površini od 232 kvadratna milimetra ima 5.7 milijardi tranzistora. Interna GCN 4.0 arhitektura broji 32 compute unita sa ukupno 2048 shadera, a tu su i 32 ROP jedinice te 128 teksturnih jedinica. Procesor na ovoj kartici radi na maksimalnih 1256 MHz. Provjerom GPUZ loga vidimo kako u većini naslova ipak radi između 1140 i 1170 MHz.
Memorija je GDDR5 tipa, ima je 4 GB, te s procesorom komunicira putem 256 bitne sabirnice. Brzina na kojoj radi je 1750 MHz (7 Gbps efektivno) pa je maksimalna teoretska propusnost oko 224 GB/s.
Uz dodatni 6 pinski konektor kartica maksimalno može povući do 150 W snage, što je dovoljno i za daljnji overclocking. Za razliku od konkurencije, XFX ovdje nije išao na dodatno “kićenje” kartice LED ili RGB LED osvjetljenjem, nego je igrao na kartu jednostavnosti i samim time konkurentnije cijene. No, to nipošto ne znači kako je kvaliteta izrade slabija nego kod konkurencije.
Kartica ima pet video izlaza – jedan DL-DVI-D, jedan HDMI 2.0b i tri Display Porta 1.4. Podržane su tehnologije bridgeless CrossFire, Eyefinity (četiri simultana monitora), Freesync, VSR, Liquid VR, HDR, Xconnect itd. Od API-a su podržani DirectX 12, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, i Vulkan 1.0.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
Lenovo ThinCentre Tiny\ Dell Optiplex Micro\ Hp Prodesk Mini -1LObjavljeno prije 17 minuta
TerrakomObjavljeno prije 21 minuta
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 23 minute
AutomobiliObjavljeno prije 40 minuta
Dobra klimaNovosti
.debug 2025 – Tehnološki spektakl u Zagrebu
Već dobro uhodana konferencija .debug, koju organizira magazin Bug u suradnji s vodećim domaćim i međunarodnim tehnološkim kompanijama, i ove se godine pokazala kao središnji događaj hrvatske IT scene. Tijekom dvodnevne, sadržajem vrlo boga... Pročitaj više
IT entuzijasti za zajednicu: Priča o suradnji CRATIS-a i PC Eksperta
Varaždinska IT tvrtka Cratis, specijalizirana za izgradnju i upravljanje visoko dostupnim cloud i hosting sustavima, omogućila je PC Ekspertu besplatno korištenje vlastite enterprise infrastrukture kao oblik podrške domaćoj tehnološkoj i ha... Pročitaj više
AMD predstavlja viziju otvorenog AI ekosustava
AMD) je na svom događaju Advancing AI 2025. predstavio svoju sveobuhvatnu, cjelovitu integriranu viziju AI platforme i svoju otvorenu, skalabilnu AI infrastrukturu u racku izgrađenu prema industrijskim standardima. AMD i njegovi partneri pr... Pročitaj više
Pametni savjeti za zdravu i štedljivu upotrebu klime
Pametno korištenje klime = ugodnije ljeto, manji računi i zdraviji zrak u kući. Zaboravite stare navike i koristite tehnologiju kako treba – klima je vaš saveznik, ne neprijatelj! 1. Držite temperaturu između 25-28°C - 26°C je optimalno –... Pročitaj više
Stvari koje tiho “pojedu” životni vijek SSD-a
Ako ne želite da vam SSD jednog dana samo prestane raditi bez najave, bacite oko na ove savjete. SSD-ovi su stvarno brži i otporniji od starih mehaničkih diskova (HDD), ali imaju jednu veliku manu – ograničen broj ciklusa pisanja. A da stva... Pročitaj više
Sve novosti