CeBIT 2006, dan drugi – sapunica se ipak nastavlja
Datum objave 08.04.2006 - Denis Arunović
HIS i GeCube
Drugi dan CeBIT-a započeo je posjetom HIS-u, jednom od manjih proizvođača kartica baziranih na ATI-jevim čipovima. HIS je najpoznatiji po tome što je bio prva tvrtka koja je na ATI-jeve kartice počela ugrađivati posebne hladnjake koji su dozvoljavali veće radne taktove pri overclockiranju.
X1900 XTX s posebnim hlađenjem – to se traži!
Ovakav pristup HIS rabi i s ATI-jevim karticama nove generacije pa je na štandu bio izložen Radeon X1900 XTX sa prilično zanimljivim hladnjakom baziranom na toplovodnim cijevima. HIS je uz ovu konfiguraciju postavio identičnu konfiguraciju baziranu na istoj kartici sa standardnim hlađenjem, spojio obje kartice na monitore i prekazao u realnom vremenu temperaturu jezgre pod opterećenjem.
Razlika u temperaturi, ali i generiranoj buci je zaista osjetna
Kao što je moguće vidjeti na gornjoj slici, razlika u zagrijavanju je osjetna, a ni redukcija buke nije baš za odbaciti (treba se sjetiti da buka kad je izražavamo u decibelima pada ili raste logaritamski, a ne linerarno).
X550 s PCI-E x1 konektorom
Još jedna zanimljiva stvarčica koju smo vidjeli je X550 kartica koja se u ugrađuje PCI-E x1 utor. Zgodno rješenje ako treba doista mnogo monitora na računalu. S druge strane, nije nam jasno zašto nisu implementirana dva DVI konektora s obzirom na vrlo specifičnu namjenu kartice, no što je, tu je.
GeCubeov prenosivi video player
Na GeCubeovom štandu su nam s ponosom pokazali svoje najnovije proizvode koji nisu grafičke kartice. Tako se GeCube odlučio okušati na tržištu multimedijalnih uređaja među koje spadaju i prenosivi video playeri s gornje fotke. Zanimljivo je za spomenuti da smo tijekom boravka u Hannoveru doista imali priliku vidjeti da se jedan ovakav uređaj zaista rabi u praksi. Jedna ga je djevojka (azijatkinja) u metrou rabila na sličan način kako mi rabimo MP3 playere. Naime, kad god bi imali prilike vidjeti ovakve uređaje obično bi zaključili kako se radi o zanimljivim igračkama koje će rijetki rabiti u praksi. Nakon iskustva u Hannoveru sinulo nam je da je za korištenje ovakvog uređaja potreban drugačiji životni stil od onog na kojeg je navikao prosječni Hrvat (pa makar i onaj više potkožen).
Npr. ako čovjek ima dug put do posla, javni transport je dobro razvijen, prometnice su previše zagušene da bi bilo praktično koristiti auto, a uz to je tu i nekakav viši standard, vrlo je lako zamisliti uporabu prenosivih video playera. Ovo još više dolazi do izražaja za ljude koji mnogo putuju budući da ovako mogu vrlo lako iskoristiti vrijeme koje troše na putovanje kako bi vidjeli video sadržaje koji bi inače zbog zauzetosti propustili. Dakako, na kraju je lako zaključiti da prenosivi video playeri za nas Hrvate iz navedenih razloga nisu zanimljiva roba.
Kutijica za dnevnu sobu
Jedan drugi GeCubeov proizvod namijenjen je pak pretvaranju TV-a u mnogo moćniji uređaj. Kutijica pod imenom Wireless Media Player nam omogućava da na TV-u "vrtimo" video i audio datoteke te slike pohranjene na računalu. Dva se uređaja povezuju preko mrežnog UTP kabela ili pak bežično preko WiFi-a. Uz to, WMP je sposoban čitati USB ključeve, razne vrste memorijskih kartica, a u kućište je moguće ugraditi i 3,5" disk.
Dupli X1600 XT
Niti GeCube se nije stidio pokazati svoju HDMI karticu
Bacimo sad pogled na GeCubeov core business, a to su grafičke kartice. Tako smo imali prilike vidjeti nešto što je napravljeno po uzoru na proizvođače kartica s dva GeForce čipa, a to je kartice s dva Radeon X1600 XT. Ne znamo kako je sređena komunikacija među čipovima, ali navodno nije riječ o CrossFireu, no čini nam se da je to više mazanje očiju nego istina. Zgodan trik je implementacija dvostrukih DVI konektora pa je zapravo na jednu ovakvu karticu moguće spojiti četiri, a ne dva monitora. Kao i na svim ostalim štandovima integratora ATI-jev čipova, našla se tu i kartica s HDMI konektorom.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
AMD "Threadripper/Epyc" Info threadObjavljeno prije 31 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 42 minute
P: iPhone SE 3 (2022)Objavljeno prije 54 minute
Mall.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 1 sat
Hrvatska pota - informacije i iskustvaNovosti
.debug 2025 – Tehnološki spektakl u Zagrebu
Već dobro uhodana konferencija .debug, koju organizira magazin Bug u suradnji s vodećim domaćim i međunarodnim tehnološkim kompanijama, i ove se godine pokazala kao središnji događaj hrvatske IT scene. Tijekom dvodnevne, sadržajem vrlo boga... Pročitaj više
IT entuzijasti za zajednicu: Priča o suradnji CRATIS-a i PC Eksperta
Varaždinska IT tvrtka Cratis, specijalizirana za izgradnju i upravljanje visoko dostupnim cloud i hosting sustavima, omogućila je PC Ekspertu besplatno korištenje vlastite enterprise infrastrukture kao oblik podrške domaćoj tehnološkoj i ha... Pročitaj više
AMD predstavlja viziju otvorenog AI ekosustava
AMD) je na svom događaju Advancing AI 2025. predstavio svoju sveobuhvatnu, cjelovitu integriranu viziju AI platforme i svoju otvorenu, skalabilnu AI infrastrukturu u racku izgrađenu prema industrijskim standardima. AMD i njegovi partneri pr... Pročitaj više
Pametni savjeti za zdravu i štedljivu upotrebu klime
Pametno korištenje klime = ugodnije ljeto, manji računi i zdraviji zrak u kući. Zaboravite stare navike i koristite tehnologiju kako treba – klima je vaš saveznik, ne neprijatelj! 1. Držite temperaturu između 25-28°C - 26°C je optimalno –... Pročitaj više
Stvari koje tiho “pojedu” životni vijek SSD-a
Ako ne želite da vam SSD jednog dana samo prestane raditi bez najave, bacite oko na ove savjete. SSD-ovi su stvarno brži i otporniji od starih mehaničkih diskova (HDD), ali imaju jednu veliku manu – ograničen broj ciklusa pisanja. A da stva... Pročitaj više
Sve novosti